Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:36 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 
Message
Сготвено на: 21 Окт, 2004 1:44 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Какво приготовлявате сами?
Тичате ли до магазина когато например нямате хляб или сте решили да приготвите спагети и изведнъж виждате, че са се свършили.
Или пък си правите изварата сами?
А отглеждате ли си сами подправките? Сушите ли си сами чубрицата и джоджена или предпочитате да си ги купите от магазина, както и пакетчетата със смлян черен пипер?
Боза?
Сирене ? В магазина на щанда за сирене продават поне 20 вида меко сирене - сметаново, с копър, със зелени подправки, с маслини и какво ли не още. Купувате ли от него или си правите сами?
А точите ли си кори за баница?
А купувате ли готова храна от кулинарните мгазини?
Имам спомени от детските години, когато ме пращаха с тенджерка до кварталната шкембеджийница .... В интерес на истината , предпочитам да отида с тенжерката до там, вместо да умирисвам къщата и събирам мухите от 2-3 км разстояние.
И още много такива продукти - туршията , готовите поправки за супи, сушен чесън, чеснова паста (Ама че гадно нещо! Веднъж купих и го изхвълих веднага. Изобщо нямаше вкус на чесън), фалшивите рулца от раци (знаете ли , че ги приготвят от фино смляна мерлуза?) и какво ли не друго което предлага хранителната индустрия.


Last edited by Raza on 23 Окт, 2004 10:02 am Съб, edited 3 times in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 21 Окт, 2004 2:43 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:lol: :lol: Като каза рулца от раци..се сетих,четох някъде как някой се излъгал и си купил "щипки от раци" на "Сирена" , :) :lol: мислел си човека ,че ще яде рачешко месце.. :) Колкото до това от каво ги правят,ако са от мерлуза ..стават,обаче аз веднъж си купих ролца,които бяха направени от скумрия.. :x (нищо против скумрията,просто не става за тази работа)..
За пастата сега да кажа..правя си донашна само когато искам да се поглезя малко .. :wink: ,много по вкусна е ,обаче е голяма разправия.. :twisted:
Колкото до готовите храни..(предполагам става дума за готови манджи напр. сърмички,пълнени чушки...) само веднъж съм взимала за проба от "тропс" или нещо подобно и не мисля да повтарям.Не че беше лошо на вкус,обаче на мен мойте гозби са ми по вкусни.Виж китайска храна да ..взимаме някъде 1-2 пъти в месеца.

Леле темата дето си я почнала е безкрайна ..мога да си пиша цяял ден :twisted: :P :).Айде стига за сега. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Окт, 2004 4:11 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
У дома не купуваме тесто: пица, хляб, пелмени, кифлички и др. глезотийки си правим с домашно. Виж, спагети не съм правила, макар че имам машинка, просто не знам как. Ще ви бъда признателна, ако ме "светнете". Не точа кори, защото след това трябва много да се чисти. От подправките си отглеждам единствено кориандър по простата причина, че не се продава зелен, а и ароматът му е толкова силен, че използвам по 2 стръка. Баба ми праща от село чубрица с аромат на мед и като отворя буркана, балкона се пълни с оси.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Окт, 2004 10:35 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Спагети никога не съм си правила, защото нямам машинка, макар да си мечтая за такава, доста по малко клепане ще става.. :(
Тестото, което излозвам вече го писах и ме мързи отново - ето го, ако те обхване ентусиазъм и нещо не ти ясно питай! ;)

Аз кориандър от кога се каня да си засея..кажи сега има ли занчение кога го посяваш (т.е през кой сезон става сеитбата) и от този, който продават в магазините за подправки ли ползваш или специално семе?

Домашната чубрица няма анaлог..;) майка ми и баба ми ми пращат редовно - чубрица, джожен, босилек, девисил, естрагон, целина, кервиз.... купувам си само по-екзотичните подправки. Слава богу, че все още има кой да ми дава чубрица, защото тази в пликчетата е под всяка критика..:evil:

Наистина ли всеки ден или там през 2-3 дена месиш хляб? Машина за хляб ли ползваш или на ръка? :roll: :)

За пица, равиоли (пелмени все още не съм пробвала, макар отдавна да сте постнали рецепта :oops::oops:)..и ние в къщи си правим тестото домашно, обаче хляб..т.е пити, само по специални поводи или така да се поглезим.. ;) :), обаче всеки ден не бих месила без специална машина.. кога ще ми остане време да си правя "изчанчените манджи" както ги нарича баща ми. ;) :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Окт, 2004 11:50 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Признавам си, за хляба малко се поизхвърлих :oops: .Меся на ръка, питки правя само когато готвя боб или леща, т.е. веднъж в седмицата (обикновено).Като сложим пицата и пирога, май с това се изчерпва хлебното тесто. За сметка на това манджите ми са елементарни. Към пелмени (пълня камерата с тях) прибягвам при липса на вдъхновение :? . А с кориандъра имах страхотен късмет: купих от този на зърна на Биосет, посадих го в една саксийка, детето изхвърли половината пръст и той все пак поникна!!! :shock: Мисля, че расте целогодишно, особено, ако през зимата го прибереш на топло. В България го третират като бурен, а бурените издържат на всякакво третиране.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Окт, 2004 12:12 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси ,моя е на "Котани" надявам се да стане,още утре ще го посадя.! :) 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Окт, 2004 1:38 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Юли, 2004 10:34 pm Пон
Мнения: 18
Location: Варна
Щом имаш машина за паста, значи нямаш проблеми да си я направиш
1. ако е ръчна:
на едно яйце - 70 грама брашно и малко сол.
2.ако е ел. машина е малко по трудно:
първо брашно и яйца
след 10 мин. зехтин
после пак яйца и после малко вода
и това е в зависимост от брашното което използваш (най често в България - тип 500 )
В Италия се използват няколко вида брашна за получаване на перфектна паста.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Окт, 2004 1:40 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Юли, 2004 10:34 pm Пон
Мнения: 18
Location: Варна
Но ако сте решили че не ви се занимава с теста за паста най добре си вземете Барила ( в Италия по някога работех с тях, ако не стигнеше "домашната паста")


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Окт, 2004 1:44 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Юли, 2004 10:34 pm Пон
Мнения: 18
Location: Варна
а за кориандъра (които някои го считат за бурен) наименованието на стръковете в някои страни е силантро(може би сте го срещали в някои рецепти и сте са чудили какво е (както и аз де )).


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Окт, 2004 10:10 am Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Благодаря за рецептите за паста. Машината ми е ръчна. Проблемът е, че не знам, какво да правя, след като от нея излязат спагетите. Четох, че има някакви пинизи при сушенето им. И след колко време стават за ядене?


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Окт, 2004 4:44 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Юли, 2004 10:34 pm Пон
Мнения: 18
Location: Варна
Най вкусна е прясната паста. Когато направиш спагетите веднага ги вариш в подсолена вода. Също може и да ги замразиш във фризер.
Само трябва да са добре набрашнени преди това.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Окт, 2004 10:56 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
А няма ли да се разкашкат?


 Profile  
 
Сготвено на: 30 Окт, 2004 9:30 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Открих семена за най-различни подправки в HIT в Младост.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2007 2:37 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
ей, чудни съвети се намират в този форум! :) много съм благодарна на създателите и всички пишещи!

Докато живеех в Германия си отглеждахме няколко подправки в малки съксийки в кухнята - на половината не им знам имената на български, нито съм ги виждала на стръкчета тук. Там в певечето магазини за храни се продаваха такива сакийки и беше нещо като мода. Обаче тук не не бях виждала. Макар че Хит ми е доста далеко, няма да се поколебая да бия два часа път за едните семенца! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2007 2:41 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Meg, от известно време семена за подправки и зеленчуци има във всички големи магазини, в Метро, Мосю Бриколаж и в повечето цветарски магазини. Може да се поръчат и он-лайн.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Авг, 2007 2:44 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Много, много, благаря :kiss:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 16 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB