Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:02 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 39 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Какво е Вашето отношение към генно-модифицираните храни?
по-скоро положително 28%  28%  [ 7 ]
по-скоро отрицателно 68%  68%  [ 17 ]
безразлично 4%  4%  [ 1 ]
Total votes : 25
Message
Сготвено на: 06 Апр, 2006 2:58 am Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Наближава 8-ми април! Тия аргументи с изхранването на гладуващите хич не ме убеждават, храна има предостатъчно, кофти е разпределена обаче. Последствията са винаги неочаквани, и в повечето случаи гадни. Малък пример от друга област на науката: "Тази бомба никога няма да бъде пусната. Казвам ви го като експерт по експлозивите" - Адмирал Уилиям Леахи, Американски проект атомна бомба


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2006 8:38 am Чет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
... Значи пшеницата, която продават, не може да дава поколение с търговска цел (икономическо подчиняване), а не защото е следствие на генетична мутация. Именно това е и един от аргументите с/у ГМ храните.
...
И какво я правят, че да стане безплодна?
Варят ли я, пържат ли я или я облъчват?
От една страна продават семена, че да се засее цялата земя, от друга - зърно за изхранване, което обаче не става за посев - просто да свикваме с вкуса и да го търсим?
Как не объркаха поне веднъж чувалите и торбите с житото?!
Много са изпечени тия империалисти, ей.
Половин българия е засята с американски сортове, ако не и повече, най-вероятно ГМ, щото по мое време рекорда за добив във условията на контролирана делянка( СССР) беше 555 кг от декар, а сега типичният добив е 1100-1200, а на малки гледани както трябва площи гони добива от царевица.

Но всъщност спора е приключен, де, светът избра ГМ.

Не знам защо to4ica намесва ЯО тук, но, вярно - гадно е. Само дето никой оттогава насам не смее да повтори.
От висотата на изминалите години е лесно да се съди и да се лепят етикети. Груба сметка е стояла тогава пред политиците - още една година война и жертви 550 000 американски и около 2 000 000 японски или...
Макар това да изглежда профанизация всички историци и анализатори се скланят към такова обяснение. Сигурно защото останалите причини не са устояли на критиката.
Гадно е било и когато инженерите от дежурната смяна в Чернобилската АЕЦ са знаели какво и са усещали как се случва с тях - загарът от облъчването, помътняването на очната течност, после три дена нищо, после... малко са оцелелите.
Като казах оцелелите - вчера в Япония отбелязаха 61 години от Хиросима и Нагадзаки - имаше интервю с един от преживелите това! Бил е тогава достатъчно близко за да получи големи изгаряния и с почти повредено зрение.
Явно обаче волята му за живот е била особено голяма, защото днес, 61 години след това, все още е жив и разказа лично.
Или това, което знаем за последствията е леко преувеличено.
Неприятно, но факт - пак някой ни е будалкал...


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2006 9:31 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
И какво я правят, че да стане безплодна?
Варят ли я, пържат ли я или я облъчват?
Това е търговска тайна и вероятно безплодието не се постига по генен път. Просто беше аргумент против, защото се прилага. Пот

yosif написа:
Половин българия е засята с американски сортове, ако не и повече, най-вероятно ГМ...
Това, че са ГМ просто не е вярно. В България е ЗАБРАНЕНА употребата на ГМ пшеница освен за научни цели и ако някой продава ГМ храни, значи сериозно е загазил.

yosif написа:
Но всъщност спора е приключен, де, светът избра ГМ.
Кой свят? За американците, индийците и китайците ли говорим? Те са 1/3 от населението.

yosif написа:
Не знам защо to4ica намесва ЯО тук, но, вярно - гадно е. Само дето никой оттогава насам не смее да повтори.
Според мен аналогията е много точна. Няма нужда да се изправиме пред последствия, за които някой да обяснява колко сме сбъркали (без това да наша грешка).

Аз като противник на ГМ продуктите искам няколко неща:

1. Масовото им използване да започне след като има ясни доклазателства, че вредите от ГМ храните са по-малко от ползите.

2. Ако някой иска да продава ГМ храни, ясно да отбелязва на продуакцията си, че е произведена (съдържа) ГМ храни.

3. ГМ храните (продуктите) да се произвеждат в изолирани райони с достатъчно голяма (тук думата имат научните работници) карантинна зона, така че да не може да има смесване на ГМ, с не-ГМ продукти.

Това е. Яжте ГМ храни, но не ни убеждавайте колко са добри, ние ще преценим. Пак ще направя аналогията с цигарените компании, които ни ибеждаваха дълго време, че тютюнопушенето е безопасно за здравето. Е, доказа се, че не е. Но междувременно умряха милиони, а много повече заболяха от различни болести. Да, пушенето е познато много преди за бъдат създадени тютюневите компании. Само дето те си позволяваха действия във вреда на клиентите си. Аналогията е ясна.

Яжте и пийте ГМ продукти, но не ни карайте и нас да го правим. Това е!

Който се интересува повече, становище на ЕК по въпроса с ГМХ.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2006 9:53 am Чет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
... Кой свят? За американците, индийците и китайците ли говорим? Те са 1/3 от населението.
...
China Population: 1 313 973 713 (July 2006 est.)
India Population: 1 095 351 995 (July 2006 est.)
USA Population: 298 444 215 (July 2006 est.)
Total 2 707 769 923
Таман 45% от природонаселението са, биля - оня ден станахме 6 милиарда.
С Мексико - 100 млн души и Бразилия - 188 млн души - таман половината :)

Обикновен въпрос: Кой храни Африка? Колко са те? Какво сеят?

Туй, дето се опрашват ГМ-та с неГМ-та го пропускам, щото по-горе го изяснихме - в тая светлина териториалните мерки изгляждат малко...

Да си кажа честно - също се придържам към твоето мнение - нека се пробва, нека да е по желание, всичко да се отбелязва( то всъщност се отбелязва по опаковките, де), нека.
Без проповеди обаче.
Просто европейчетата за пореден път изтърваха влака иии... гроздето е кисело.
Познавам добре тези среди - учени, да учени, които обаче не се свенят да наблегнат на каквото трябва когато трябва,а следващия път на обратното.
Един деец познавам, дето току пише за холестерола - няма да повярваш за последните 20 години колко пъти се обърна... компетентното му мнение.


 Profile  
 
 Рецепта: ГМ храните
Сготвено на: 07 Апр, 2006 12:47 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
yosif написа:
...нека се пробва, нека да е по желание, всичко да се отбелязва( то всъщност се отбелязва по опаковките, де), нека.
Без проповеди обаче.

НЕ СЕ отбелязва навсякъде. Ако си прав, че половината хляб дето го ядем е от ГМ пшеница, къде е отбелязано? В ЕС се отбелязват, да, и браво на тя, но в Големия брат, над половината ГМ продукти и храни са необозначени. Нещо да кажеш по повод темповете на затлъстяване сред американците? не че съм се загрижила, но... нали техния пример следваме? :?:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2008 9:51 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Дек, 2007 2:22 pm Сря
Мнения: 16
Тъй като гладните ни депутати готвят със законопроект изваждането генномодифицираните храни на пазара ни, след като цяла Европа се отрече от тях, ето един материал по въпроса: anhira. com/gmh.php (извинявайте, за неудобството да копирате и поправяте - малко ми са правата още :mm: )


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2008 10:24 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
valehana написа:
Тъй като гладните ни депутати готвят със законопроект изваждането генномодифицираните храни на пазара ни, след като цяла Европа се отрече от тях, ето един материал по въпроса: anhira. com/gmh.php (извинявайте, за неудобството да копирате и поправяте - малко ми са правата още :mm: )


Не си съвсем прав, не навсякъде всичко е забранено.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 11:26 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Прав е Алеко... А хубаво щеше да бъде да е забранено, или поне много строго контролирано... Но от последното няма много файда :( Те и оръжията са много строго контролирани, но току се окажат американски преносими ракети в ръцете на разни талибани и пр... Нещо не ми се вързва в генералната логика домат с гени от сьомга, за да идържа на студове, да не обърка в един момент енергийното равновесие в човешкото тяло... пък то да беше и само домата...


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:21 pm Сря 



Аз нямам нищо против, и без това не можем да се преборим. Живях доста време в Америка, там всичко е по-вкусно именно защото е генно-модифицирано.

И да си кажа честно, стига да ми е вкусно, бих яла всичко. Е, трябва и да е добре приготвено де.


  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:34 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
dalka написа:
Живях доста време в Америка, там всичко е по-вкусно именно защото е генно-модифицирано.


Би ли изброила поне три генно-модифицирани неща, които са по-вкусни.

Предполагам там си виждала разликите в цените в обикновените магазини и тези които продават органични храни.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:39 pm Сря 



Да, разликата в цените е главозамайваща. Органичните храни наистина си заслужават парите.

Не всичко което е по-вкусно е добро за здравето. Може да се каже, че това го усетих (промяната в здравето). Но при жовота който водихме там, здравето беше на заден план така или иначе.

Мога да кажа само, че няма как да избегнем генно-модифицираните храни, гледам че България тръгва по този път целеустремено. След няколко години пък, може би и ние ще имаме различни магазини--за органични храни.

Но ние, както винаги вървим с доста голямо закъснение.


  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:48 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Не съм спец по магазините, но на ситняково от повече от година има магазин за екомесо и колбаси.

А по пазарите повечето от българските сезонни зеленчуци и плодове са си еко.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:00 pm Чет 



Няма спор, и трябва да си запазим храните колкото се може по-натурални. За жалост са пуснали вече от лесно сваряващата се царевица (американска, генно модифицирана).

Та затова, ако на пазара навлезнат тези храни, и ние ще си имаме "Еко-магазини".

Но, да се надяваме че това никога няма да се случи на Балканите :)


  
 
Сготвено на: 06 Апр, 2008 6:17 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Много внимателно прочетох мненията. Лично аз съм твърдо против ГМП, докато не се докаже формално, от независими лаборатории, че те не са опасни за хората. Тъй като живея във Франция мога да кажа със сигурност, че населението, с голямо мнозинство, е против ГМП. Такава е и общата позиция на Европа, въпреки, че под големия натиск на Монсанто (американската компания, която има монопол в производството на този тип семена), позицията се пропуква. Мисля, че сега Европа позволява присъствието на мин. к-во ГМП, в състава на храните под условие да е отбелязано на етикетите. Проблема е с добитъка, които нагъва такива продукти и после никoй не е проучил как се трансформират в месото му и в нашият организъм. (Спомнете си лудата крава). Във Франция има гласове, които се надигат да се продължават изследванията по ГМП, за да се провали монпола на Монсанто, но да не се култивират. Мисля, че това е правилна позиция, защото сега американците диктуват цените си и условията си. Представи си, Йосифе, какво ще стане, ако не съществуват вече нормални семена и само една фирма притежава житото и царевицата за посев на целия свят? Мисля, че е по-страшо от Апокалипса. А природата винаги си отмъщава, според мен, когато ние, хората си играем на начинаещи магьосници. Мисля, че и без ГМП, човечеството може да се изхрани. Във Франция ила хиляди декари некултивирана земя, за да се избегне риска от сврухпродукция. И Европа плаща на фермерите субсидии, за да не култивират и не произвеждат. Така е и в други Европейски страни. Тогава не ми се слуша за световен глад и че ГМП са рога на изобилието, които ще спаси света. Ще напълни джобовете на Американците и ще ни зароби - това е истината за мен. С най-големи уважения.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 39 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB