Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:57 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Ное, 2005 1:28 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
MR.LAZY написа:
Я разкажи по-подробно. Защото аз в микровелето топля млякото на детето на 20%, всяка друга температура прави млякото на извара.

Аз отдавна обработвам прясното мляко само в микровелето. Варя наведнъж по 3 литра без да ми изкипява и без да ми загарят тенджерите (млековарката съм я хвърлила отдавна) и никога не ми се е пресичало. После го забърквам със закваската и го връщам обратно в печката. Там престоява една нащ и на сутринта само го местя в хладилника. Ако случайно съм изпуснала температурата и е станало по-студено от необходимото за заквасване, го загрявам колкото е необходимо и го оставям да си се кваси. Млякото ми става чудесно - също като на баба... ;) пък даже и по хубаво.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 6:15 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 17 Ное, 2005 6:48 pm Чет
Мнения: 2
Кисело мляко се кваси лесно и без специална машинка.
Свареното мляко(краве) трябва да се охлади до 41-43 градуса. На един буркан (800мл) се слага 1 равна ч.л. подкваса, обаче от предишно квасено кисело мляко. Ако подквасата е от купено от магазина мляко, трябва да се сложи повече (близо 1 с.л.), а с някои млека даже не става. Слагат се капачки на бурканите и се увиват в нещо вълнено - старо одеало или пуловер, най-добре от 2-3 слоя,от всички страни и не е необходимо да се затопля допълнително кухнята ;)
Така увито седи 3 часа, после се отвива и се слага в хладилника!
Домашно подквасеното кисело мляко е несравнимо по-вкусно от купеното, така че си заслужава :knife:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Ное, 2006 5:30 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Окт, 2006 12:26 pm Сря
Мнения: 85
Location: София
Vesi написа:
Кисело мляко се кваси лесно и без специална машинка.

А подкваса от коя фирма купешко мляко става?От данон става ли и от колко процента?Никога не съм правила домашно кис.мляко и ми е любопитно да опитам.


 Profile  
 
 Рецепта: йогурт мейкър
Сготвено на: 05 Яну, 2007 9:39 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Мар, 2006 9:26 pm Нед
Мнения: 31
Тук има няколко варианта от тях

Но продължавам да е питам кому е нужен този уред...

Странно е,че попадам на тази тема, защото преди два дни беше първият ми, злощастен за съжаление, опит да си подквася мляко.

Вкъщи от години се прави кисело мляко, сирене, кашкавал, крокмач и т.н. ............станах за срам на фамилията :head: :hair:

Мисля, че беше кофти закваската. Ще пробвам с по-добра. До тогава-виновна, до доказване на противното...


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2007 11:27 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
телец написа:
От данон става ли и от колко процента?
С Данон със сигурност няма да стане, тяхната закваска е умряла и в пряк и в преносен смисъл.

ross написа:
Вкъщи от години се прави кисело мляко, сирене, кашкавал, крокмач и т.н. ............станах за срам на фамилията :head: :hair:
Еми, всяко стадо си има черна овца :P. Не се притеснявай, виновна е закваската ;).


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Яну, 2007 11:50 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Не се притеснявай, виновна е закваската ;).


Абе, има една приказка: "На калпавия космонавт и космосът му е виновен"... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Яну, 2007 1:32 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Аз като квасила кисело мляко повече от 5 години, като се има пред вид, че и на филм не бях виждала дотогава как става - никаква машина не е нужна, освен ако не си правите колекции от кухненски уреди. :lol: И без одеала става - достатъчно е фурната на печката да има ниски градуси - кутиите със заквасено мляко се слагат там на 40 - 42 С и след около два часа киселото мляко е готово.
Ако фурната няма ниски градуси - заквасеното мляко се слага в кулър/ хладилна чанта / и около кутиите със заквасено мляко се налива топла вода с такава температура, чантата се затваря и пак след два часа и нещо киселото мляко е готово. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2007 12:34 am Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Колко време горе долу издържа после млякото в хладилник? Имам и един друг въпрос : Знаете ли от къде най-близко около София може да се купи хубаво овче или козе мляко, че направо умирам за такова ама роднините на село ги мързи да гледат животни :) ?


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Яну, 2007 9:56 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Cap.Morgan написа:
Знаете ли от къде най-близко около София може да се купи хубаво овче или козе мляко, че направо умирам за такова ама роднините на село ги мързи да гледат животни :) ?
Разходи се из Бояна и можеш да срещнеш един овчар, който гледа кози и овце. Та питай него.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Мар, 2007 3:33 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
И по наше село може да се купи хубаво мляко,пък и не е далече...За квасенето ми е думата,обаче.Към закваската слагам и по лъжичка "Активия"-тъй подобрявам вкуса на млякото и по-дълго издържа(ако се наложи).Иначе,за закваска от по-ефтинкото мляко става.Не знам защо позволиха на големите фирми за мляко да убият вълшебната ни бактерия?!Нито е здравословно,нито е ...патриотично!


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Мар, 2007 8:32 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Не са я убили ами не могат да си плащат лиценза :mrgreen:
LB здраво ги скубе за стартерни култури с български лактобацил.
Та затуй квасят с термофилен кок - освен туй по-трудно прокисва такова мляко.
Само дето не може да се нарече "Българско кисело мляко".
Само Манон прави Киселото мляко на баба 4.5%, което е квасено със стартер на LB - 2 части термофилен кок и една част лактобацил български 8)

Та ако искате оригинален вкус на домашно квасенот мляко, стартирайте с лъжица от гореупоменатото мляко.

Всички останали са с недостатъчно съдържание на лактобацил български - под 100 милиона бацила на кубически сантиметър - и съответно са по-сладникави и по-трайни.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Мар, 2007 9:43 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Хм,а аз не съм пробвала с "бабиното".Но и с "Активия" добре ми се получава.За трайността и вкуса,де.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 7:23 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
"Активия"-та е квасена с Бифидус есенсис :mrgreen: - един от вариантите на термофилния кок.
Щом се получава на вкус, добре.
Би трябвало да е "вечна", щото тая закваска не вкисва.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 11:35 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Миналата година без да искам я изпробвах като трайност.Бяхме изоставили един буркан в дъното на хладилника през време на лятната отпуска.... :oops: Не беше мръднал ни на вид,ни на вкус....Добре ни дойде като разхлаждащ айран! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 2:27 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
тук има сравнителни тестове на кисели млека.
един от критериите е количеството млечно-кисели бактерии.
според тях "бабата" е много зле :mrgreen:

BTW на женския пазар в една лавка се продава оригинална закваска на ЕлБи.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 3:55 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Добре де, въпросът ми е какво прясно мляко квасите, това ми се струва не по-малко важно от закваската, защото някои пастьоризирани варианти ми напомнят повече на едно америчко сладко питие. Интересува ме също така вярна ли е теорията на свекърва ми, която твърди, че чистокръвните българи носели бактерията в себе си - тя като си топне пръста и от вода прави кисело мляко. Или си е чист расизъм :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 4:10 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Ако теорията на свекървата ти е вярна, аз не съм чиста българка - нищо не направих с пръст, требеше си закваска. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 7:28 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Според госпожа докторката, ако в някое село загубят закваската колят новородено агне и от корема вадели течност и с това заквасвали. Не си спомням напълно но като се прибере ще я питам.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 7:37 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мисля, че се нарича сирище, някъде около стомаха е. Но не знам на коя част от анатомията отговаря според ученото по биология. :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 7:39 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Аз като попитах google и излезна следното.
Quote:
Към старите български постижения принадлежи несъмнено и особеният начин на заквасване на кисело мляко чрез късче сушено чревце от новородено агне или козле.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 8:25 pm Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
... чистокръвните българи носели бактерията в себе си - тя като си топне пръста и от вода прави кисело мляко.
...
С пръстче не, ама с плюМка става, и боза резлива става така :mrgreen:

Изследването е впечатляващо, но отсъства споменатото Кисело на баба 4.5%.
Защо ли?!
Щото си е баш като бай Тошовото 8)

С агнешко стомахче млякото се пресича за сирене - съдържа ензима ренин.
Сега обаче повече се използва синтетичен ренин.

Квасенето на кисело мляко няма нищо общо с ренина - стартерът е 2/3 термофилен кок + 1/3 лактобацил български.
Летните варианти на вкиснатите млека са с обратно съотношение на бактериалната кОлтура за по-голяма трайност( над три денонощия).

Никой не е измислил метод за пастьоризация на кисело мляко с цел увеличаване на трайността - над 50 градуса то просто се пресича.
Така че и най фалшивите млека съдържат живи бактерии и продължават да си втасват - по-бързо тези, в които има повече лактобацил български, щото термофилния кок не вдига общата киселинност.

Бабичките у наше село избраха Манонското 4.5%, въпреки че е най-скъпо по магазините - 75-80 ст.
Те знаят защо :mrgreen:

Макар че то си е въпросТ на вкусТ - има стотици подквасени млека - всеки може да си избере каквото му е по-по-най.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 8:45 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
Аз го бях писал и преди ма админа го е изтрил... само от активия се захваша закваска (бабата и казва октавия) от нищо друго не ще!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2007 8:53 pm Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
http://biology.clc.uc.edu/Fankhauser/Cheese/Cheese.html

http://biology.clc.uc.edu/fankhauser/Ch ... FERM99.HTM

http://biology.clc.uc.edu/Fankhauser/Ch ... RT2000.htm

Жалкото е, че един американец се е постарал доста повече по въпроса отколкото рожбите от нашенско...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB