Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:28 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
Сготвено на: 26 Фев, 2007 9:49 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Алеко, хич не си прав - има си някакъв източен чар тая соя.


Да бе! :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 11:45 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Добре де, какъв му е вкусът на това нещо? Защото имам гадни младежки спомени от соевата "кайма" и ми е подозрително сега това "сирене" :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 12:48 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Спомените ти са индуцирани.
Съдържанието на соев протеин в кайми и колбаси е до 3%, на въглехидрати( картофено нишесте) до 2%.
Добавят се за подобряване на консистенцията.
Освен това в младежките ти години соевите продукти( брашна и хидролизати) бяха в пъти по-скъпи от месото и никой не беше луд да влага соя в кайми и колбаси за да замества месо.
Тия градски легенди са доста разпространени, както и легендата за тоалетната хартия в кремвиршите( всъщност и в кремвиршите и в хартиите се използва едно розово ГДР-ейско прахче на целулозна основа, което добре поема вода и подобрява консистенцията, инак кремвиршите стават сбити като кочан).

Доколкото дори дегустатори не различават кравето мляко от соевото( сега има и домашни канички в които се слага соя на зърна и след 15 минути правят литър и половина мляко), не се различават на вкус и сирената от краве и от соево мляко.
Естествено соевото сирене и кашкавал не се заквасват с лактобацил и вкусът им е на неузряло сирене, какъвто е впрочем на повечето сирена в суперите.

Внучката ми има алергия към ОНЯ белтък на телешкото мляко и хапва само соево сирене и кашкавал - няма разлика нито в цвят, нито във вкус, нито в консистенция от обикновените кравешки продукти.

Спомените и чувствата са важен елемент в приготвянето и изяждането на манджата, но едва ли ако не знаеш ще намериш разлика.

Всичко е боя и овкусители :mrgreen:
У наше село е много популярна консервата от паламуд - парена с доматено пюре и кисели краставички или пържена - с чеснова марината.
Е, акто няма паламуд става и от скумрия.
Дори най-великите рибари от селото не усещат разликата :mrgreen: най-много да кажат: Абе тоя паламуд малко нагарча?!
Ми как няма да нагарча, бре, нали е скумрия!!!
И почва еднаааа... :lol:


Last edited by yosif on 26 Фев, 2007 12:55 pm Пон, edited 2 times in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 12:50 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
Куцо пиле написа:
Добре де, какъв му е вкусът на това нещо? Защото имам гадни младежки спомени от соевата "кайма" и ми е подозрително сега това "сирене" :roll:


по принцип вкусът му е неутрален, няма изразен собствен вкус.
може да се използва, както за постен чийзкейк :P , така и ако е с подправки - червен пипер, мерудии разни или маслини - за солени ястия.
няма нищо общо със соевата кайма, която е пълна с химия.
това чудо се получава от накисната, смляна и сварена соя. (по възможност да не е ГМ :mrgreen: )


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 12:53 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
По света не може да се намери соя, която да не е ГМ, така че - свиквайте :mrgreen:

Я, я, я разкажи каква химия има в соевата кайма :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 2:23 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
yosif написа:
Спомените ти са индуцирани.
Съдържанието на соев протеин в кайми и колбаси е до 3%, на въглехидрати( картофено нишесте) до 2%.
Освен това в младежките ти години соевите продукти( брашна и хидролизати) бяха в пъти по-скъпи от месото и никой не беше луд да влага соя в кайми и колбаси за да замества месо.
Тия градски легенди са доста разпространени

Индуцирани от какво са ми спомените?
После, под младежки години имам предвид началото до средата на 90-те, когато цените на месото рипаха високо и се появиха неща, наречени соева (изцяло от соя!) кайма и съответни "хапки", така че не виждам за какви легенди говориш :roll:
Роско, мерси за обяснението. Хич не обичам продукти без собствен вкус тъй ще най-вероятно ще продължавамд а се въздържам от това, особено предвид факта, че май наистина вече няма не-ГМ соя. Пък и соята била канцерогенна за жените :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 4:08 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Два-три пъти съм ял соеви продукти. Колкото и някой да твърди, че нямат по-различен вкус от истинските млечни, на мен са ми гадни. Просто все едно ядеш безвкусна пластмаса с консистенцията на жилава гума за молифффф.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 6:24 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
Куцо пиле написа:
Пък и соята била канцерогенна за жените :evil:


Пиле, това ако е верно - японците и китайците да са се затрили :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 6:54 pm Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Бе знаеш ли, замислих се за това и признавам, че си права, ама преди да я ГМ-ират соята. Пък и китайци, японци и останали източноазиатци не са хапвали само и единствено соя ;) Доколкото си спомням от материалите, които съм чела, опасността изниква когато започнеш да заменяш животинските протеини със соеви, което азиатците не правят, май :) поне не в такива мащаби като западноевропейските борци за мезмесен живот.
Пардон за разводняването на темата!
Роско, ако го направиш тоя пастет за някой летен пикник, ще пробвам една лъжичка :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 7:57 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Куцо пиле написа:
...Роско, ако го направиш тоя пастет за някой летен пикник, ще пробвам една лъжичка :mrgreen:

Що за летен? Времето е чудно сега, тъкмо ще си гризнем и биричка 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 8:21 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
На соевата кайма и месо си пише че са от соя, даже Витабел( фирмена марка) стана нарицателно.
Спомените ти са индуцирани от глупостите по вестниците и телевизията.
Единственото нещо с над 20% соя беше марципанът( десертните блокчета).

Ако ще нагазваме в ГМ-то и простотиите, които ЕС мълви по един чисто икономически проблем, ще стане доста весело.
Само давам Джокерче:
- щом гените могат да се "режат" и "пришиват" междувидово, че и междуродово, пък даже и от различни царства на живата природа, не са ли те "букви" от една и съща азбука - азбуката на живот на белтъчна основа
- в живите организми храната се "смила" - много точен израз - "разглобява се" на основни блокчета - ненаситени мастни киселини, аминокиселини( "тухлички" от които се играждат белтъците, общо 20 вида) и прости захари( фруктоза и глюкоза); тези блокчета и за ГМ организми са еднакви със съществуващите в природата
- Има естествена бариера пред ГМ-тата - не могат да се размножават, а и слуховете, че щели да се опрашат с "нормални" растения са си слухове, да не говорим че от животните междувидовите кръстоски също са безплодни
- с генно модифицирана, макар с по-примитивни средства човечеството се занимава от десетки хиляди години - нарича се сортова селекция, която обаче понякога трае 20-30 години до успешен и желан резултат - сега методите на ГМ съкращават селекцията барабар с проверките "да не биииии да се появи пълзяща и смееща се краставица" до 2 години.

Ноооо това е дълга тема - производители и търговци в Европа са задължени да отбелязват на опаковката дали са използвани ГМ-та, така че на притесняващите се - честито!

Ама не си купувайте и хляб, щото от 7-8 години в БГ-то се сее само ГМ-пшеница с добиви( в Добруджа) до 1 100- 1 200 кг от декар, познайте кой изяжда всичкото това зърно :mrgreen:

Ииии ако прасето има пържола плюс, да знаете че е ГМ( съвсем сериозно това)


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 9:01 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
yosif написа:
С
Освен това в младежките ти години соевите продукти( брашна и хидролизати) бяха в пъти по-скъпи от месото и никой не беше луд да влага соя в кайми и колбаси за да замества месо.

Йошка,


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Фев, 2007 9:07 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
Пиленце, biskvitkе, нЕма проблем за пастета, ма за бирата...
многу студену :(
предпочитам ромчета (за пиене - не циганета) :mrgreen:
а тофуто на мен ми е любимо мариновано и после панирано.

yosifе, обработва се с някакви химикали, за да му се получи "текстурата" на шницел, кайма или хапки.
лошото е, че източника ми (химик) не мога да го докопам за по-подробно инфо.
скатало се е магарето.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Фев, 2007 10:00 am Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
yosif написа:
На соевата кайма и месо си пише че са от соя, даже Витабел( фирмена марка) стана нарицателно.

Йосифееее, нали точно това казвам! Знам, че са соеви и НЕ МИ харесваха, толкоз. Кой изобщо говори за соеви "уж месни" храни?
А за ГМ си има отделна тема :P


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Фев, 2007 10:39 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
Роско, ако го направиш тоя пастет за някой летен пикник, ще пробвам една лъжичка :mrgreen:


Е, щом КП ще се прежалва, може и аз... ама само на върха на лъжичката. :mrgreen:

Ама наистина нека да е на лятос, че нещо сняг запръска, а пък аз съм като щурчето. 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Фев, 2007 10:39 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
... Бе знаеш ли, замислих се за това и признавам, че си права, ама преди да я ГМ-ират соята.
...

А соята е естествен източник на естрогени и за това азиатките практически не заболяват от разни раци и критически 8)

Останалите народи ползват за това бирата - хмелът има високо съдържание на естрогени :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Фев, 2007 11:02 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
yosif написа:
... Останалите народи ползват за това бирата - хмелът има високо съдържание на естрогени :mrgreen:

И аз това казвам - взимам лекарство, а се опитвате да ме изкарате :drunk:

Е сега вече ще ни бият :spam:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Фев, 2007 9:01 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
yosif написа:
Останалите народи ползват за това бирата - хмелът има високо съдържание на естрогени :mrgreen:


Йосифе, вече ще ти викам златоусти пиша това с риск да ме бият. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Фев, 2007 10:06 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
IPA написа:
yosif написа:
Останалите народи ползват за това бирата - хмелът има високо съдържание на естрогени :mrgreen:


Йосифе, вече ще ти викам златоусти пиша това с риск да ме бият. :mrgreen:


Кой ще те бие?


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Фев, 2007 11:32 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Който дебне за :spam:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Фев, 2007 12:19 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Мнението е изтрито от гледащия си работата модератор

Image


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Мар, 2007 12:28 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Куцо пиле написа:
...особено предвид факта, че май наистина вече няма не-ГМ соя.
Малко като градска легенда ми звучи, нямането на истинска (не-ГМ) соя. Защото в Европа (вкл. и България) прозодството на ГМ храни е силно ограничено и под много сериозен контрол: нужни са разрешителни, трябва да се спазват куп изисквания и т.н. Та, откъде е информацията ви за този факт?


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Мар, 2007 6:40 am Съб 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
http://www.guardian.co.uk/gmdebate/Stor ... 69,00.html

... Soya has become the cash crop for half of Argentina's arable land, more than 11m hectares (27m acres), most situated on fragile pampas lands on the vast plains. After Argentina's economic collapse, soya became a vital cash export providing cattle feed for Europe and elsewhere.
...

http://en.wikipedia.org/wiki/Soybean
... Soybeans are native to southeast Asia, but 45 percent of the world's soybean area, and 55 percent of production, is in the United States. The U.S. produced 75 million metric tons of soybeans in 2000, of which more than one-third was exported. Other leading producers are Brazil, Argentina, China, and India.
...
... In 1997, about 8% of all soybeans cultivated for the commercial market in the United States were genetically modified. In 2006, the figure was 89%.
...
Битката е леко загубена - хората са алчни и както навремето( USA, 1770 г.) са изгаряли гори за паша, така и сега требят всичко живо с пестициди и сеят соя.
Представям си как ще се захване някой да ограничава посевите от соя в Индия, Китай или Бразилия щом половината добитък в Албиона тихомълком джвака GM-соя :mrgreen:

Въобще за GM-продуктите:
http://www.food.gov.uk/gmdebate/aboutgm/108374
... Is GM food on sale in the UK?
Three GM foods or ingredients have been on sale or approved for use in foods in the UK:
GM tomatoes, which were sold only as tomato puree - доматки :mrgreen:
GM soya - соя
GM maize - царевица
No fresh GM produce has been approved for sale or consumption in the UK. There have been no animal, fish or human genes approved for use in GM food anywhere in the world.

...

К'во за Юропата, викаш?

http://www.food.gov.uk/gmfoods/gm_labelling

Всъщност в ЕС няма забрана за храни с GM-съдържание или произход, просто в ЕС, за разлика от USA-та, това трябва да е отбелязано на етикета.
След година-две и това ще стане излишно, щото всичко по суперите ще съдържа по нещо GM.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB