Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:15 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 21 мнения ] 
Message
Сготвено на: 13 Апр, 2007 6:31 pm Пет 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Миии солта няма как да задържи вода, щото ако мине определени нива в кръвта следва разходка до WC-то.
Споменавал съм, че като тъп овенен се хванах на едно докторско хоро и спрях въобще да ям сол извън тая в продуктите - госпоДжата ми купуваше някаква шотландска сол - калиев хлорид - която никнела само там.
След 6 месеца обаче един друг доФтор, дето ми правеше кръвните картинки, ме пита: К'во става със солта?
Викам: Мии не ям сол.
Казва: Мии вземи да ядеш, че си 20% под нормата.

Два месеца я наваксвах до нормални стойности като ядах сол на филийка, суперсолено сирене - не ще и не ще.

Га наваксах обаче, почнах нормално да се поизпотявам, а дотогава - червен като рак, ще пукна от жега, а пък сух като гущер.

Пак казвам - внимавайте със солта - по-скоро с недостига, щото свръхдозата заминава за 5-6 часа.

Всеки, разбира се, си е изградил хранителни навици - някои обичат по-солено, но това не е от келешлък - организЪма си го иска - кое си сака, оно си требе :mrgreen:

Подобно е и положението със сладкото - ако не ви стига енергия от храната неминуемо ще унищожите дори цял буркан контифлюр най-ненадейно.

Единственото, което може да ограничавате смело са мазнините - човек обикновено има достатъчно резерв като сланинки, гънки и осмянки :mrgreen:

Неизразходваните сладкиши до ден-два-три лягат като сланина - дотогава са в черния дроб като резерв - гликоген, еквивалент на скорбялата у картофите.

С белтъчините също трябва да се внимава инак намалява мускулната маса, изчезват нокти, коси и прочие - източници на белтъчини има много - месо, бобови, зеле, соя, риба - там трябва да се търси дали се снабдявате нормално със всички незаменими - тия, които човек не може да синтезира - т.е. трябва да се храните максимално разнообразно.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2007 10:34 pm Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Като спомена Пилето за добрата стара Англия, се сетих, че Ингелизите имат сайт, който се бори точно с прекомерната употреба на сол от деца и възрастни.

Един много показателен клип по въпроса, пак от същия сайт.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 21 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB