Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 1:21 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 
Message
Сготвено на: 04 Юли, 2007 11:15 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Юли, 2007 10:58 am Сря
Мнения: 3
Пици, питки хляб, наскоро видях и замразени банички. Преди години бях в Америка и ми направи впечатление, че там замразените тестени изделия са доста популярни. За добро или за лошо в България вече се забелязва същата тенденция.

Ето моето лично мнение:

ЗА
1. Приготвят се бързо (повече свободно време)
2. Консумираш ги топли
3. Има различни разновидности

ПРОТИВ
1. Не съм сигурен за качеството
2. Съдържат различни видове консерванти (то кое ли не съдържа)
3. Къде отива домашната баница и традициите с нея


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 12:44 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Аз лично съм против поради една основна причина.Просто не са толкова вкусни, колкото домашно приготвената баница.Навлизат защото ежедневието на хората е забързано или пък не им се занимава с готвене, но качеството е далеч надолу.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 2:44 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Здравей и добре дошъл, Tarantul!

Съгласна съм с твоите доводи и тези на Капитана за и против, но има и компромисен вариант: да се замразяват тестени полуфабрикати собствено производство - така човек знае, какво има в пелмените, баничките, кроасаните, кифличките, хлебчетата, пицата и пр. вкусни нещица 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 2:54 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Юли, 2007 10:58 am Сря
Мнения: 3
biskvitka написа:
Здравей и добре дошъл, Tarantul!

Съгласна съм с твоите доводи и тези на Капитана за и против, но има и компромисен вариант: да се замразяват тестени полуфабрикати собствено производство - така човек знае, какво има в пелмените, баничките, кроасаните, кифличките, хлебчетата, пицата и пр. вкусни нещица 8)


Здравей и благодаря за доброто отношение!

Именно в частта "собствено" идва проблема - трябва някой да го направи. А както каза и Капитана при съвременния начин на живот това е леко немислимо. Поне за мен. Въпреки, че съм мъж, обичам (и мога) да готвя, но все по-рядко намирам време за това. И тогава идват замразените , полуготови храни :) Но дали това е доброто решение?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 5:44 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Tarantul, понякога и на мен не ми стига време дори да отида до магазина :oops:

Предполагам, че поне един ден в седмицата можеш да готвиш на воля и тогава нищо не ти пречи да забъркаш малко по-голямо количество тесто. Каквото остане - във фризера ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 7:23 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Много интересна тема, Tarantule! Аз понякога се замислям дали да не взема замразено тесто за пица, например, но все не успявам да се убедя, че ще е толкова хубаво, колкото ако сама го направя. (това с пицата беше лош пример :oops: )
Взимала съм замразени бутер-банички със 'сирене'. Оказа се, че силно оскъдния пълнеж е от извара, не че имам нещо против, но все пак! За мен пълнеж значи почти да излиза от баничката, а не да се гушат 0.5 грама в средата. И честно казано тези банички не ни харесаха, така че за мен нещата са ясни.
Допълнителният ми аргумент в полза на собственото производство е, че мнооооого обичам да меся, наистина. Чудесна гимнастика за ръчичките и успокоително за нервите. Затова събирам, събирам (нерви и тестен копнеж) и...меся веднъж на месец и половина :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 9:01 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Паяк, нека и аз да споделя скромния си опит. Понеже хич, ама хич не ме бива в месенето и точенето на теста и кори, в редките случаи, когато у нас се папа баница, прибягваме до замразена такава. Има една вита, която хич не е лоша. Намазвам я отгоре само с разбито яйце и съм готов.

Ама всъщност аз не съм меродавен. При тестата корифеите са Шефката (Бисквитка) и Лудото Ленче (Лудетина - тя има машина за хляб :mrgreen: ). ЗМ (Зелената Мамба) и моя скромност сме едни прости консуматори.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Юли, 2007 9:29 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Има някои замразени храни, от които не можем да се лишим като граха, например. Зимата страхотна работа ни вършат замразени бушени чушки. А, да споменавам ли сладоледа, особено сега в жегите?


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Юли, 2007 3:36 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 04 Юли, 2007 10:58 am Сря
Мнения: 3
MR.LAZY написа:
Има някои замразени храни, от които не можем да се лишим като граха, например. Зимата страхотна работа ни вършат замразени бушени чушки. А, да споменавам ли сладоледа, особено сега в жегите?


За зеленчуците спор няма. Въпреки, че губят част от свойствата си и полезните елементи, са по-добре от колкото да набиваш садвичи по цял ден.

Само, че само на грах не става, а пак трябва доста време да го приготиш. И отново стигаме до замразените пици, баници и др. Всъщност аз замразена пица не съм правил, нещо ме потиска дори само мисълта за нея ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2008 4:08 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Аз съм твърдо "за" за замразените банички,вити баници,пици и пр.Просто са страхотни,особено витите баници със сирене или спанак! :yami: .Просто няма разлика от една домашна баница,(да не кажа,че са и по-добри),а за качеството нямам никакви съмнения-в Гърция има утвърдени традиции в този бранш и не се допускат експерименти.Повечето производители са се доказали през годините,а и по принцип е на почит само местното,чуждото се гледа с недоверие и е с по-ниска цена.Единственото,което ме спира да се наслаждавам без задръжки на тези вкусотии е сравнително високата им цена.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2008 4:32 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Shokolatina написа:
...в Гърция има утвърдени традиции в този бранш и не се допускат експерименти.
Експериметни може и да не правят, но и там ползват маргарин вместо масло, така че не вярвам да са по-добри от домашните.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2008 8:23 pm Пон 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Е,аз пък да не би да не използвам маргарин?В къщи не консумираме масло-и изобщо животинската мазнина е сведена до минимум,използвам маргарин на базата на зехтина.Въобще съм намалила животинските мазнини-купувам пресни и кисели млека 1.5% масленост,даже и сметана на растителна основа.Маслото е калорично и нездравословно.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2008 8:33 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Темата за това, колко "полезен и здравословен" продукт е маргаринът, се намира тук.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 11:35 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Понеже някой е изровил тази тема от архива, да се възползвам и да отправя един въпрос:
Как (на кой етап) замразявате домашно приготвени тестени изделия? Подозирам, че за различните изделия технологията и момента са различни.. Съпругът ми много обича разни тестени изненади за закуска, а аз не мога всяка сутрин да отделям време за това... Пък не ми се иска да се възползвам от готовите по ред причини вече изброени в горните постове.

(С моите безглутенови смеси, се получава добре, когато се замразяват вече изпечените продукти по простата причина, че "тестото" почти винаги е течно..., но собственоръчно смлени брашна замразявам веднага след смилане, за да запазя качествата им; после са готови за употреба веднага)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 2:34 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Пица - тестото се разточва, набожда с вилица и леко се запича (остава бяло, но е със суха коричка).

След това има два варианта: или се замразява така, или се слага много гъст доматен сос и още малко се запича, колкото да позасъхне сосчето. Плънка не се слага.


Баници - когато всичко е готово и остава да се изпекат. Обаче ако плънката е прекалено мокра, а корите са ръчно точени, печенето след това е с духалка, за да не се разкашка баницата.

Кифлички и тутманици - също преди да са опечени. След като се извадят от фризера, се оставят малко да се размразят и се слагат в загряваща се фурна.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:20 pm Сря 



Аз съм твърдо против, защото баничките например изобщо не са вкусни. Къде по-добре е да си наготвиш всичко вкъщи. Нямам нищо против забързания живот, и моят е такъв, но винаги намирам време на приготвя нещо през уикенда.

Тестените замразени изделия изглеждат като пихтия когато се приготвят.


  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 3:53 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
[/quote]
Е,зависи от къде и какво се купува 8) ...


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:11 pm Чет 



Е, досега в България не съм попадала на хубави замразени ТЕСТЕНИ храни.


  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:36 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Биски, благодаря за ноу-хауто :kiss:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 19 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB