Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:46 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Използвате ли всички прибори за хранене, когато нямате гости?
Да, дори си имам резервно ножче в джоба 50%  50%  [ 8 ]
Само вилица и лъжица 38%  38%  [ 6 ]
Всичко похапвам с пръсти - така е най вкусно 13%  13%  [ 2 ]
На една бутилка ракия кой ти мисли за обноски? 0%  0%  [ 0 ]
Total votes : 16
Message
Сготвено на: 08 Юни, 2004 6:04 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
Вашето мнение по въпроса


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юни, 2004 12:33 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 02 Юни, 2004 12:21 am Сря
Мнения: 28
А не се ли допуска ползване на всички прибори в примерно 30-40% от храненията в къщи? все пак сандвич, а и пица се яде по-вкусно с ръце, яхния с нож и вилица звучи префърцунено, но стек с вилица или лъжица ...
а колко от тия 50% дето ядат винаги спазвайки етикена, ядат и плодовете така - белят банан с помощта на нож и вилица и си отрязват парченце по парченце и го лапват с десертната виличка ... вечер, след тежък работен ден, в къщи ...
Не мога да повярвам, че 50% от кулинарите/гурманите са мазохисти ... Това е невъзможно, не се връзва ... :twisted: :twisted: :twisted:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Юли, 2004 4:11 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Аз много одобрявам хранене с ръце. В крайна сметка етикета, към който ние се придържаме, е плод на европейските традиции, но наследниците на много по-древни цивилизации приемат поемането на храната с пръсти за съвсем нормално. Така е в много страни на изток и на юг от нас, които се славят с добрата си кухня. Китайските пръчици също никога не са метални. В крайна сметка на вреш непрекъснато някакви железа в устата си най-малкото разваля вкуса на храната. Да не говорим за еротичния аспект на жеста на поднасяне на хапчици в устата на сътрапезника :oops: .
Е, обичаят на някои етиопски племена да оказват изключителна чест на госта като най-възрастната беззъба баба премачква храната в устата си и после му я подава, ми се струва доста... абе направо си е адски гадно!
А какво ще кажете за позата на седене, когато се храним? Нали не държите книги под лактите си всяка вечер? Аз придобих ужасния навик да си кръстосвам краката по турски върху седалката на стола и вкъщи винаги се храня в тази поза. Дори ми се случи в заведение по време на проточила се вечеря. Добре, че беше тъмничко :(


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Юли, 2007 12:33 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ха! Чак сега видях тази темичка. Моите 5 стинки по въпроса:

По принцип ям всичко с нож и вилица или там с приборите, които са нужни за целта. Не си падам много по използването на ръцете, защото не обичам да се цапам, когато се храня. Мазните пръсти остават гадни отпечатъци по чашата, та затуй.

Естествено, има неща, които няма как да не хванеш с една, та даже и с две ръце. На първо място слагам ребърцата. От пилето обичам само бялото месо, затова него не го броя. Но в редките случаи, когато ям крилца, естествено, че ги ям с пръсти.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Юли, 2007 12:48 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Хелоу, Монк :P. Щеше да ме убиеш, ако ядеше крилца с нож и виличка :lol:.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2007 2:23 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
MR.LAZY написа:
Хелоу, Монк :P. Щеше да ме убиеш, ако ядеше крилца с нож и виличка :lol:.


Ми понякога се налага, Шефе. Бях тези дни на някакви командировки, уж неформални вечери, ама пак ядохме гадната им риба с нож и вилица. А за анкетата, няма там отговор, който да ме удовлетворява. И аз като Алеко по принцип ям с каквото трябва, но понякога ми се случва да използвам пръсти - най-вече за ребра и топене на залци в салатата :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Юли, 2007 3:37 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Аз също почти всичко ям с нож и вилица, освен супите. Да, доскоро и за спагети си помагах с нож, снобария до шия, явно :oops: Просто не ми е приятно да се омазвам.
Обаче! Пържените картофки са ми най-най-вкусни като ги щипвам с пръсти, направо имат друг вкус! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 10:04 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
:lol: :lol: :lol:
Тази тема ми напомни един контролен въпрос за достоверност на отговорите в един психологичен тест - "Бъркате ли си понякога в носа, когато никой не ви наблюдава", като презумпцията е, че всеки го прави.
:lol: :lol: :lol:
Аз лично се храня предимно с прибори, но съвсем не винаги. От психологична гледна точка храненето с ръце е по-"пълноценно"- поне като изживяване. По-цялостно се възприема храната - още с ръцете се възприема температурата, консистенцията. Един вид се предвкусва това, което ще усети устата и така подготвени, въприемаме повече, по-продължително и в съвкупност всички характеристики на храната.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2008 10:37 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Лени написа:
:lol: :lol: :lol:
Тази тема ми напомни един контролен въпрос за достоверност на отговорите в един психологичен тест - "Бъркате ли си понякога в носа, когато никой не ви наблюдава", като презумпцията е, че всеки го прави.
:lol: :lol: :lol:
Аз лично се храня предимно с прибори, но съвсем не винаги. От психологична гледна точка храненето с ръце е по-"пълноценно"- поне като изживяване. По-цялостно се възприема храната - още с ръцете се възприема температурата, консистенцията. Един вид се предвкусва това, което ще усети устата и така подготвени, въприемаме повече, по-продължително и в съвкупност всички характеристики на храната.

:lol: :lol: :lol: Не се оправдавай... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 1:14 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Това за железата,дето врем в устата си,е много болна тема за мен.Аз имам алергия към метали-не мога да кажа точно към кои,много са,но не на всяка железария,която ползвам и знам състава.Само мога да кажа,че ми се наложи да ми слагат метална коронка и от всичките железа,които ползват зъболекарите,след направените тестове истината блесна-само злато ми понесе!Е,за да не се охарча прекалено,смесиха ми го с малко сребро,но нищо друго!Та на въпроса за металните прибори за хранене-аз бих приветствала български производител,който се заеме да произвежда дървени и пластмасови такива!Става въпрос не за тези за еднократна употреба,а такива,дето да можем да си ползваме дълго.Виждала съм такива -и дървени и меламинови-по разни снимки на тема храна из нета,и много бих искала и по нашите магазини да може да си намери и купи човек.Дървени лъжици,и то доста добри,си намерих в Китайския на Пиротска-2.50 парчето,но няма голямо разнообразие.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 3:32 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Дима, по-лесно ще си намериш сребърни прибори, отколкото да накараш някого да внася пластмасови и дървени такива.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 4:10 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Дима,
най-честите алергии към метали са към никел и хром. Правят се специални бижута без тези метали, които се водят хипоалергенни. В златото от едни карати нагоре практически няма такива примеси и затова се препоръчва в случаи като твоя. Може да потърсиш в нета прибори от хипоалергенни сплави. Но си мисля, че не би трябвало да имаш проблеми и с обикновените прибори, защото въпросните алергии са от контактен тип (алергичната реакция се медиира не от антитела, както при другите алергии, а от Т-клетни и обикновено не се генерализира- с други думи - получаваш реакция на мястото на контакта, но не и системна реакция, като например задушаване, астматичен пристъп, копривна треска по цялото тяло и т.н.). Та си мисля, че с приборите би трябвало да си в доста кратък контакт и да няма време да направиш контактен дерматит.
Пластмасови прибори също не ти препоръчвам, защото за тях също се оказа, че не са толкова безвредни, пък и по-лесно задържат хранителни остатъци и не се изсушават поради по-слабото си нагряване в миалната. Дървените също трябв да са със страхотно лаково покритие, за да могат да се мият качествено, но от опит знам, че имат доста кратък живот.
Във фантазията си си представям, че идеалните прибори биха били от слонова кост... но... мечти, мечти :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 6:27 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ау, Лени, колко си неекологична - слонова кост, бива ли! :lol:

Сега сериозно, по въпроса за пластмасата неизмиваемостта е втората причина, поради която не понасям тоя материал. Имам една единствена пластмасова купа, която ползвам за забъркване на тесто и винаги след това трябва да търкам като бясна, за да се изчисти добре.

ПП, Информацията за металните алергии е ценна, мерси! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2008 11:08 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Тогава остава да се храним с клечки,като китайците-ползваш и хвърляш.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Ное, 2008 6:22 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
дима Т написа:
Тогава остава да се храним с клечки,като китайците-ползваш и хвърляш.
:lol: :lol: :lol: Хем ще поотслабнем междувременно...


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Ное, 2008 5:28 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
То верно може и да позаслабнем,щото докато успеем да изловим половината порция с клечките,ще сме се заситили :P .
Пък сега да ви кажа какво видях вчера в китайския на Пиротска.Има няколко размера бамбукови и дървени лъжици-полирани;има меламинови лъжици(много красиви в черно и червено) и,естествено-порцеланови.От меламин,в същите цветове като лъжиците,можете да си сглобите цял сервиз.Само не знам от къде ще си купувам вече хартиените формички за мъфини,защото там НЯМАТ!Не очакват и да получат!Казвайте от къде си купувате,щото имам само още 50-тина!


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Ное, 2008 10:35 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
А, извинете, но с клечки аз не мога да отслабна, а само да се натъпча до пръсване. Това за бамбуковите лъжички ми звучи много интересно, ще взема най-сетне да преодолея силната си непоносимост към Женския пазар и да ида да видя що за чудеса се продават там.
Формички за мъфини гледах някъде в големите супермаркети. Понеже посещавам само 3 - 4 ще си ги изредя ето тук:
[hide]Билла, Фантастико, ТМаркет, Елемаг[/hide]
Честно казано не помня в кой, защото отбелязах, че ги има, но аз си закупих преди известно време от Лондон, а така и не съм ги ползвала.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2008 12:05 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Благодаря,Маца!Ще преобърна всички големи маркети,изпречили се на пътя ми,но се надявам китайците да се смилят и все пак да заредят Китайския магазин с формичките. :(


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB