Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:09 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
Сготвено на: 14 Ное, 2007 4:35 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Дойде ли края на есента и аз започвам да се чудя с какво да заменя зеленчуците.
По принцип гледам да ям предимно месо и зеленчуци, тук-там плодове, рядко паста и още по-рядко сладки работи. На практика се получава, че често ям гадни, вредни, но относително вкусни работи и качвам килограми.
Та въпросът ми е: С какво замествате зеленчуците през зимата? Дали това са някакви туршии, замразени зеленчуци или...?


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 4:50 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
С картофи :mrgreen: шегата настрана, наистина сме отдадени картофоядци. Иначе туршии, да, макар че за мен те не влизат точно в категорията зеленчуци... Имахме най-доброто желание да сложим кисело зеле, но не ни се получи, така че ще трябва да купуваме най-вероятно. Иначе пресни зеленчуци като марули и домати избягвам да купувам през зимата; хем са с пластмасов вкус, хем кой ги знае с какво са натъпкани като стабилизатори.
Ние като цяло вкъщи нямаме ясно изразени сезонни хранителни навици, та основната разлика между лятото и зимата ни е смяната на пресните салати с туршии. Направо да ни се зачуди доц. Донка Байкова как още сме живи :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 5:47 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
През студените месеци замествам доматите, краставиците и салатките с моркови, зеле и цвекло, чат-пат ряпа. Плодовете са според сезона - ябълки, цитруси, рядко банани. Повече се включват и сушените плодове като кайсии, стафиди, сливи, фурми. Заленчуците са пак каквото има по пазара и му е сезон (логично, домати и краставици не купувам през зимата, имат вкус на гума, а за съдържанието не ми се ще изобщо да мисля), но по-често посягам към замразените зеленчуци. Туршии и всякакви консерви са отписани заради високото съдържание на сол и някои други химически субстанции. Избягвам картофите - 1 път седмично макс - заради високия гликемичен индекс. Останалото е бобови растения всакакви (и всеки ден от тях), кълнове на житни и други, царвично-оризови произведения и ядки (сурови, естествено ;) ) Понякога също масло, сметана/свежо сирене, яйца (винаги обаче сурови).
Каго прибавя месото и пълнозърнестия хляб, както и обработени яйца и повече млечни, стила на хранене става пригоден и за мъжа ми :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 6:40 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Картофи, боб, леща, паста (нея я ядем целогодишно), замразени зеленчуци, моркови и баници и пайове със солени и сладки плънки :oops:

Добре, че напоследък няма нормално брашно и не правя нищо тестено :)

Туршии не правя и не купувам, най-много да взема някое-друго пакетче краставички за руска салата.
Компоти също не правя, но мъжете обичат в чая/греяното вино да има резенчета плод и парче канела.

От зимните плодове детето обича лимони, грейпфрут и портокали, киви (ако е много кисело) и ябълки.
Аз предпочитам сладки ябълки и банани.

Като цяло - никак не е здравословно менюто ни :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Ное, 2007 7:18 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Добре, че напоследък няма нормално брашно и не правя нищо тестено :)
Как така няма свястно брашно? Не разбирам...

Нашето меню не се различава много-много от лятното. Естествено, няма домати и зелени салати, но пък стържем зеле и моркови чат-пат. Ако сме сколасали през есента и сме набухали фризера с печени и сурови чушки, бланширани карфиол и броколи, си хапваме от тях. Ама тая година не успяхме. Иначе си муаме същите неща като през лятото - месо, месо, месо (аз), хлебец, макаронки, колбаси и сирена (и двамата) и други такива. Бобец също си готвим, а откакто ЗМ преди няколко седмици ми сготви леща, май ще прибавим и този продукт към менюто.


 Profile  
 
 Рецепта: re
Сготвено на: 14 Ное, 2007 7:44 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Сеп, 2007 2:05 pm Съб
Мнения: 43
Любимата храна на Алеко Константинов била кисело зеле с пастарма и червено вино. През зимните месеци адмирирам таквизи диети. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2007 12:41 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Моят основен проблем е, че не мога да заменя пресните зеленчуци. Опитвам чрез туршиите (обикновено домашно приготвени от някоя мама), но не достатъчно. И ефектът и при килограмите и в усещането е много отрицателен като изключа зеленчуците и ги заместя с месо, месо, месо и месо. Картофи аз лично не обичам особено, готвя ги чат-пат на народонаселението. Бобовете и други такива имаме периодично в менюто поне веднъж седмично. Проблемът идва в гарнитурките. Замразените зеленчуци не винаги ги уцелвам качествени. Зеле на салата означава после 3 дена да изглеждам бременна в 4 месец :( . Изобщо трагедия.
Иначе както повечето дали отговор и аз съм фен на тежките и мазни зимни храни, ама нали се опитвам и да изглеждам само закръглена, а не напълно кръгла...


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Ное, 2007 2:54 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
...Проблемът идва в гарнитурките. .... .


Не виждам проблем! Слагаш по три-четири наденички на калпак и си готова.

Quote:
Зеле на салата означава после 3 дена да изглеждам бременна в 4 месец :( . Изобщо трагедия.
Иначе както повечето дали отговор и аз съм фен на тежките и мазни зимни храни, ама нали се опитвам и да изглеждам само закръглена, а не напълно кръгла..


А не ползваш ли Активия? :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 12:01 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
А не ползваш ли Активия? :lol:


Аз за "Активия" имам много дълго и страшно отрицателно мнение, което не е за тази тема. Съжалявам, че само връщат парите, а не ги дават двойно, иначе щях да се постарая да ги одрусам.

А не само наденички слагам, но ми липсват зеленчуците. Това ми е голямата трагедия. Иначе аз се изхранвам предимно на месо и зеленчуци, не съм голям фен на оманджените неща, за разлика от мъжете.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 1:04 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Маца написа:
Зеле на салата означава после 3 дена да изглеждам бременна в 4 месец :( .

Мацо, пробвай да бланшираш зелето, тогава не действа толкова о-бременяващо :)
И ние наблягаме на моркови, зеле, карфиол, цвекло, броколи, настъргани кисели ябълки с морков, гъби, маслини, целина, царевица. Има доста възможности. Картофите и на мен са ми фаворит във всякакви варианти и през всички сезони. Освен това варива, в т.ч. нахут. Хапваме си и купешки туршийки с кеф, особено краставички и кисело зеле, да ме прощава доцентката. В студовете много ме влече към гъсти супички тип борш и пъхам вътре всичко, което ми попадне пред очите. Ако питате Антон - кюфтенца и пак кюфтенца :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2007 7:23 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Ако питате Антон - кюфтенца и пак кюфтенца :mrgreen:


Абе, ученото си е учено!


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2007 12:26 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
to4ica написа:
Маца написа:
Зеле на салата означава после 3 дена да изглеждам бременна в 4 месец :( .

Мацо, пробвай да бланшираш зелето, тогава не действа толкова о-бременяващо :)
И ние наблягаме на моркови, зеле, карфиол, цвекло, броколи, настъргани кисели ябълки с морков, гъби, маслини, целина, царевица....


Благодаря ти, Точица, че ме подсети за ябълките с моркови, съвсем бях забравила за този вариант. А относно целината - не знам как се консумира. Аз я харесвам, но тъй като никой друг не я одобрява я ползвам само за подправка към някои манджи.
И, за малко да забравя, пак благодаря за идеята, ще бланширам и ще докладвам. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2007 4:41 pm Вто 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Целината можеш да я употребиш като вариант на салатата с карфиол: вариш, изстискваш, мачкаш, майонеза, горчица и консумираш :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2007 5:00 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Целината може също така да се настърже с моркови или пък със сурово цвекло. Става вкусничко със зехтин и много лимон.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Ное, 2007 5:41 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Зимата има и праз лук, който освен за готвене става и за салати.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2007 10:54 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря за идеите с целината на всички, които се отзоваха :) .
А празът, IPA, и аз много го тача, но след като нямам домашни консервирани домати, а купешките не стават за "онази" салата, го ползвам предимно за готвене.
Ако имаш други идеи за салата, освен доматената, сподели моля.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Ное, 2007 11:08 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Мацо, сега е сезонът на о-бременяващите салати - от ряпз, цвекло, моркови и пр.

Пък аз много обичам замразени чушки, ползвам едни избушени, които са хубави като летните градински, пък и в плика има и червени, и зелени 8).
Пълня с каквото ми хрумне и ги подлагам на съвсем лека термична обработка, много са вкусни.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Ное, 2007 6:10 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Маце, с праз лук може да се направи салата с маслини, с картофи, с бобови.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB