Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:35 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 39 мнения ]  Към страница 1, 2  Next
Message
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 25 Фев, 2007 6:31 pm Нед 



:roll: Има хора, които не вечерят, други хапват малко, трети вечерят рано , четвърти си хапват обилно дори късно вечерта. Вие от кои сте :?: Според вас има ли значение с какво, по колко и кога се храним вечер :?:


  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 25 Фев, 2007 8:09 pm Нед 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Усещането за тежест когато човек си похапне добре вечер не е комфортно.
Но.
ОрганизЪма има 7-8 часа на разположение за да извърши дейността по усвояването на храната без да се "разсейва" с нещо странично, например двигателна активност :mrgreen:
Повечето живинки след похапване се изтягат да посмелят храната само че нашего брата се е вързал за изгрева-залеза и това "разстройва" иначе правилното от гледна точка на физиологията поведение.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 26 Фев, 2007 10:06 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аз съм от тия, които вечер си похапват здраво, и то доста късно. Така ни се е настроил ритъмът, че докато се приберем, наприказваме, ала-бала, туй-онуй, става 21:00 ч., че и по-късно.

Може би затова съм толкова закръглен. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 26 Фев, 2007 11:23 am Пон 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Аз ям само вечер и то доста обилно...Ако хапна през деня, моментално изгубвам трудоспособност и ентусиазъм и ми се додрямва. :mrgreen: Преди години вечеряхме средно в 22.30, което не ми се отразяваше особено добре, но сега успяваме малко по-раничко и честно казано не ми се отразява нито на здравето, нито на килата, поне засега, то знае ли човек... :mrgreen:
Поради личния си опит съм противник на досадното твърдение, че яденето след 18.00 е едва ли не самоубийство чрез затлъстяване.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 26 Фев, 2007 9:24 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Е кога по друго време да ям? Не обичам да ям на крак, ако хапна нещо добро и на мен, като на Пилето, ми се приспива моментално и си събувам високите токчета - през деня не мога да си го позволя. Не е вярно, че това влияе на килограмите. Убедена съм, че докато работи, човек не бива да яде, а храненето веднъж на ден е много удачен вариант. Бавно и с наслада, до късно.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 27 Фев, 2007 9:43 am Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
При мен не е така, ям каквото има и когато има, по възможност, по пет пъти на ден :mrgreen: , но гледам да не е по-късно от 18.30. Иначе оставам без вечеря и сънувам пиршества, ако изобщо успея за заспя :twisted:

Най-много време отделям за закуската, обикновено само тогава не бързам и не претупвам ритуалите по запарване на чая и препичане на филийки и мога да им се наслаждавам бавно.

От храна не ми се доспива, само от алкохол, затова пия предимно вечер. През почивните дни започвам малко по-рано :cheers: :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 27 Фев, 2007 10:42 am Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Е, то някои от радост, някои от мъка, някои - от сутринта :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 03 Мар, 2007 12:33 am Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
yosif написа:
Повечето живинки след похапване се изтягат да посмелят храната...
Повечето от споменатите живинки се хранят един път седмично (понякога и месечно), така че не смятам аналогията за особено удачна.

Иначе аз гледам да похапна добре на обяд и по-скромно на вечеря, защото изтягането на пълен стомах ме кара да се чувствам дискомфортно. Пък и при мен поне, настъпва окръгляне при късно и обилно ядене вечер.

Избягвам да закусвам обилно, защото след това ме гони зверски апетит цял ден.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 23 Яну, 2008 5:36 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
to4ica написа:
Убедена съм, че докато работи, човек не бива да яде, а храненето веднъж на ден е много удачен вариант. Бавно и с наслада, до късно.


Да гладуваш по цял ден и да се натъпчеш вечерта е най-вредния вариант.Цяла нощ храносмилателнат с-ма се мъчи да усвои приетата храна,като използва енергията на организма за целта.На сутринта си по-уморен и ти се спи,а калорийките от вечерята са ти се лепнали точно там,където не трябва.След като си гладувал през деня ставаш неудържим и не можеш да контролираш апетита си и помиташ всичко,което ти се изпречи пред очите,Да не изпадам в подробности как изведнъж се покачва нивото на гликозата в кръвта и как след отделяне на редица ензими и ала-бала тя се складира под формата на мазнини в тялото!Между приемите на храната не трябва да има големи паузи,най-важното хранене през деня това е закуската-защото държи постоянно нивото на гликозата в кръвта през целия ден,(а по този начин не изпадаме в кризи за сладко).


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2008 6:58 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Shokolatina написа:
...а калорийките от вечерята са ти се лепнали точно там,където не трябва
Като познавам Точица, май това й е целта 8).


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 9:58 am Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ами, Шоколатина, аз пък не съм съгласна с това, което казваш, например за 'лепването'. на мен не ми се лепва засега, за Точица да не говорим :mrgreen: Относно 'тъпченето' - кой е казал, че като хапва вечер се тъпч? Аз не се, хапвам си съвсем бавно и спокойно, много по-добре, според мен, отколкото да натъпча една баница на обяд, щото нямам време.
Единственото, което бих отбелязала за вечерното хранене е, че не ми е хубаво интервалът между него и лягането да е кратък, тогава вече наистина ми става тежко.
Като цяло, явно всичко е индивидуално.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 3:12 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Да подкрепя Пилето с малко научни изследвания ;)
- в едно наскоро проведено изследване (извинете ме, че не мога да цитирам кой, кога и с каква методология) е правено сравнение между поемането на храна в различни часове на деня и нейното усвояване. Изводите са, че усвояването е еднакво добро по всяко време на деня. Останалото е субективно усещане.
- пак научно обяснение има и за късното хапване: на храносмилането му трябват поне 2 часа, за да се справи с погълнатата храна (е, за плодовете и 30 мин. стигат ;)). Необработената храна буквално "гние" в червата, не се разгражда добре и съответно в организма се натрупват вредни вещества. Същото би се получило обаче, ако човек си хапне добре на обед и легне за час-два сладка дрямка!


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 3:18 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А аз да си мисля, че се храня нездравословно, мерси, Меги :)
Това за 2 часа съм го чела в книжка за разделно хранене, но и по емпиричен път стигнах до същото заключение. Може би тук е смисъла на 'вечеря не по-късно от 8', ако става дума за хора, които лягат в 10, примерно.
Обаче се чудя малко на усвояването по всяко време. Тоест, то усвояването сигурно си е еднакво добро, но в активното време на деня енергията необходима за храносмилане не понижава ли на общия тонус и работоспособност? Според мен именно затова ми се додрямва когато обядвам...


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:03 pm Чет 



Кога други път да ям, освен вечер?

Сутрин не закъсвам, ако хапна--само солети пак е добре.

На обяд може нещо като салата, или пък нищо. А вечер се хапва стабилно, все пак се виждаме само вечер, сядаме, говорим....И не е в никакъв случай преди 7, защото към 8 е готово яденето в най-добрия случай.


  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:04 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Куцо пиле написа:
Ами, Шоколатина, аз пък не съм съгласна с това, което казваш, например за 'лепването'. на мен не ми се лепва засега, за Точица да не говорим :mrgreen:

Нямах представа,че приемаш това лично,идея си нямам как изглеждаш,а защо намесваш и трети лица... :roll: Явно си чувствителна на тема килограми.Няма значение,просто изказах мнение(то пък да не смееш да се обадиш)!Форума е затова,да изразяваме мнения (или бъркам?)и се посещава от много хора.Написаното е не само за "вас"(и от "вас")!!!
Нахвърлих набързо малка част от това,което съм изчела по тази тема,която наистина е актуална,отделен е въпроса дали в забързаното си ежедневие всеки от нас може до приложи един здравословен модел на хранене!

Някой друг обиден?


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:10 pm Чет 



Аз си имам проблеми с килцата, но не е от късното ядене :) Да ти кажа откакто се върнах от САЩ не съм качвала, макар че се храня супер нездравословно според всички книги и професори :) За жалост с тази работа, и този живот, нямам голям избор.

Но съм съгласна, че трябва да се обръща повече внимание на тези неща.


  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:15 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 11 Дек, 2006 1:14 pm Пон
Мнения: 36
Аз до колкото съм се интересувал по въпроса и съм питал дори приятели медици проблема е в лягането а не в часа на хранене т.е. ако се наядеш и веднага легнеш е вредно за организма независимо дали е обяд или през ноща.Така ,че хапвайте си спокойно стига да оставите 1-2 часа след това без да лягате .Разходка или чашка коняк помагат в този момент :)


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:35 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Пиле, чувстото за тежест и доспиването след хапване са в резултат на твърде големи количества (това е относително за всеки организъм) и недобро качество на храната, включително като баланс на основните хранителни групи. Едва ли ти се доспива ако изядеш 50 гр. ядки по обед или някой плод (зеленчукова салата). Но твърде мазната храна през активната част на деня и трудно смилаема такава като тестени изделия от бяло брашно могат да предизвикат усещане за тежест и да "ангажират" по-голяма част от енергията на организма за храносмилане, вместо за други дейности. В този смисъл, Биски има основание да хапва често, но по малко :)


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:37 pm Чет 



А може и един Short Island Iced Tea с Captain Morgan :) Sorry за off-topic-a, но не се въздържах просто :)

А иначе за лягането--да, прав си. Ако ядем ж 8 и легнем ж 1, няма да имаме голям проблем.


  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2008 4:43 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Shokolatina написа:
Явно си чувствителна на тема килограми.Няма значение,просто изказах мнение(то пък да не смееш да се обадиш)


Тцъ, хич не съм чувствителна и нищо не съм приела лично, позволих си да изразя несъгласие с твоето мнение. Съжалявам, че си приела нечие несъгласие толкова навътре.
Намеците за чувствителност към теглото ми се виждат малко, хм, небазирани на фактологични данни.
Хайде пийс, тук всички са мирни хора. 8)

Меги, мдаа, съвсем права си, не бях се сетила за това. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 24 Яну, 2008 7:02 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Нарочно не се намесвам в дискусията, че ще изръся някоя глупост и после ще има обидени. :P

Аз на тема килца не се обиждам, нито пък се тревожа. Засега всичко си ми е наред.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 04 Апр, 2008 4:41 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Хей, това е болната ми тема - хранене и килограми. Това което следва е резултат на личен опит, приложено е и на други хора със успех. По време не бременностите ми, наддадох много :belly: и после се изправих пред проблема - как да се отърва от тези ненужни мазнини. Доста почетох и поразмислих и си направих своя диета. (На която само името и е такова, защото съм голяма лакомия). Значи 4 яденета на ден и вечеря никога след 19 часа и лека. Защото просто ако не ходим всяка вечер на дискотека - няма как организма да изразходва калориите от вечерята и ги трупа за запас. После, когато стомаха не получава храна редовно, природата го е регулирала да си прави запаси, когато се пълни :bing: - за гладни времена. (Това ни е останало от преисторическо време). И трябва да има бавни захари, млечи продукти и фибри :horn: на всяко ядене. Шоколад (черен) и сладки неща (дегустационна порция) - до обед. Предимство нa печеното :grill: и леките сосчета. Горе-долу това е идеята. Отслабва се бавно, но сигурно. А ако сте слаби - не дебелеете.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 04 Апр, 2008 4:57 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Щом е проработило за теб, значи е било подходящо, Kristi :)
Ама аз няма да се уморя да повтарям, че не само двигателната система/мускулите изразходват калории, мозъкът също 'хапва' обилно. 8) Нямам друго обяснение за факта, че след като три години дрихнах вкъщи и после тръгнах на работа свалих 4 кила без каквито и да е промени в хранителния ми режим.


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 04 Апр, 2008 5:04 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
При мен сработи един друг механизъм - закономерното намаляване на обема на стомаха след известен период на специален режим. Сега и да искам, не мога да погълна повече от скромните 300-400 гр. на хранене. И ако салатата е била 200 гр., то основното ястие се свива до 100-200 гр. По-интересното е, че не чувствам глад по често. Напротив, често насила сядам на масата за обяд, макар и насилването да е само до сядането. После апетита идва с яденето ;)


 Profile  
 
 Рецепта: Хранене вечер
Сготвено на: 04 Апр, 2008 5:36 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Да, Меги, и аз мисля, че намаляването на обема на (често нещастния) стомах е много важно, съответно ефективно за слабеещите. И не само за тях :) Според мен тук важи 'точката на насищане' - има хора, които чисто и просто не преяждат, защото в момента, в който се заситят спират да ядат, независимо по кое време и в какво количество. А разширяването на стомаха си идва точно от преяждане.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 39 мнения ]  Към страница 1, 2  Next

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB