Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 3:03 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 13 Мар, 2008 11:38 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Преди няколко седмици купих риба, в която открих спираловидно навити белезникави червейчета и яйца.
Разрових се из нета и установих, че това не е единичен случай. Мои приятели споделиха, че и те са купували многократно заразена риба, като отначало са я изхвърляли, но след това са си и я изяждали чинно.

Целта на тази тема не е да се опишат различните видиве паразити (макар че, ако някой прояви интерес, и това може да се направи), а да се избегне заразяване.

Трябва да се запомнят няколко основни неща:

* Паразити има и в речната, и в морската риба. Рибите, които обитават и двете места (като сьомгата) са двойно облагодетелствани :mrgreen:

* Различните видиве гадинки се срещат на различни места: по кожата (на безлюспестите видиве), под люспите, в хрилете и най-често в черния дроб и червата. Ако си купувате филе, няма никаква гаранция, че и в него няма нещо.

* Към всяка риба е добре да се подхожда като към потенциален източник на зараза.

* Рибата се изчиства и нарязва с нож с пластмасова дръжка върху пластмасова дъска. След като се приключи с чистенето, дъската, ножът, всички съдове, до които се е допирала рибата, плотът и мивката се измиват с топла вода, препарат за съдове и белина.

* Ако имате раничка или драскотина на кожата на ръцете, работете с ръкавици.

* Рибата се нарязва на тънки парчета и по възможност се отстранява гръбначната и кост (температурата на печене под костта е много по-ниска, отколкото там, където е само мека тъкан).

* Рибата, дроба, ядките и хайвера не се опитват, докато не станат напълно готови.

* Рибата се вари 12-15 минути от момента, в който заври водата и се пече 15-20 минути на 200 С до образуване на златиста коричка (аз дори я оставям леко да изсъхне).

* При осоляване на рибата различните видиве паразити загиват по различно време, като оптималният срок е 6-9 денонощия при 5-6 С.

* Добре е преди да се опече рибата, да се маринова в оцет, горчица или чеснова паста.

* Печенето на скара не е добър вариант, защото по този начин само повърхността на рибата се обработва на висока температура, докато вътрешността и се задушава на по-ниска.

За друго не се сещам в момента...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 3:09 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
Ммм, докато си хапвам суши довечера ще си мисля за спираловидни чревни паразити. :jump: :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 7:58 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Sonny, спираловидните са само една малка част от гадините.

Горещо препоръчвам да хапнете и повечко уасаби, чесън и по-твърд алкохол - сакето не върши работа.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Мар, 2008 3:24 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Юни, 2007 4:43 pm Пет
Мнения: 79
Да, уасаби ядем доста. Чел съм, че помага в борбата с вредителите. Иначе съм традиционалист и не консумирам суши с алкохол, а със зелен чай. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Мар, 2008 7:47 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Sonny написа:
Да, уасаби ядем доста. Чел съм, че помага в борбата с вредителите. Иначе съм традиционалист и не консумирам суши с алкохол, а със зелен чай. :)


Аз пък прокарвам тия гнусни сурови риби с бяло винце! :P


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB