Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 19 Апр, 2024 6:26 am Пет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 61 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 15 Май, 2008 3:10 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Съпругът ми е възхитен от резултати на този модел на хранене върху мен и сподели че напълно разбира неговите ползи, но в неговата пирамида на потребностите чревоугодничеството е в най-високите нива на доволството от живота и няма как да се лиши от него, освен ако "ножът не опре до кокъл" (пък и тогава струва ми се пак би се замислил дали да кара "до сряда като вълк, или до петък като агне" :lol:). За мен пък храната е просто необходимост за материалното тяло; а и вкусовете много се променят след старателно прочистване на организма от разни шлаки, така че това което преди е изглеждало "гола трева" без добавени сол, мазнина и пр., сега е вкусно и ценено именно както си е.

Определение за "натурална хигиена" и в частност "хигена на храната (food hygiene|" има в нета на английски, за който се интересува от него.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 9:21 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Всеки е свободен да избира как да живее.
В заключение, хигиената на храненето Е само един от възможните модели, но не е единственият. Всеки е способен сам да избере за себе си - въпрос на лични предпочитания и приоритети. В крайна сметка, много хора наистина са изградили своего рода имунитет и нищо не им вреди, независимо какво ядат 8)


:) Вярвам ти напълно, особено за неща, които си преживяла или изпробвала.
Единственото, за което мога да споря, това е, цитирам те " В крайна сметка, много хора наистина са изградили своего рода имунитет и нищо не им вреди, независимо какво ядат 8)"
Убеден съм, че не съществува такова животно, като имунитет по отношение на храненето.
Това, че организмът има начини да се защити от терора на неправилното хранене изобщо не е имунитет, а възможност за поемане на претоварването от различните видове органи и, като цяло, от цялата хормонална система и стомашно-чревния тракт.
Когато тези възможности се изчерпят (а това при всеки човек може да стане в най-неопределено време, в зависимост от предразположенията му), и обикновено в по-старческа възраст, с огромна вероятност следват чичко Рак, чичко Инфаркт и чичко Инсулт, съпроводени с още много други чичковци и лелички, като язва, панкреатит, хроничен гастрит, хайде да не изброявам, че постингът ще стане твърде дълъг. :mrgreen:
Аз съм сигурен, че съветите за хранене на д-р Бари Сиърс са панацеята, която е необходима на съвременния човек, стига човек да преодолее мързела си и недоверието към новото и вземе, че прочете нещо по въпроса. А съм сигурен само защото лично аз съм го изпробвал върху себе си и съм видял на практика резултатите. Да не говорим, че от две години наблюдавам ефекта и фантастичните резултати за здравето като цяло (да оставим настрана отслабването чрез лишаване от излищните мастни депа като козметичен ефект).
Ни най-малко не отричам всичките други начини и форми на здравословно хранене, аз лично съм минал през доста голяма част от тях, с частичен или променлив успех. От разделното хранене, през невероятното количество небелтъчни или невъглехидратни, или немастни диети и всичките им възможни комбинации и варианти - Кремълска, Холивудска, и почти всички, наречени на имената на кинозвезди или други известни личности.
Всяка една от тези диети е ДИЕТА, т.е., временен начин да се евакуират от организма излишни килограми за сравнително кратък период от време, от няколко седмици, до няколко месеца.
Обаче, коварният "йо-йо" ефект и собствената ни лакомия неумолимо свеждат рано или късно усилията ни до нула.
Истината (твърдя го изцяло от личен изстрадан опит) е, че отслабването е война, безпощадна и упорита война, която водим със себе си. И, че се изисква огромна воля да победим себе си.
Познавам много хора, които с огромен труд свалят за месеци неистов глад и психически дискомфорт до 20, че и до 30 килограма.
За съжаление, само след време от 6 месеца до 2 години килограмите им пак са си техните, че и с малко отгоре.
Всичко това го няма при начинът на хранене на д-р Сиърс, защото това не е диета, а доживотен правилен начин на хранене, при който човек никога не се чувства гладен, а точно обратното, чувството е, че преди малко си ял когато дойде времето за следващото ядене.
Вместо да ви обяснявам като грамотен лаик тези неща, защо просто не вземете да прочетете някоя от книгите му, издадени в България и невероятно търсени от много хора. Преиздавани, и въпреки високите цени (8-10 лв.), купувани и винаги са в дефицит. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 8:18 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
дима Т написа:
Точно така,Куцо пиле,това е основната истина за храненето!Умереност и разнообразие!Не трябва да се лишава организма от нищо,само трябва да се регулира количеството поета храна.


Подкрепям напълно това мнение.

Вчера се рових в Нета и намерих доста материал - и за, и против пресното мляко и млечните продукти. Изследванията в полза на млякото бяха много повече отколкото тези - против. Мога да ги цитирам, но ще стана по-обctoятелствена от Gotin и нямам много време. С две думи - не е верно, че кaлцiя от млякото не се усвоява пълнокачествено от организма - точно обратното, за което спомага и наличието на фосфор в него. Млякото и млечните продукти имат доказан анторaков ефект - при рака на дебелото черво. Също така имаt и доказан ефект против затлъстяване. Но това не значи, че ако пием повече от необходимата доза, стават на лекарство. Повече от дозата - няма ефект. Верно е, че в някои зелeнчуци има калций, но той е в малки дози. На нас ни трябва 1000 мг kалции на ден - правете си сметка, колко зеленчуци трябва да изядеме, за да си набавим дозата. Мога да ви дам източниците, но са на френски и английски. Аз не отричам всичко от натуралното хранене, но съм твърдо против идеята, че млякото и млечните продукти не са полезни за здравето.

Бисквитка, верно е, че има и други източници на бавни захари, личо аз също съм убедена, че пълнозърнстiя хляб, е по-добър от белiя. Но не мога да разбера, научно обосновано, какво му е вредното на маята, която е натурален продукт - гъбички, каквито има и в бирата, и в бозата, и в киселото мляко, и в сиренето (пеницилин - колко хора излекува през първата св. война, без те да се усетят).


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 9:00 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
kristi написа:
Но не мога да разбера, научно обосновано, какво му е вредното на маята, която е натурален продукт - гъбички, каквито има и в бирата, и в бозата, и в киселото мляко, и в сиренето (пеницилин - колко хора излекува през първата св. война, без те да се усетят).
Маята подпомага развитието на раковите клетки и затова е вредна за онкоболните.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 1:18 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Фев, 2006 4:43 pm Пон
Мнения: 81
gotin написа:
Аз съм сигурен, че съветите за хранене на д-р Бари Сиърс .....
Вместо да ви обяснявам като грамотен лаик тези неща, защо просто не вземете да прочетете някоя от книгите му, издадени в България и невероятно търсени от много хора. Преиздавани, и въпреки високите цени (8-10 лв.), купувани и винаги са в дефицит. :)


книгата (на български) може да се изтегли тук
Линкове към пиратско съдържание се премахват

а иначе и аз съм на акъла на пилето и димаТ - умереност му е майката, това че си изял шепа чипс веднъж месечно със сигурност няма да те довърши, но постоянното шашкане за това дали си бил максимално здравословен - почти сигурно няма да ти се отрази особено добре.
като вземеш да се вманиячаваш и в най-здравословния начин на живот, стресът дето си го образуваш ти заличва всичките ползи от здравословното хранене.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 2:22 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Да, Роско и аз съм забелязала, че стресът е значително по-болестотворен и смъртоносен от неправилното ядене. Да не говорим, че май трайно неправилното ядене е пряко свързано именно със стреса. Всичко това казвам от лични пространни наблюдения.
Обаче, докато не са измислили някаква скала за измерване на стреса, и СЗО и другите подобни организации ще обвиняват храната ( алкохола, и цигарите, да :mrgreen: ).


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Май, 2008 11:21 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
IPA се изказа за статиските и изследванията съвсем наскоро :) За съжаление, нещата стоят точно така - поръчва музиката, който плаща. При положение, че от мляко и млечни продукти се въртят милиарди (във всяка една валута) и че това е един от основните "стълбове" на селското стопанство като сектор, бих била силно озадачена, ако нета не изобилства именно от материали за полезността на млякото и производните му.
Аз обаче също съм на мнение, че всяко нещо с мярка не вреди. Проблемът идва от определянето на мярката... И тук разни "средно-статистически" данни не са много от полза. Всеки организъм е различен, макар и подчинен на общите закони - това, което за един е много полезно, на друг може да му дойде в повечко или да му е направо противопоказно..


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 2:41 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
За всички изследвания, проучвания, статистики и прочее, мога да кажа само едно - поръчва музиката този, който я плаща.


Особено ми е интересно коя е тая мръсна гад, която е поръчала и платила статистиката, която ни прави лидери от световен мащаб по инсулти и инфаркти? :evil: :evil: :evil:
Би ли ни информирала, за да не го обичаме повече... :mrgreen: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 8:50 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
MR.LAZY написа:
Маята подпомага развитието на раковите клетки и затова е вредна за онкоболните.


Тъй като аз съм от типа "Тома неверни" се порових, за да разбера, защо маята е вредна за организма. И ето на какво попаднах:
Вредни отпадъчни вещества (торове)
Множество азотни хр. вещества съдържат органични бази. Тези протеинови субстанции се разграждат от стомашните сокове, от левкоцитите, унищожители на мъртви, болни или стари клетки, от чернодробната жлеза. Резълтат: уреева киселина - много токсична, аммониеви соли, вода и ЦО.
Един здрав човек елиминира без вреда чрез урината от 0;40г до 2 г торове на ден - 0,30г при вегетарианците и до 2 г при силно месоядните (приспособяване на организма или наследствено).
Прекаленото количество на торове в организма идва от голяма консумация на азотни храни и чернодробна недостатъчност или уморени бъбреци, неспособни да филтрират тези отрови. Следствие - болести на черния дроб, бъбречи камъни, и токсини, които се натрупват в кръвта.
Основно средство за избягване на вредните ефекти - пиене на големи количества вода и избягване на прекалена консъмация на азотосудържащи храни.
Ето и един малък списък на к-во торове в мг за 100 г храна:
сардини - 315, моруна - 285, телешки дроб - 244, говеждо - 185, пъстърва - 147, свинско - 108, заешко - 100, пилешко - 87, шунка - 66, сьомга - 63, омар - 58, сирена - 58, чай - 2800, кафе - 1169, шоколад - 820, леща 142, хлебна мая - 70, спанак - 52, аспержи - 50, , пълнозърнест хляб - 37, карфиол - 21, салата зелена - 8, моркови - 5, картофи - 3, мляко от крава - 0,4
Забележка: Да не се избягва лещата, много полезна, но да се консумира умерено.

засега толкова. За маята и млъкото в часност следващия път - намерих много интересни неща.

Извинете ме за грешките, нямам време да поправя преводачката.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 9:59 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Мръсната гад със статистиката за инсултите е онази дето се чуди как да вкара повече пори за лечението (не превенцията!) на инсулти, арапатура, лекарства и пр. Добри пари са все пак, а всеки си гледа своя бизнес от своята си камбанария :P
Иначе диетите (стига да съобразени със съответния организъм) са много добро бързо спасително средство, но за да се запазят положителните резултати е нужна именно цялостна промяна на модела на хранене. Иначе е 1 напред - 2 назад...


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 12:07 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
gotin написа:
Особено ми е интересно коя е тая мръсна гад, която е поръчала и платила статистиката, която ни прави лидери от световен мащаб по инсулти и инфаркти? :evil: :evil: :evil:


Би ли ми дал линк към тази статистика.

gotin написа:
Аз, за разлика от някои хора, които повтарят като папагали неща, които изобщо не са им понятни, съм доста добре подготвен по тази тема.
Без да натрапвам мнението си, бих препоръчал на всички, които се интересуват от правилното хранене, да прочетат това, което е издадено в България от д-р Бари Сиърс (Barry Sears)
Според мене това е възможно най-правилният начин на всеки един човек. Революционен и основан на последните открития на двама лауреати на Нобелова премия за клетъчните хормони (айказаноидите).


Направих си труда да прочета някои статии за д-р Сиърс.

Издадените от него книги са от 1995 до 1998 г. Не мога да си представя, че последните науни открития в тази област са оттогава.
Тъй като въпросният доктор твърди, че предлаганият от него режим за хранене е едва ли не панацея за всички болести, различни американски институти и лекари диетолози не си спестяват иронията по негов адрес.

Тъй като статиите са дълги, ще дам линкове и кратки извадки.

1996 г. http://www.cspinet.org/nah/zone.html


Alice Lichtenstein, a researcher at the Jean Mayer U.S. Department of Agriculture Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University in Boston. "Sears relies on studies that have never been published, peer-reviewed, or adequately controlled. He relies on anecdotes."

Alice Lichtenstein, изследовател в Jean Mayer U.S. Department of Agriculture Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University in Boston

"Сиърс се базира на изследвания, които никъде не са били публикувани, никой учен от същата област не е споменавал, не са минавали през рецензии, т.е. не са проверявани за вярност. Той се базира на анекдоти/легенди."



1998 г. http://gladwell.com/1998/1998_02_02_a_pima.htm
ANNALS OF MEDICINE

The dirty little secret of the Zone system is that, despite Sears's expostulations about insulin, all he has done is come up with another low-calorie diet. He doesn't do the math for his readers, but some nutritionists have calculated that if you follow Sears's prescriptions religiously you'll take in at most seventeen hundred calories a day, and at seventeen hundred calories a day virtually anyone can lose weight.

Диетата му е просто е един вариант за ниско калорична диета. Той не се е потрудил да сметне калориите за читателите си, но специалистите по хранене са ги калкулирали, че не са повече от 1700 на ден, а с такава диета почти всеки ще отслабне.

1998 г. http://cbass.com/SEARS.HTM

Sears recommends "three small Zone-favorable meals and two Zone-favorable snacks," and that you "try not to eat more than 500 calories per meal or 100 calories per snack." That, of course, adds up to only 1700 (1300 for women) calories per day
Says Chip Rosenbloom, Ph.D., RD, a spokesperson for the American Dietetic Association and an Associate Professor at Georgia State: "If a person eats 1300 calories a day from cookies that person will lose weight

Сиърс препоръчва три хранения и два снака/малки закуски според Зоната, и "опитайте да не ядете повече от 500 калории на ядене и 100 на снак". Това разбире се събрано е не повече от 1700 калории (1300 за жените) на ден.

Says Chip Rosenbloom, Ph.D., RD, говорител на американската диетична асоциация и асоцииран професор в Georgia State: " Ако човек яде 1300 калории на ден от бисквити, този човек ще отслабне."


Най-много ми хареса края на статията:

My bottom line on The Zone is the same as my assessment of most diet bestsellers: "Take what you can use, what makes sense and rings true. Adapt it to your special needs. Leave the rest.

Моето заключение за "Зоната" е същото като преценката ми за повечето диети бестселъри:" Вземи това, което можеш да използваш, което има смисъл и звучи вярно. Адаптирай го за себе си. Зарежи останалото."


Last edited by IPA on 17 Май, 2008 6:45 pm Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 5:47 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
gotin написа:
Особено ми е интересно коя е тая мръсна гад, която е поръчала и платила статистиката, която ни прави лидери от световен мащаб по инсулти и инфаркти? :evil: :evil: :evil:


Би ли ми дал линк към тази статистика.

Това са сведения и статистики на Световната здравна организация.
Явно тези гадове, мръсните капиталисти, си ги измислят тези неща, за да ни тормозят психически и да развалят психологическия рахат на хора, които ловко си слагат капаци на очите, когато стане въпрос за нещо, което е против техните понятия и разбирания, ако ще да са с давност поне 50 години...
Тях няма вече да ги обичаме, най-накрая IPA ни помогна да разкрием зверският им капиталистически лик!
Браво! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 6:48 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Чакам линк с точни данни, а не голословни твърдения.

Погледни горния ми пост.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 7:34 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Чакам линк с точни данни, а не голословни твърдения.

Погледни горния ми пост.


Явно съм засегнал доста Егото ти... :) :) :)
Бих ти предложил да прочетеш отново, също толкова внимателно и моите постинги, в които аз твърдя, че това НЕ Е диета, а ВЪЗМОЖНО НАЙ- ПРАВИЛЕН НАЧИН НА ХРАНЕНЕ за цял живот.
Ако ти си специалист по издирване и обобщаване на статистики , бъди така любезна и се информирай за общоизвестни на България и света "съобщения, факти и статистики.
За тази цел съществува Интернет.
Ако искаш да обориш моите твърдения, направи си труда и се поразрови в Интернет, попрочети малко от централните вестници от последната година или си издири здравните телевизионни предавания за този период от време.
Не прехвърляй този труд на мене, свърши си го ти, моля.
В крайна сметка, ти спориш, не аз... :evil:

За да прекратя този безсмислен флуд, позволявам се да се самоцитирам:

"Нито имам желание, нито настроение да се конфронтирам на тези или каквито и да било други теми."

Който не желае да поема нова информация и се счита за всезнаещ, както и този, който счита, че поемането на големи количества животински мазнини от какъвто и да е източник е изключително полезно за неговия организъм, нека да живее така, както на него му е приятно. Държах, обаче, това да не се пропагандира в обществено пространство.
След като това мое желание предизвиква конфликт, моля, не се съобразявайте с него, пропагандирайте си всичко, каквото ви дойде на акъла.
Уж за предпазване от това имало модератори...
Сигурно е така... :evil: :evil: :evil:
От своя страна прекратявам този нелицеприятен и безсмислен спор.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Май, 2008 10:48 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 17 Май, 2008 10:32 pm Съб
Мнения: 1
Location: София
Meg написа:
Като цяло натуралната хигиена по отношение на храната ограничава до минимум консумацията на месо и други продукти от животински характер;

EМ КО: Какво ще кажеш за хората с БЕЛТЪЧЕН тип метаболизъм - те какво трябва да ядат?

Солта също се изключва, тай като се счита, че разнообразното хранене доставя нужните количества натрий на организма, а употребата на сол нарушава този баланс и причинява отоци.

ЕМ КО: Това е полуистина, защото задържането на вода (според теб ОТОЦИТЕ) се обуславя от съотношението между натрий и калий. Всъщност коя вода визираш под "отоци" - вътреклетъчната или извънклетъчната?

Ефектите са впечатляващи :)

ЕМ КО: знаеш ли, това, което е написано е микс от полуистини.
Това, което мога да кажа е: опитвай да се храниш според вида на своя метаболизъм - ПРОТЕИНОВ или ВЪГЛЕХИДРАТЕН.
Ако си маняк на тема хранене можеш да определиш параметрите на своя метаболизъм чрез ДНК тест. Малко скъпичко е, но оттам ще получиш инфо за своя тип метабилизъм, дневния енергиен баланс, скоростта на инсулиновия отговор, скоростта на усвояване на хранителните компоненти и още ред неща.
Едва тогаво можеш да говориш за правилно хранене или както го наричаш ХИГИЕНА на ХРАНЕНЕТО

Хайде със здраве и на добър час!


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 9:44 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Аз съм сигурен, че съветите за хранене на д-р Бари Сиърс са панацеята, която е необходима на съвременния човек, стига човек да преодолее мързела си и недоверието към новото и вземе, че прочете нещо по въпроса.


Начина на хранене на др Сиърс е точно този, който препоръчах на майка ми, когато имаше проблем с кръвната захар и холестерола, НО... без да съм чувала никога през живота ми за този доктор. Аз съм химик по образование и винаги съм се интересувала от медицина и биология. За да стигна до извода, че е необходимо да се яде от всичко по малко и да се избягват бялата захар и мазнините, източници на лош холестерол, трябваше само малко логично мислене, минимум познания и богата обща култура. ВЕЛИКИЯ доктор Сиърс не е открил колелото, :no: както ти искаш да ни убедиш, Gotin. Мога да ти кажа, че за 1 година живот според моите наставления, майка ми си оправи всички здравни проблеми, включително подобрение на остеопорозата (започна да консумира много нискомаслено мляко, което преди почти не правеше), отслабна 12 кг и не само се чувства в отлична форма, но и изследванията и показват същото.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 10:56 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Към всички пишещи в тази тема:

Не мислите ли, че се взехте много насериозно? Разваляте удоволствието от яденето! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 11:17 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Аз пък предлагам диетата на Д-р Емилова,(т.е. хигиена на храненето), според която така човек се запазва вечно млад ,здрав и красив. :P .И вместо да се занимаваме с писането на рецепти ,можем да обсъждаме видове и начин на употреба на чайовете както и сортовете ябълки . :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 3:59 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
gotin написа:
Аз съм сигурен, че съветите за хранене на д-р Бари Сиърс са панацеята, която е необходима на съвременния човек, стига човек да преодолее мързела си и недоверието към новото и вземе, че прочете нещо по въпроса.


Начина на хранене на др Сиърс е точно този, който препоръчах на майка ми, когато имаше проблем с кръвната захар и холестерола, НО... без да съм чувала никога през живота ми за този доктор. Аз съм химик по образование и винаги съм се интересувала от медицина и биология. За да стигна до извода, че е необходимо да се яде от всичко по малко и да се избягват бялата захар и мазнините, източници на лош холестерол, трябваше само малко логично мислене, минимум познания и богата обща култура. ВЕЛИКИЯ доктор Сиърс не е открил колелото, :no: както ти искаш да ни убедиш, Gotin. Мога да ти кажа, че за 1 година живот според моите наставления, майка ми си оправи всички здравни проблеми, включително подобрение на остеопорозата (започна да консумира много нискомаслено мляко, което преди почти не правеше), отслабна 12 кг и не само се чувства в отлична форма, но и изследванията и показват същото.


Благодаря ти за този постинг! :) :) :)

Все някой някога е открил и колелото, нали?

Надявам се и уважаемият модератор IPA да прочете твоя постинг... :)
Всъщност ти даваш още едно силно потвърждение за правилността на този начин на хранене, при това изпитано на практика и с известни, при това, напълно положителни резултати.
Но спорът беше не за Великия д-р Сиърс, нито за Нобеловите лауреати, на които се гради неговата теория, далеч съм от мисълта да "зарибявам" като пастор на секта някого.
Всеки има правото да се самоубива по начин, който му е най-приятен.
Ставаше въпрос дали е редно да се рекламира и толерира употребата на вредни за здравето продукти, като животинските мазнини, например.
Можеш да имаш това мнение, дори да се бориш за него, но не е необходимо да караш хората в един форум да се съгласяват с него.
Има една крилата фраза: "Мненията са като задниците. Всеки го има, но не всеки трябва да го показва". :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 4:31 pm Нед 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
gotin написа:
Има една крилата фраза: "Мненията са като задниците. Всеки го има, но не всеки трябва да го показва". :)


Болезнено очевиден факт...

gotin написа:
Можеш да имаш това мнение, дори да се бориш за него, но не е необходимо да караш хората в един форум да се съгласяват с него.


Бих казала, че това е съвсем нежелателно :-?

Накрая бих искала да ти напомня, че личните нападки под формата на зле прикрита ирония не се толерират в точно този форум.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 10:13 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
В едно предаване за здравословния начин на живот по едно радио(не помня кое),казаха нещо,което ми се наби в мозъчето.А именно-"Ако искаш да доживееш до дълбоки старини,не трябва да се отдалечаваш на повече от 50 км от родното си място".Пак по разни предавания по телевизиите и радиата съм чувала,че най-полезни и най-лековити за човека са тези билки,зеленчуци и плодове,които растат в родното му място.Както знаете,във Франция си готвят с много масло,в Тулуза пък се тъпчат с тлъст гъши дроб-приготвен пак с масло,но там смъртността от сърдечно-съдови заболявания е направо нищожна.Кой пък е изследвал зехтина,който е много добре действащ на гърците,например,дали има същото действие и при нас?Може пък на нас-българите,маста да ни действа много добре,ама да не го знаем....Има едно много скъпо изследване,което показва към кои храни дадения организъм има непоносимост,която пречи да се усвояват правилно.Жената,от която за пръв път чух за това изследване,имаше непоносимост към мандарини! и марули!,а сланинка можеше да си хапва без проблем по всяко време!Неведоми са пътищата храносмилателни и метаболитни !


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 10:24 pm Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ябълките и чайовете са само разтоварваща програма, нещо като преход към хигиената на храненето. И д-р Емилова и още няколко последователи на Лидия Ковачева, практикуват този модел като лекари.
Аз лично видях бая зор да пригодя хигиената на храненето към някакъв вид готвене; да постигна някакви прилични резултати спазвайки правилата, но всяко усилие бива възнаградено :) Само не ми се искаше и други хора да се мъчат като мен и затова пуснах доста рецепти в "Диетични". Колкото и да се ровех в нета (а ползвам няколко езика) все не успявах да стигна до рецепти съобразени с хигиената на храненето. Вегански, безглутенови, безказеинови и какви ли още не - колкото иска човек, но все имаха подобрители, овкусители, топлинно обработени мазнини... Накрая стигнах до търсените рецепти, но не бяха безплатни... авторът е добре известен в САЩ последовател на натуралната терапия. Поръчах няколко от книгите му и останах много доволна от предлаганите рецепти. Накои от тях също съм пуснала в "Диетични".
Много харесвам форума заради основните му категори и възможността да науча нещо повече за типа кухня, който предпочита съпругът ми. На практика, рецептите, съветите и коментарите в основните подфоруми ми спестяват цялото лутане в търсене на изпитани рецепти, които да съм сигурна, че ще се харесат. А и много по-приятно е да ползва човек рецепти на български, с познати продукти и в грамове, супени лъжици и т.н. вместо в унции и с непознати за нашия пазар съставки (които естествено без проблем могат да се заменят стига човек да знае какво да търси) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 1:10 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Брей според тая тема аз се храня много вредно. Мръвка и млечни продукти кльопам колкото се може :) Пък и соля здраво.

Хора, всички проблеми с холестерола можете да си решите с малко спорт освен ако не сте мнооого дърти или вече сте толкова дебели, че не можете да тичате. Спортът те кара да се чувстваш много по-добре отколкото всички диети.

Иначе за хигиена на храненето според мен трябва да се отбягват Е-та, пълнители, разните му там нишестета и всичко свързано с тях като евтина кайма, салами, гнусните кремвирши и продуктите с много дълъг срок на годност.

Яжте повече сутрин, а на обяд и вечер по по-малко. Вечер не е хубаво да ядете мазно или въглехидрати, особено ако Ви се лепи храната. Не забравяйте, че алкохолът е въглехидрати, а повечето хора вечер пият.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Окт, 2009 3:02 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Окт, 2009 4:31 pm Пет
Мнения: 3
Location: София
..."това е основната истина за храненето!Умереност и разнообразие!Не трябва да се лишава организма от нищо,само трябва да се регулира количеството поета храна....."

Браво! това е ...


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Окт, 2009 10:46 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
achko написа:
Брей според тая тема аз се храня много вредно. Мръвка и млечни продукти кльопам колкото се може :)
Той и д-р Аткинс (лека му пръст) така се хранеше и накрая умря от съдечни проблеми. Е, вярно, умря богат, но...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 61 мнения ]  Към страница Предишна  1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB