Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:42 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 61 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next
Message
Сготвено на: 14 Май, 2008 7:21 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Отварям нова тема, тъй като започна вече дискусия по този въпрос, но на неподходящо място (разводнихме хубавата рецепта!).
Темата за хигиената на храненето се разработва много отдавна - по информация, до която аз имам достъп - повече от 100 г. В англоезичния нет има тонове информация под "natural hygiene". Като цяло натуралната хигиена по отношение на храната ограничава до минимум консумацията на месо и други продукти от животински характер; както и използването на гъбички (разни видове мая) за производството на храни. Солта също се изключва, тай като се счита, че разнообразното хранене доставя нужните количества натрий на организма, а употребата на сол нарушава този баланс и причинява отоци. Рафинираните храни (брашна, масла, захари) се считат за много замърсяващи. От маслата се считат годни за употреба и стига да не са термично обработвани: млечното масло, зехтина (стига да не е рафиниран) и кокосовото масло (то понася и термична обработка). Прясното мляко се счита неподходящо за надминалите кърмаческата вързраст; киселото мляко и бялото обезсолено сирене се приемат за подходящи в малки количества, съчетани единствено със зеленчуци и не по-вече от 3-5 пъти седмично. Месото следва да е слабо термично обработено (или сурово сушено) и също се съчетава само със зеленчуци (без картофи). Допустимото количество е малко (~150 гр.) веднъж седмично или по-рядко. За нехигиенично се счита също смесването на различните групи животински продукти - яйца, млечни продукти, меса.
Повишената консумация на животински продукти, дори и обезмаслени, не намалява вредите, които такава консумация може да причини на човешкия организъм. Ако обезмаслените продукти намялават риска от високи нива на холестерола (лошия), то липсата на масленост по никакъв начин не ги прави по-лесно усвоими от храносмилателния тракт, нито помага за изхвърлянето на отпадните вещества от преработката им.
Не съм специалист по темата; просто от две години работя с лекар - специалист по натурална терапия и хранене, а резултатите при мен са повече от отлични. Доста е трудно спазването на правилата във времето на всевъзможни кулинарни изкушения и традиция на изолзване на рафинирани храни, много животински продукти, добавки, получени по химичен път, солидни топлинни обработки и смесване на животинки и други продукти, но всеки който има нужното желание може да опита :) Ефектите са впечатляващи :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 7:56 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Извинявай, Мег, ама всичко дето си го написала, според мен са пълни глупости!

Ако всичко това е вярно, досега човешкият род да е измрял. 100 000 години се храним с мръвки и всякакви неща и сега някакви си перковци от преди 100 години твърдят, че това е вредно. :evil: :evil: :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:03 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Напълно съм съгласен с написаното от Мег.

Колкото до човека, той е странно същество, което е на ръба на самоунищожението (3 световни войни, няколко ядрени бомби, няколко яки геноцида и всичко това в последните 100 години). Мисълта ми е, че това, че правим глупости и сме оцелели, не ни дава правото да мислим, че е правилно.

Неприятно ми е да го кажа, но Йосиф - човкът, който твърдеше, че изял камиони маргарин, почина от рак. Крушката винаги си има опашка.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:09 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Мистър, тая 3-тата световна кога е била, че нещо съм я пропуснала. ;)

А пък по-старите хора наричат 1-вата европейска.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:11 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Студената, бе, ИПА :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:14 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
А тая дет сега я водим срещу терористите да земем да я броим и нея. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:55 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Не става дума за войни, а за хранене, спамери такива!

Всички диетолози, дето ги разправят тия, цитирани от Мег по-горе, са за строг тъмничен режим! На тях дължим милионите анорексични и булимични девойки и милионите с разбито здраве заради спазването на някакви си измислени диети!

Не отричам, че в отделни случаи спазването на хранителен режим е наложително и полезно. Но не съм съгласен да се генерализира така, както е писано по-горе!


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:06 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Всички диетолози, дето ги разправят тия, цитирани от Мег по-горе, са за строг тъмничен режим! На тях дължим милионите анорексични и булимични девойки и милионите с разбито здраве заради спазването на някакви си измислени диети!
Не са виновни диетолозите, а модата и топ моделите, на които тези девойки искат да подражават. Диетите са следствие. А, ти спамерю главни :P , не отклонявай темата, която е за хигиена на храненето, а не за диети.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:18 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
А, ти спамерю главни :P , не отклонявай темата, която е за хигиена на храненето, а не за диети.


Хич не отклонявам, защото спазването на "хигиена" на храненето (единствената хигиена, която аз спазвам, е да си измивам добре продуктите, ако това се налага) води до спазването на някакви диети.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:25 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Подкрепям ИPA и Алеко., като не отричам здравословното хранене.Ако човек чете редовно темите за това трябва да се побърка. Веднъж се казва ,че маргарина е вреден, после, че маслото е още по вредно, веднъж месото е диета ,а после е вредно, за всички консерванти в храната която купуваме няма да говорим, сиренето и млякото са полезно много -обаче и не са, примерите са много.Но като се замисли човек всяка нация си изработва някакъв генетичен фон, който се основава и на храната която е ял през това време. Тоест създава си имунитет, а за никого не е тайна ,че идваме от месоядно племе, да не говорим за бабите и дядовците които са маали сланина цял живот и не са имали висок холестерол. За мен проблема идва от стреса и мръсният въздух предимно, а не толкова от храната.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:29 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Извинявай Мег, но не мога да се въздържа да не се намеся в разговора. Напълно съласна съм с Алеко. В твоето описние набързо и на първо четене, намирам едно голямо недоразумение - пълна липса на калций - млечните продукти, основен негов източник - не се консумират. Това е много опасна липса, особено за жените, защото остеопорозата ни е вързана в кърпа, ако се спазва този режим. :x Направо е престъпление спрямо здравето ни.
Второ - ако не се яде хляб (мая и брашно) - откъде се набират бавни захари - основният здравословен енергиен източник за организма.
Преди 100 години науката за храненто сигурно е правила първите си стъпки. От тогава биологията и биохимята напреднаха толкова много, че просто е , меко казано - неразумно, да се спазват подобни диети.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:41 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
...защото спазването на "хигиена" на храненето (....) води до спазването на някакви диети.
Едва ли избягването на обезмаслени млека, MSG съдържащи храни, маргарини, приемаът на нерафинирани храни и т.н. е диета. Повече от три години се храних по метода (като бях изключил напълно месото), който е описала Мег и се чувствах пефректно.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:47 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Мистър, с най голямо уважение но за да се чувства човек перфектно ,храната е само една част от това.Може би през това време не сте пушили ,употребявали алкохол и други вредни благинки.?Пак казвам ,че не отричам хигиената на хранене ,но така както всеки за себе си я разбира.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:47 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
Повече от три години се храних по метода (като бях изключил напълно месото), който е описала Мег и се чувствах пефректно.


Аааа, сега ми стана ясно откъде иде прякорът ти! :mrgreen:
Който не набива мръвки, става ленив... :P


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:55 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Meg написа:
Отварям нова тема, тъй като :) Ефектите са впечатляващи :)


Като цяло съм съгласен с тебе, с изключение на т.н. "млечно масло", което си е познатото ни краве масло и солта, която последните изследвания на английски учени определят като "крайно необходима за правилната работа на мозъка".
Аз, за разлика от някои хора, които повтарят като папагали неща, които изобщо не са им понятни, съм доста добре подготвен по тази тема.
Без да натрапвам мнението си, бих препоръчал на всички, които се интересуват от правилното хранене, да прочетат това, което е издадено в България от д-р Бари Сиърс (Barry Sears) и д-р Мария Папазова (д-р Мария Генкова – Папазова, н.с. I ст. в Института по невробиология при БАН, член на Нюйоркската академия на науките, холистичен лекар), която е най-големият популяризатор на храненето в Зоната.
Храненето в Зоната не е диета за отслабване, макар че много лесно и без проблеми се отслабва с по около 6 кг. на месец, изцяло за сметка на излишните депа от мазнини, при това изобщо без да се гладува. Според мене това е възможно най-правилният начин на всеки един човек. Революционен и основан на последните открития на двама лауреати на Нобелова премия за клетъчните хормони (айказаноидите).
Данните са от лични наблюдения върху мой приятел, който се храни вече втора година по този начин. И за 9 месеца от 91 кг. стана 78 кг. , в момента е вече 67 кг. и е в перфектна физическа форма, като преди това гълташе лекарства с шепи.
Този начин на хранене е просто правилният начин за хранене за всеки човек, защото дава необходимите протеини, въглехидрати и мазнини в правилната пропорция, строго специфична индивидуално за всеки човек. Това се определя чрез серия съвсем несложни изчисления, които определят съотношението на мазнините към чистата телесна маса за всеки човек. Разбира се, за всеки това е в различни пропорции.
Лошото е, че повечето хора са като коне с капаци и предпочитат да измират от инфаркти и инсулти, но не и да си нарушат рахата.
Примерът на MR.LAZY е напълно показателен, макар и доста неприятен като факт.
Не исках изобщо да влизам в дискусии на тази тема, но ме подразни високомерното и безхаберно отношение към хигиената на хранене изобщо и неправилната трактовка на общоизвестни истини в това отношение.
В подкрепа на това само бих ви казал, че докато лежах около два месеца в Националната кардиологична болница (известна като Втора градска) след много тежък инфаркт, около мене преминаха поне три
десетина пациенти - мъже. Позволих си да направя едно статистическо проучване, като говорих с всеки и помолих за данни за начинът на живот на всеки един.
Истината: Почти всички на възраст между 28 и 53 години, като процентът рязко се повишава между 48 и 50 г.
Огромната част от тези хора не закусват сутринта, работят седяща работа, пият кафе, пушат, не спортуват (ако считаме гледането на мачове по телевизията или риболов за активни спортове...), излизат в природата 1-2 пъти месечно в уикендите.
Всички, без изключение, обичат "добре прошарена вратна пържола", "мазничкото", "по-тлъстичкото", "много обичам така, тлъстинката да се тресе" (цитати), повечко масълце, чипс, пуканки, пържените картофки и още доста такава "хигиенична" храна. Употребяват и алкохол, някои традиционната "салатка с ракийка", някои уиски.
На голяма част от тези хора работата е доста натоварена умствено, не физически.
Над 40% от интервюираните работят на компютър на работното си място, прибирайки се в къщи вечерят много обилно и сядат пред телевизора за известно време, след което пак сядат пред компютъра.
Следва втора обилна вечеря около 23 ч. Лягат си около 12 ч.
Доста голям процент от тях са хора, лесно възбудими и лесно избухващи.
Това е един такъв хигиенно-социологичен разрез на групата хора, преживяли инфаркт и оцеляли.
И ако кажете, че това не ви е познато като стил на живот...


Съжалявам за този постинг, но когато човек пише нещо във форум или клуб, би трябвало да се съобразява с това, че това е обществено пространство, което се посещава от много хора, с най-различно образование, възраст и подготовка. И човек трябва да бъде отговорен за това, което пише.
Не бива безхаберно да се твърдят неща, които науката отдавна е заклеймила като вредни. И това да се чете и взема за чиста монета от хора, които тепърва се учат на нещо.
Това е точно толкова некоректно и опасно, колкото и зарибяването с наркотици или толерирането на пушене или пиене без норма.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 11:56 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
В темата Доматена супа Gotin написа:
Да отричаш хигиенното хранене и да проповядваш "полезността" на пълномаслените млечни продукти и всички видове животински мазнини не е най-добрата услуга на участващите във форума.
Вероятно по подобни причини и такъв тип "знания" България е на челните места в света (!) по брой на инсулти и инфаркти.

Аз пък мисля,че цялата тая истерия с животинските мазнини и съдържащия се в тях холестерол,е ,меко казано,раздута.Не мисля,че разните му химично обработени продукти с цел намаляване количеството на "вредните" мазнини,е по-здравословно от естествените такива.Всичко е в количеството на поетите мазнини и обмяната на веществата в организма. На който му е писано да живее дълго, си живее дълго и с куп пороци-пуши, пие, хапва сланинка и пръжки....

Колкото до инфарктите и инсултите-стреса, недоспиването, несигурността и пренапрегнатата работна среда са много по-значими фактори. Просто така висшестоящите успяват да отклонят до голяма степен вниманието на нисшестоящите от реалните проблеми-лошо здравеопазване,лоши битови и работни условия,лошо образование,лошо управление.....и други такива радости!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 12:13 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
дима Т написа:
Аз пък мисля,че цялата тая истерия с животинските мазнини и съдържащия се в тях холестерол,е ,меко казано,раздута.На който му е писано да живее дълго,си живее дълго и с куп пороци-пуши,пие,хапва сланинка и пръжки....

Колкото до инфарктите и инсултите-стреса, недоспиването, несигурността и пренапрегнатата работна среда са много по-значими фактори.


За съжаление, само частично си права.
Всеки е отговорен за собственото си здраве.
И твоите сравнително фриволни разсъждения изобщо не са утеха за хора, които умират на 50 години, вместо да доживеят до нормалните 85.
Най-лесно е да се прехвърли отговорността за собствената ни лакомия и безхаберие върху нещастната ни корумпирана държава, но това просто е "Синдрома на щрауса" и нищо повече...
Освен това, "истерията" съвсем не е раздута, статистика е безпощадна и жестока в това отношение.
Истината е, че България е в челните места (доскоро беше на второ място в света) по брой на инсулти и инфаркти на глава от населението.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 12:21 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Всеки е свободен да избира как да живее. Споделих само един от възможните модели. При мен той спаси това, което лекарите и химията не можаха да променят дори на йота! Написаното е много малка част от модела и не би следвало на негова база да се правят изводи. Пълната версия (отнема 10-ки страници) обяснява и източниците на калций, на В-12 и на желязо, на незаменимите аминокиселини и пр.
За сведение: калцият в млечните продукти се усвоява едва на около 30%, а в тези от растителин произход на 50% с допълнителният плюс, че не се налага на организма да се "бори" с лактозата, хормоните, холестерола и пр. В 100 мл. прясно мляко има около 300 мг. калций; в 100 гр. сусамово брашно - близо 1000 мг. Има и много други растителни храни, които съдържат по-големи количеста усвояем калций от млякото.
Не е необходимо хлябът да е от рафинирано брашно и мая - има десетки други възможности (част от тях са в Диетични рецепти тук). Оризът, царевицата и другите зърнени храни доставят достатъчно бавни въглехидрати.
Целта на темата не беше да провокира, заклеймява или посочва "единствено правилното", а просто да изнесе дискусията от неподходящото й място.
Хигената на храненето не е диета, а модел на хранене. Преди малко повече от сто години отклоняването от природосъобразното хранене започва да докарва здравословни проблеми и съответно започва да се работи за преудоляването им чрез връщането към природата.
Май с админа сме единствените, които говорят от собствен опит... Физическото ми и емоционално състояние е толкова добро, че едва ли ще се намери нещо да ме върне към предишния "типичен" модел на хранене. Единственото, което не мога да направя в момента е да погладувам две седмици, но след 9-10 месеца и това ще мога да направя с най-голямо удоволствие :)
В заключение, хигиената на храненето Е само един от възможните модели, но не е единственият. Всеки е способен сам да избере за себе си - въпрос на лични предпочитания и приоритети. В крайна сметка, много хора наистина са изградили своего рода имунитет и нищо не им вреди, независимо какво ядат 8)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 12:30 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Meg написа:
... В крайна сметка, много хора наистина са изградили своего рода имунитет и нищо не им вреди, независимо какво ядат 8)


Хехехе! Аз съм живият пример! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 8:57 am Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
миш маш написа:
Мистър, с най голямо уважение но за да се чувства човек перфектно ,храната е само една част от това.Може би през това време не сте пушили ,употребявали алкохол и други вредни благинки.?
Не съм променял нищо друго освен хранителните си навици. Наитина хората не осъзнават колко много може да промени храненето за техния физически и ментален комфорт. Който не е опитал, може само да гадае.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 9:35 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Меги, напълно съм съгласна с теб, не само защото съм жена на мъжа ми :P .

Всички ние сме учили химия и биология в училище и би трябвало да си даваме сметка, какво става, като се храним (или не се храним) с определени неща. Това, че не го правим, си е наш (и на близките, които се грижат за нас, когато се разболеем) проблем.

kristi написа:
...ако не се яде хляб (мая и брашно) - откъде се набират бавни захари - основният здравословен енергиен източник за организма...

Кристи, освен маята (която подпомага растежа на ракови клетки и е изключена от менюто на хора с онкологични заболявания), има и други набухватели: содата и киселият квас. Също така има и хлябове без набухвател.

Относно брашното - не са желателни само рафинираните брашна, вместо тях се препоръчват пълнозърнестите.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 10:32 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Колкото до статистиката,gotin,всеки може да ти извади каквато си иска статистика.За мен не са меродавни тия статистики.Освен това за здравословно хранене и хигиена на храненето е много трудно да се говори в наши времена,защото природата отдавна не е това,което трябва да е.В тъй лелеяната пък Америка,където задравословното хранене е издигнато в култ,в повечето храни се влагат хормони и консерванти при производството им.И колко е по "хигиенична" диетичната кола от чаша български айран?И съм убедена,че храната е най-малката причина за ранната смъртност!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 11:42 am Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
За мен хигиената на храненето всъщност се изчерпва с израза 'всичко с мярка'. Това, разбира се не важи за хора, на които се налага да ограничават един или друг елемент от храненето поради здравословни причини.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 12:15 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Точно така,Куцо пиле,това е основната истина за храненето!Умереност и разнообразие!Не трябва да се лишава организма от нищо,само трябва да се регулира количеството поета храна.Ако тя,от своя страна,е и качествена и вкусна!,още по-добре!Лишаването от мазнини,например,води до натруване в черния дроб на самопроизведени такива.Въобще,лишаването от каквито и да е храни,води до дисбаланс в организма,последиците от който са по-неблагоприятни за здравето.И пак казвам,че храненето е най-малката причина за ранната смъртност!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 1:28 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
За всички изследвания, проучвания, статистики и прочее, мога да кажа само едно - поръчва музиката този, който я плаща.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 61 мнения ]  Към страница 1, 2, 3  Next

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB