Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:35 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
Сготвено на: 06 Ное, 2008 12:19 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Тук отговарям и на Ачко.


Ето ти две-три идеи.

Купуваш 1 кг. чиста телешка кайма, 2 големи глави лук, половин кг. картофи, връзка магданоз, черен пипер, вместо сол подправка МАГИ - Вълшебен вкус, "Десет зеленчука", 3-4 с.л. олио или зехтин.
Ползването на чиста телешка кайма е въпрос на хигиена на храненето, но ако нямаш проблеми с холестерол и др. подобни простотии, то можеш да ползваш всякаква кайма, която ти се харесва. Ако е свинскаили смес, не слагай олио или зехтин.
Лукът и магданозът - нарязани на ситно, картофите (направи вариант и без картофи, за да имаш разнообразие)- настъргани на ситно ренде и изцедени с ръка.
Омесваш каймата с всички добавки и пълниш кутийки от малък маргарин, но не догоре, а до средата, като правиш дупка в средата с пръста - не е каприз, а е функционална, служи за коминче в последствие...
Тъпчеш в кутийките и зареждаш във фризера. Когато ти потрябва бързо и вкусно ядене, вадиш кутийка, обливаш със струя течаща вода, изсипваш (избождаш) в чиния, отстрани нарязваш и подреждаш ветрилообразно картофи на дебели пластинки, посоляваш и хвърляш в микровълновата на пълна мощност за 12-14 мин.
Получаваш фантастично огромно кюфте, много сочно, плюс гарнитура - печени картофи.
Втората рецепта е подобна, т.е., пак в такива кутийки, като за една порция.
Но с друго месо - пилешко, пържола от бут, пилешко филе или свинско.
Пилешкото - 1 кг., независимо от вида, нарязано на парчета с размер на половин кибритена кутийка и мариноваш в:
сокът от половин лимон, кората от половин лимон, вместо сол - въпросната подправка МАГИ, черен пипер - само това.
Оставяш да се маринова за около час и пак затваряш в кутийки, но до горе.
Същото правиш и със свинското месо, но на много по-малки парченца и с по-малко лимонов сок. И всичко - във фризера.
Когато ти се прииска да си сготвиш - в двулитрова тенджера сипваш 4 пълни догоре чаши вода, 2 ч.л. от любимата ми подправка, нарязваш на ситно главичка лук, настъргваш един морков на ситно ренде и добавяш 4-5 с.л. олио.
Оставяш водата да заври добре, изсипваш 1 пълна догоре чаша ориз (аз обикновено ползвам "Жасминов"), изчакваш отново да заври и вариш на втора степен 10 мин., добавяш кутийка пилешко месо, изчакваш отново да заври ( само! ) и изключваш котлона.
След 10 мин. вдигаш капака и поставяш нагъната на няколко пласта чиста кърпа или няколко слоя домакинска хартия и захлупваш с капака.
След 15 мин. имаш най-прекрасния ориз, който някога си ял.
Със свинското процедурата е малко по-различна - ако искаш така да го поставиш в ориза, то трябва да си направиш труда и да го поизпържиш, преди да го затвориш в кутийките. Освен всичко, вкусът е значително по-добър...
Значи, дотук имаш: 1. Голямо кюфте от кайма с подправки плюс картофи за гарнитура
2. Невероятен ориз с пилешко или свинско.
Освен това, можеш винаги да си направиш печени картофи - средни по големина картофи, измити много добре с четка или гъбичка, надупчени с остър нож или вилица, поставени в обикновена чиния, леко посолени.
В микровълновата за 15 мин. на пълна мощност.
Стават невероятни, опитай и никога няма да хапнеш друг вид картофи.
Засега - това. Ако ти харесат, по-нататък ще ти напиша още. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 8:39 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Готин, това с кюфтето направо ме задави от слюноотделяне!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 9:55 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Интересни предложения, само една вметка имам: Ако ще се правят картофи в МВ най-добре е да е в затворен съд, без вода, надупчени. Става по-бързо и доста качествено. Това, межуд другото, важи и за всички останали зеленчуци. Аз задушавам карфиол, брюкселско зеле, броколи, моркови, със или без масло, със или без подправки само като ги сложа в една кутия, с 1 пръст вода на около 500 гр. зеленчуци.
Естествено, могат да се замразяват, но не е особено смислена процедурата поради краткото време, което отнемат.
Моята най-хитова идея напоследък е замразеният спанак, от който правя една супербърза супичка - отнема около 15 минути.
И не съм съгласна с Алеко за пържилите, които стават бързо - за мен пържолите се правят поне 40 минути без да броим 12 часовото мариноване, така че, ако имаш място - замрази си и готови пържоли.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 11:55 am Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Компромисно предложение - да се замразяват мариновани пържолки. Най-добре една по една в пликчета, че да могат даже замразени да се пльоснат на скарата или в тиганя!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 12:03 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
И печени Кифтета на скара, могат да се замразяват. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 12:51 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Получавам ценни съвети. Благодаря. Кюфтетата непременно ще се пробват, въпреки че съм резервиран към каймата. Много по вкусно ми е ако си купя месо и го накълцам на много дребни парченца, но занимавката с рязане на много ситно на кило месо е голяма.

Вчера си наготвих доста свинско с праз и домати, чушки, моркови, лук и чесън. Мда и малко бяло вино му капнах и стана доволно добре :) Ще взема да си замразя едно спейсбегче да видим дали ще е вкусно като се размрази.

П. С. Рецептата за кюфтетата дали не може да се подобри с няколко яйчица? И някаква алтернатива трябва да си намеря на кутийката, че вкъщи маргарин не е влизал от години.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 12:54 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алтернативи на кутийките колкото щеш. Продават се всякакви пластмасови кутии в големите супермаркети. Освен това, ако не е много течно можеш и в наелонови пликчета.
И да вземеш да споделиш рецептата за свинското в съответната категория?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 1:16 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Еми то никва рецепта не е. Продуктите ги казахме вече. Другото е че свинското леко се запръжва, добавя се празът, след това доматите и в моя случай виното, чушките, морковите - забравих за лука и чесъна, които не пържих. Първо се задушава, после се маха капака да изври и сгъсти. Това е дълга процедура и се прави на слаб котлон. Единствената подправка беше черен пипер и сол разбира се. Към края на готвенето сложих и масло.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 2:12 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Готин, това с кюфтето направо ме задави от слюноотделяне!

Засрами се, бе Алеко, това е гаден фастфуд...
Ако ти сготвя нещо "на пълни обороти", после ще трябва да те реанимираме, май... :P :P :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 4:15 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ми аз напоследък нямам време за нещо повече от фаст фууд.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 4:43 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Пробвах кюфтетата. Добавих и 4 яйца в каймата, че си обичам. Като стана почти готово турих и кашкавал отгоре, щото незрелия кашкавал трябва да се яде някак си. Имайки предвид вкусовите качества на каймата като цяло, се получи доста добре.

Какво прави коминчето? Аз не видях кутийки и пак всичко изпратих по спейсбегчетата. Там дупки не можах да направя.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 7:37 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И аз за коминчето щях да питам, ама забравих.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 7:59 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
achko написа:
Пробвах кюфтетата. Добавих и 4 яйца в каймата, че си обичам. Като стана почти готово турих и кашкавал отгоре, щото незрелия кашкавал трябва да се яде някак си. Имайки предвид вкусовите качества на каймата като цяло, се получи доста добре.

Какво прави коминчето? Аз не видях кутийки и пак всичко изпратих по спейсбегчетата. Там дупки не можах да направя.

"Коминчето", всъщност е кладенче...
Ха-ха, прозвуча ми като "Совите не са сови" или като някоя от Миш-ините загадки. :)
Явно не си пробвал автентично рецептата, т.е., дълбокозамразена.
Когато избушиш дълбокозамразеното кИфте в чиния и започнеш да го мъчиш в микровълновата, при размразяването се отделя сок и мазнина, която (евентуално) може и да избухне, понеже външната повърхност на кИфтето може се коагулира по-бързо от вътрешната, кИфтето да се капсулира, в центъра да се отдели пара, която няма откъде да излезе и..Бу-м-м-м...
По тази схема избухват яйца в микровълнова, кости с костен мозък и др.подобни капсулирани разни вкусотии.
Та "коминчето - кладенче" играе ролята на отвор, през който излиза пара и отвор, чрез който се отделя вредна за кИфтето течност, която му пречи да прояви цялата си красота, чар и безподобие...
Мале, мале, направо ще претендирам за кулинарен Пулицър. :twisted:
Както казват в някои среди :"Ама толкова съм готин, че чак ми иде да си посегна"... :lol: :lol: :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 8:04 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Благодаря за изчерпателните обяснения! Следващият път, когато не си замразя кюфтетата, непременно ще им направя коминче. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 8:30 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Аха :) Не беше замразено само за теста го сложих да видя как е. Купих си някаква кайма от месарницата за 6 лева килото при положение, че филе от бут е 9. Май не и слагат соева гадост (или се самозалъгвам) ама и не я правят от хубавото месо :)

Дупнах си пръста в средата на кифтето и после оттам бълбукаха разни работи докато се печеше.

Решил съм да си замразя мишмаш. Само трябва да попътувам да видя баба как е затворила бурканите с доматките.

ПС картофите поемат ли вода в случая? Щото сместа като добавих яйцата не стана много рядка.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Ное, 2008 10:11 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
achko написа:
Аха :) Не беше замразено само за теста го сложих да видя как е. Купих си някаква кайма от месарницата за 6 лева килото при положение, че филе от бут е 9. Май не и слагат соева гадост (или се самозалъгвам) ама и не я правят от хубавото месо :)

Дупнах си пръста в средата на кифтето и после оттам бълбукаха разни работи докато се печеше.

Решил съм да си замразя мишмаш. Само трябва да попътувам да видя баба как е затворила бурканите с доматките.

ПС картофите поемат ли вода в случая? Щото сместа като добавих яйцата не стана много рядка.


За каймата ти дадох няколко варианта.
Яйчица - колкото душата ти иска, аз не употребявам по хигиенни съображения.
Ако си в София, отиваш при арабите - месари около Женския пазар, посочваш парчето телешко, което ти е привлекло опитното око, казваш "Отрежи, претегли и смели", на въпроса "Лук и подправки да сложим ли?" отговаряш с достойнство "Не, разбира се...", получаваш си чудесната кайма, носиш в къщи и започваш да свещенодействаш.
Кутийките от маргарин не можеш да заместиш нито с пликчета, нито с купени от големите магазини, защото този, който те съветва , с гаранция не знае колко струва една келява кутийка на щандовете за домакински потреби, а ако трябва да се тиражира 20 пъти, май по- добре да си се храниш на ресторант, Ачко... :P
Друг чудесен вариант е - на щандовете за готови или приготвени на място храни винаги има и малки кутийки с капачета, в които слагат я салати, я риба, я лютеница, изобщо - подобни. Виждал съм в БИЛЛА, Кауфланд, със сигурност има в големите магазини.
Ако свалиш някоя продавачка, може милостиво да ти продаде десетина кутийки, ще ти стигнат. Само гледай да са кръгли, защото квадратните и правоъгълните много трудно после се мият, а ако са и ръбести, т.е., оребрени допълнително, става тотална мъка...

Картофите принципно не поемат вода, при месото е въпрос на коагулация.
А замразяването на мишмаш може да бъде доста неуспешно, защото това прекрасно ястие след размразяване обикновено прилича на водниста каша.
Освен, ако имаш предвид заготовка за мишмаш, т.е., размразяваш, пържиш, добавяш яйца и ...папкаш. Така по-може.
Не успях да разбера що е то "спейсбег", вероятно е някакво пликче.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 9:53 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Готин, както винаги се изказваш неподготвен. Относно кутийките, във всякаквите им разновидности съм доста наясно, поради факта, че в определен период ми се налагаше да ползвам много такива.
А кутийките, в които слагат готовата храна, в повечето случаи стават максимум за 2-кратна употреба. Те са от тънка пластмаса, лесно се чупят, трудно се мият поради оребряването и лесно се деформират. Има достатъчно ефтини кутии, важното е с повече желание да се потърси, ако някой има такава нужда.
Относно избухването на кюфтето - не съм голям спец, защото никога не съм замразявала кюфте, но ми е странно как тогава самото кладенче също няма да запечата стените си и да се получи същият ефект с избухването, но без да е така зрелищен, защото няма да е от напълно кръгло кюфте.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 12:34 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 05 Ное, 2008 8:40 pm Сря
Мнения: 22
Мда спейсбегчето е плик от дебел хубав найлон с цип. Случвало ми се е да сваря част от найлона и не се беше разтворил. Замразявам си печени чушки в такива. После вадя - слагам в микровълновата за минута на макс. Вадя, беля найлона много лесно и още по-лесно нарязвам чушките на ситно докато са на снежна бучка. Единственото неудобство, е че става студено на ръчичките :) После обратно в микровълновата на 20% ако бързам за салатата.


И аз имам едни кутийки от пластмаса за многократна употреба ама хич не ги харесвам. Кривят се, капаците не се затварят като хората. Може да си закупя порцеланови купички - като за супа и да ги затварям със стреч фолио. После махам фолиото, и направо си опичам кюфтето в купата :) По-лесно май няма.


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Ное, 2008 4:29 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Порцелановите купички заемат много място и може да се спукат, защото стават много крехки.

Има компромисен вариант - замразяваш кюфтетата в табла, след това ги слагаш в спейсбега (мерси, че ни светна, как се наричат тези прекрасни пликове!) и при необходимост вадиш, колкото ти е необходимо. Като са замразени поединично, няма опасност кюфтетата да се слепят в една обща каймяна буца.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:45 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Готин, както винаги се изказваш неподготвен. Относно кутийките, във всякаквите им разновидности съм доста наясно, поради факта, че в определен период ми се налагаше да ползвам много такива.
А кутийките, в които слагат готовата храна, в повечето случаи стават максимум за 2-кратна употреба. Те са от тънка пластмаса, лесно се чупят, трудно се мият поради оребряването и лесно се деформират. Има достатъчно ефтини кутии, важното е с повече желание да се потърси, ако някой има такава нужда.
Относно избухването на кюфтето - не съм голям спец, защото никога не съм замразявала кюфте, но ми е странно как тогава самото кладенче също няма да запечата стените си и да се получи същият ефект с избухването, но без да е така зрелищен, защото няма да е от напълно кръгло кюфте.


:) :) Маце, извинявай, ако съм наранил крехкото ти кутийчено его, обаче скоро бях в голяма търговска верига и видях едни мънички кутийчици с цена 1,40 лв. за бройка, нещо, което не се побира в разбиранията ми за цени.
А иначе, както винаги, си права, че кутийките за еднократна употреба са трошливи и т.н., обаче те затова са обявени и за "еднократни".
В действителност, единствено препоръчаните от мене кутийки от малък маргарин единствено могат да се ползват многократно.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 1:58 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
http://images.teamsugar.com/files/upl0/ ... ziploc.jpg

От години ползваме всекидневно пластмасови кутии за всичко - съхраняване в хладилник и фризер, затопляне в микровълнова, могат да се мият в миялна машина. Последните купихме преди 3 години от метро 5 бр. за 3 - 4 лева. Още ги ползваме.


Last edited by IPA on 08 Ное, 2008 8:45 pm Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 3:31 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря, IPA, тъкмо се канех да потърся нагледен материал. Аз последните си ги купих от Лондон, 10 бройки за 2 лири, но и тук има страхотни кутии и като обем и като цена. Всъщност последната ми придобивка е 2 кутии с един капак, които се прикрепват една за друга, с вместимост на всяка 500 гр. И това струваше 2 и нещо си. Така че, човек като има мерак ще намери.
Готин, кутийчено его нямам, но ти очевидно имаш егото на всезнайкото, което всъщност е доста забавно.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Ное, 2008 3:53 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Благодаря, IPA, тъкмо се канех да потърся нагледен материал. Аз последните си ги купих от Лондон, 10 бройки за 2 лири, но и тук има страхотни кутии и като обем и като цена. Всъщност последната ми придобивка е 2 кутии с един капак, които се прикрепват една за друга, с вместимост на всяка 500 гр. И това струваше 2 и нещо си. Така че, човек като има мерак ще намери.
Готин, кутийчено его нямам, но ти очевидно имаш егото на всезнайкото, което всъщност е доста забавно.

Благодаря за "осветлението", на IPA и твоето...
От достатъчно горчивия опит, който имам, предпочитам да кажа : "Ама, естествено, прави сте, лейдис..."
Всъщност, вярвам единствено на това, което виждат очите ми на етикета, който стои пред мене, на абсолютно нищо друго.
Само да добавя, че става въпрос за кутии от пластмаса, която става за употреба във фризер и в микровълнова. А тя определено е доста по-скъпа от обикновената пластмаса.
Ама това са "всезнайковски" подробности, да не им обръщаме внимание, комплексарски са... :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB