Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 12:46 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 10 Дек, 2008 1:21 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Целта на теста е да установи непоносимост към определени типове храни. Има два основни начина за тестване. Единият е научният (ако мога така да го нарека) - кръвен, при който се изследва дали организмът започва да произвежда Ige антитела при приема на определени храни.

При другия метод (да го наречем алтернативен) с изполва апарат, който прави резонансен анализ. Предимството на този метод е ниската цена (80-100 лв), докато при кръвните тестове започва от 500 лева. Проблемът е доколко един галванометър може да даде резултат, близък до кръвния тест.

Някой правил ли си е подобен тест? Ако да, спрял ли е храните, към които му е показана непосносимост и имало ли е резултат от това?

Предполагам, че все пак има връзка между храненето и кръвните групи.

Предупреждение: Ще бъдат незабвано изтривани всички реклами, контакти, телефони на лаборатории и кабинети, провеждащи подобни изследвания. Тази тема няма за цел популяризацията на подобен тип заведения!!!


Last edited by MR.LAZY on 14 Яну, 2009 6:13 pm Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 1:23 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Не съм правил и нямам и намерение. Досега не съм установил нещо да ми причинява телесни проблеми, но има храни, които просто не обичам.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 3:47 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Алеко написа:
Не съм правил и нямам и намерение...


И аз.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 4:55 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Допускам, че шефът няма предвид храни, които не ти понасят на вкус, а такива от които човек търпи сериозен физиологичен дискомфорт, например обриви, подувания и прочие.
Аз допускам, че имам непоносимост към киселото мляко, но, честно, няма да хвърля дори 100 лв. за да открия дали е така или не, просто редуцирах употребата му в суров вид.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 5:11 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Именно, Мацо. Както каза и Алеко, не съм забелязвала определена храна да ми причиняват осезаем дискомфорт, следователно не виждам смисъл да търся под вола теле и то на такава цена.

Това, което ми причинява дискомфорт (а и гастрит ми причини), а именно газираните безалкохолни и пърженото, съм го изключила или свела до минимум, логично.

Има, обаче, нещо друго, според мен в това, за което говори Шефа: храни, които макар да са ни вкусни и да не правят очевидни проблеми, са неособено поносими от съответния организъм. Все тая, не ми пука. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 5:36 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Кръвните тестове са единствените, които дават някакви реални резултати. Обикновено се препоръчват на хора с метаболитни проблеми и на хора с хронични заболявания, особено автоимунни. Наличието на "подпрагова алергия", ако мога да се изразя така (производството на ИгЕ антитела е вид алергична реакция, която се улавя само на лабораторно ниво, без други видими симптоми), понякога е свързано с каскада от имунни, а от там метаболитни и т.н. реакции, които могат да доведат примерно до затлъстяване, диабет, поява или влошаване на автоимунно заболяване.
Много хомеопати се опитват да "установяват непоносимост" към определени храни и вещества чрез споменатите апарати, но това е изключително неточен метод, който не може да даде достоверен резултат. Поне това е мнението на агенцията за храните и лекарствата в САЩ, която се стреми да се ограничи използването на тези апарати, защото в същността си са шаратания и измама.
Кръвни изследвания не знам в България къде се правят и дали се правят. Едно време пращаха кръв в лаборатории в чужбина


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 10:08 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Това с автоимунните леко ме притесни.
А тестовете, които правят на децата за разни хранителни алергии? И те ли в чужбина?


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 10:24 pm Сря 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Вече правят и в България. Който иска координати - на лични! Цените са около 4-500 кинта като зависят от броя на изследваните храни.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Дек, 2008 10:31 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Май, 2008 9:52 am Пон
Мнения: 157
Маце, не се притеснявай, защото това че може имаш IgE антитела към нещо, не значи, че непременно ще направиш автоимунно заболяване. затова се препоръчва на хора, които вече имат някакъв проблем или на такива, които имат много висок риск, за да може да се влияе на състоянието И от гледна точка на храненето.
За алергиите при децата знам, че правят някакви изследвания (най-често се прави кръвен тест при алергия към белтъка на кравето мляко - АБКМ, но при неизвестен алерген... просто незнам за кръвни тестове, а само за стандартните кожни алергични проби), трябва да проуча въпроса.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Дек, 2008 10:05 am Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Лени написа:
затова се препоръчва на хора, които вече имат някакъв проблем или на такива, които имат много висок риск, за да може да се влияе на състоянието И от гледна точка на храненето.


Е да де.
Както и да е. Знам още, че е трудно на деца до определена възраст 4 - 5 години да им се изследват каквито и да били алергии, но нямам представа защо е така. Един от кръщелниците ми беше свръх алергичен до 5 годишна възраст, сега е надраснал всичко и няма проблем на 6.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB