Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:52 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 15 Юли, 2011 9:26 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2011 6:16 pm Пет
Мнения: 3
В темата Безглутенов хляб 1 Meg написа:
....................
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. cream of tartar
или две ч.л. бакпулвер, вместо последните две съставки
...............................
Във всички статии за безглутеново хранене, които съм прочел се казва, че бакпулвера е много вероятно да съдържа глутен. Моля коригирайте рецептите или оборете твърдението! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Юли, 2011 11:19 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ivanbqnov написа:
Във всички статии за безглутеново хранене, които съм прочел се казва, че бакпулвера е много вероятно да съдържа глутен. Моля коригирайте рецептите или оборете твърдението! :)

Бакпулверът принципно съдържа:
- Кремотартар (монокалиева сол на винената киселина), който всъщност е чист винен камък (калиев тартарат) и се получава чрез внимателна обработка на сокове от различни плодове, където той естествено се съдържа. В състава на бакпулвера той играе ролята на подкислител.
- Сода бикарбонат (натриев бикарбонат)– неагресивен набухвател
- Царевично нишесте, което е произведено от отгледана в бионасаждения царевица. В състава на бакпулвера то играе ролята на сепаратор, който предпазва тестото от преждевременно набухване, защото забавя смесването на киселината с основата.
Пропорционалният състав на бакпулвера е:
63% сода бикарбонат (5/8)
25% калиев тартарат или лимонтузу (1/4)
12% бионишесте (1/8)

или - в 1 г. бакпулвер се съдържат:
0,625 г. сода за хляб
0,250 г. лимонтузу (в домашни условия)
0,125 г. нишесте
Заради нищожното количество нишесте, присъствие на фосфати, глутен и лактоза, колкото и да е минимално, има.
Хората с проблем с глутена и лактозата просто трябва да си потърсят безглутенов бакпулвер.
На мене ми се струва, че въпросът силно се преекспонира, заради супернищожното количество глутен, но както се казва "На чужд гръб и сто тояги са малко"... :(


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2011 2:07 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2011 6:16 pm Пет
Мнения: 3
http://www.schaer.com/smartedit/documents/download/AZ_BG.pdf

При генетично предразположени хора, независимо от възрастовата група, приемането дори на малки количества храни, съдържащи глутен, отключва имунна реакция в тънките черва и причинява хронично възпаление

То, ако се използва само царевично нишесте, то бакпулвера ще си е безглутенов...
При всички бакпулвери ли се използва царевично нишесте, защото на тези, които съм виждал не е указано изобщо съдържанието, нито дали е без глутен


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2011 7:13 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Виж, Мег е човек, който прави безглутенова диета и няма да вземе да пише ей така.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2011 10:45 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ivanbqnov написа:
http://www.schaer.com/smartedit/documents/download/AZ_BG.pdf
При генетично предразположени хора, независимо от възрастовата група, приемането дори на малки количества храни, съдържащи глутен, отключва имунна реакция в тънките черва и причинява хронично възпаление
То, ако се използва само царевично нишесте, то бакпулвера ще си е безглутенов...
При всички бакпулвери ли се използва царевично нишесте, защото на тези, които съм виждал не е указано изобщо съдържанието, нито дали е без глутен

Всички, които имат проблеми с глутена са наясно с това...
За съжаление, аз в българия просто не съм виждал упаковка на бакпулвер, на която да пише пропорционалния състав, камо ли че има нишесте, да не говорим какво е точно то... :cry:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2011 3:03 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Сега точно разглеждам един бакпулвер на Другаря Йоткер и в нея пише за състав:

набухватели
натриев бикарбонат
натриев пирофосфат
царевично нишесте.

Нито помен от глутен.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2011 10:14 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
Сега точно разглеждам един бакпулвер на Другаря Йоткер и в нея пише за състав:

набухватели
натриев бикарбонат
натриев пирофосфат
царевично нишесте.

Нито помен от глутен.

Или смятат, че като е царевично нишестето, теоретически няма глутен в него, или не считат за важно да го споменават...
Или, както е казал един друг, вече съветски, другар "Спасението на давещите се е проблем на самите давещи се"... :(


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Юли, 2011 12:04 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Юли, 2011 5:00 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.

Всъщност е правилно, защото освен от нишестето, от другаде едва ли може да проникне глутен.
И като официално декларират, че е царевично, значи може и да не споменават, че такъв бакпулвер, всъщност е безглутенов.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 12:51 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2011 6:16 pm Пет
Мнения: 3
gotin написа:
MR.LAZY написа:
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.

Всъщност е правилно, защото освен от нишестето, от другаде едва ли може да проникне глутен.
И като официално декларират, че е царевично, значи може и да не споменават, че такъв бакпулвер, всъщност е безглутенов.


Царевица, ръж, ечемик, овес... Проблема е, че нишестето и специално царевичното се използва като пълнител включително в много лекарства. Затова на много храни изрично трябва да пише дали се съдържа глутен/пшеница или следи от такива - напр. шоколадови продукти, сладоледи и т.н. Ако не е изписано изрично хората с такъв проблем е най-добре да приемат, че съдържат... Не зная дали наистина е необходимо изолирането на молекулярно ниво, това и на мене ми се вижда прекалено, но времето ще покаже...


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 10:53 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ivanbqnov написа:
gotin написа:
MR.LAZY написа:
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.

Всъщност е правилно, защото освен от нишестето, от другаде едва ли може да проникне глутен.
И като официално декларират, че е царевично, значи може и да не споменават, че такъв бакпулвер, всъщност е безглутенов.


Царевица, ръж, ечемик, овес... Проблема е, че нишестето и специално царевичното се използва като пълнител включително в много лекарства. Затова на много храни изрично трябва да пише дали се съдържа глутен/пшеница или следи от такива - напр. шоколадови продукти, сладоледи и т.н. Ако не е изписано изрично хората с такъв проблем е най-добре да приемат, че съдържат... Не зная дали наистина е необходимо изолирането на молекулярно ниво, това и на мене ми се вижда прекалено, но времето ще покаже...

Принципно си абсолютно прав, но май забравяш в коя страна живееш...
На хората в ТАЗИ страна вече режат ръцете при една елементарна коронарография, а ти търсиш глутеин на "молекулярно ниво", извини ме за просташко-черния ми хумор...
Още през далечната 1975 г. един мой зам.директор беше посетил Япония и като се върна, само тъжно процеди през зъби "Абе, и срещу нас да тичат, пак няма да ги стигнем"...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB