Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:00 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 20 Юли, 2011 5:00 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
MR.LAZY написа:
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.

Всъщност е правилно, защото освен от нишестето, от другаде едва ли може да проникне глутен.
И като официално декларират, че е царевично, значи може и да не споменават, че такъв бакпулвер, всъщност е безглутенов.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 12:51 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2011 6:16 pm Пет
Мнения: 3
gotin написа:
MR.LAZY написа:
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.

Всъщност е правилно, защото освен от нишестето, от другаде едва ли може да проникне глутен.
И като официално декларират, че е царевично, значи може и да не споменават, че такъв бакпулвер, всъщност е безглутенов.


Царевица, ръж, ечемик, овес... Проблема е, че нишестето и специално царевичното се използва като пълнител включително в много лекарства. Затова на много храни изрично трябва да пише дали се съдържа глутен/пшеница или следи от такива - напр. шоколадови продукти, сладоледи и т.н. Ако не е изписано изрично хората с такъв проблем е най-добре да приемат, че съдържат... Не зная дали наистина е необходимо изолирането на молекулярно ниво, това и на мене ми се вижда прекалено, но времето ще покаже...


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2011 10:53 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ivanbqnov написа:
gotin написа:
MR.LAZY написа:
Просто в царевицата няма глутен. Не знам да има изискване за споменаване на глутена като съставка.

Всъщност е правилно, защото освен от нишестето, от другаде едва ли може да проникне глутен.
И като официално декларират, че е царевично, значи може и да не споменават, че такъв бакпулвер, всъщност е безглутенов.


Царевица, ръж, ечемик, овес... Проблема е, че нишестето и специално царевичното се използва като пълнител включително в много лекарства. Затова на много храни изрично трябва да пише дали се съдържа глутен/пшеница или следи от такива - напр. шоколадови продукти, сладоледи и т.н. Ако не е изписано изрично хората с такъв проблем е най-добре да приемат, че съдържат... Не зная дали наистина е необходимо изолирането на молекулярно ниво, това и на мене ми се вижда прекалено, но времето ще покаже...

Принципно си абсолютно прав, но май забравяш в коя страна живееш...
На хората в ТАЗИ страна вече режат ръцете при една елементарна коронарография, а ти търсиш глутеин на "молекулярно ниво", извини ме за просташко-черния ми хумор...
Още през далечната 1975 г. един мой зам.директор беше посетил Япония и като се върна, само тъжно процеди през зъби "Абе, и срещу нас да тичат, пак няма да ги стигнем"...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB