Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:01 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 19 Сеп, 2004 12:06 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2004 1:55 am Нед
Мнения: 47
Споделете какво приготвяте за междинна закуска за децата си?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Окт, 2004 2:35 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
Тъй като не живея в БГ, едва ли ще съм от голяма полза, пък и няма да се впиша в заглавието на форума, ама все пак ще пробвам: Като приготвям закуска за мойте деца се придържам към лесна формула: Плодове/зеленчуци + Млечни продукти/ Меса +Тестени изделия. Базира се на теорята че децата трябва да получават основните хранителни съставки в подходящи количества, за да растат здрави: Въглехидрати, Белтъчини и Мазнини.
Децата ми се ученици и си взимат закуска за голямото междучасие. Имам пласмасов щкаф с три чекмеджета за всяка група по едно (естественно има исключения и разместжания).
В едното има натурални не подсладени плодови сокчета, сухи плодове или желирани компотчета; често почиствам и нарязвам пресни плодове или зеленчуци (ябълки, праскови, моркови) и ги слагам в пликчета.Така децата получават фруктоза (вместо захар, ценни витамини, минерали и целулоза.
Във второто чекмедже държа, хлебните продукти, кракери, не много сладки бисквити и корнфлейкс без захар, пуканки или пукан ориз без сол или мазнини. Безсолни или слабо подсладени с мед снаксове(царевични пръчици) блокчета, вафлички от овесени ядки или пукан ориз (тук ги продават готови, но има много лесни домашни рецепти). Естественно винаги мога да използвам филийка хляб като основа за сандвич. Така осигурявам на децата така ценните за растежа въглехидрати.
Третото чекмедже има филиял в хладилника, там са малките кофички (тубички) с кисело мляко (за съжаление винаги подсладено?!), пръчици кашкавал, сирене, топено сирене, резанчета колбас или шунка, варени яйца. От там идват белтъчините и мазнините.
Разбира се, комбинациите са безбройни. Например много популярния сандвич с фастъчено масло и нарязан банан покрива цялото меню на веднъж. Гледам да им ограничавам солта, захарта и мазнините, но не се вманиячавам. Малък садкиш или бонбон може да обърне всеки сив, скучен учебен ден на празник, така че от време на време скривам малки изненадки в чекмеджетата.
Децата ми взимат малки порцийки: половин ябълка+двоен 1/2 сандвич или 2-3 резанчета салам или кашкавал колкото 2 кибритени кутийки+4-5 кракера. Децата ми знаят мойт принцип и сами си съставят ежедневно меню, като подбират и комбинират компонентите, като имаме договорки пресните продукти да се използват с предимство...И разбира се, пием много вода!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Окт, 2004 1:59 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Veshtica написа:
Например много популярния сандвич с фастъчено масло и нарязан банан покрива цялото меню на веднъж.


Това го пробвах само веднъж..преди 2-3 години когато се появи фастъченото масло на пазара,бях чула ,че бил любимия сандвич на Елвис"..не мога да кажа ,че бих свикнала с този вкус..а още по малко фастъчено масло+конфитюр.. :? Фастъченото масло солено(поне това ,което аз ядох) останалото сладни...
Много бях разочарована от себе си.. :). Ям всякъкви странни комбинации и се бях настроила,че ще е страшно вкусно..гледайки по филмите как американците масово се тъпчат с тези сандвичи..:)
Това промивката на мозъка е голяма работа!! :wink:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Окт, 2004 12:31 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
:D Виж историята за "Вълшебния момент".. в другия форум при салатата от карфиол. :P


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Юни, 2005 11:16 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Преди време на големия му слагахме сандвич за училище, но сега това ги обижда. Сега им даваме джобни... А мен ме е страх да си помисля с какви боклуци се тъпчат децата от заведенията край училищата. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Окт, 2007 11:14 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Сеп, 2007 10:17 am Съб
Мнения: 11
В голямото междучасие, по стара (вече) традиция си купувам огромна Ябълка (със заслужена главна буква) :worm: . А ако няма големи ябълки... кисело или плодово млекце :)


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Окт, 2007 11:43 am Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Снежи написа:
В голямото междучасие, по стара (вече) традиция си купувам огромна Ябълка (със заслужена главна буква) :worm:.
И откъде я купуваш? От лавката?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Окт, 2007 5:54 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Сеп, 2007 10:17 am Съб
Мнения: 11
В лавката може да се намерят само банички с изненада (смятай жива изненада) :-?
Ябълките си купувам от един хранителен магазин до училището ;)
Другите се хранят предимно с дюнери и пици :(


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Окт, 2007 7:46 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Снежи написа:
В лавката може да се намерят само банички с изненада (смятай жива изненада) :-?
Ябълките си купувам от един хранителен магазин до училището ;)
Другите се хранят предимно с дюнери и пици :(


Много са прави децата, вземи пример! :P


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Окт, 2007 8:51 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 29 Сеп, 2007 10:17 am Съб
Мнения: 11
^ о, до скоро бях една от "тях". Но открих топлата вода :) Сега привличам съмишленици. Вече имам един 8)

Всъщност в двора на училището ми има две лавки. Едната предлага кафе/чай и пакетирани храни (кроасани, солети, вафли), а другата и закуски. Но какви закуски само... по-добре да си стоя гладна.
Ако нямаше хранителен магазин до училището, щях да стоя пред дилемата "мазна закуска или никаква закуска". Вариантът да си нося храна от вкъщи е непрактичен. Та идеята ми е, че децата (поне в моето училище) нямат голям избор относно качеството на храната. Купуват онова, което им се предлага и което е най-достъпно. Лоши меркантилни магазинери! :-?

Сега се сетих още нещо: програмата на Масларова "Кифла и чаша топло мляко" ми звучи като "Консерванти, въглехидрати, мазнини и чаша вода със сухо мляко". Дано да не съм права :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Окт, 2007 11:01 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
програмата на Масларова претърпя пълно фиаско! в един момент се сетиха за пълнозърнест хляб със зеленчуци, плодове и чай вместо мляко, но веднага не им излязоха сметките - за 50 ст. освен тлъста кифла и сухо мляко няма какво друго да получиш (виж, един банан струва горе-долу толкова, пак е бая хранителен, нищо че съдържа малко витамини, пак е по-добре от кифлата!) Пък и г-жа Масларова надали си е задала въпроса аджеба колко лактоза са в състояние да разградят организмите на деца между 7 и 11 г., преди да предложи прословутата чаша прясно мляко!
Децата са много податливи на реклами и влияния (от съученици и приятели) и е трудно да устоят на някои неща, просто за да не бъдат различни, но също толкова трудно е да намериш подходяща храна за обад докато си на работа. Единственият изход е да си носиш от вкищи, което е страшно неудобно или да караш предимно и основно на зеленчукови салати и плодове, което пък ти гарантира непълноценен обяд. :(
Обаче има лъч надежда :) Все повече хора се ориентират частично или напълно към пълноценно и здравословно хранене, много заведения започнаха да предлагат и такава храна, така че в близко бъдеще можем да се надяваме и на по-добро развитие :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Окт, 2007 12:13 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Всъщност, не разбирам защо носенето на храна от къщи да е неудобно.

На моя син, докато ходеше на училище, му слагах сандвич, обелена и нарязана на осминки ябълка (иначе не ги яде :evil: ), домашни мъфини.

Случвало се е да не успея да приготвя нищо и тогава баща му е купувал боклуци от лавката, но това е сравнително рядко.

Вчера, докато бяхме навън за половин ден, освен сандвичите и солетите (с тях осигурявам спокойствие на пътуващите с нас в градския транспорт), носих и термос с плодов чай.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Окт, 2007 2:08 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Неудобството с носенето на храна от вкъщи е по-скоро за някои професии, и като цяло не е за децата, защото в техните раници винаги има място за още нещо :)
Но ако се носи в офис, първо трябва да се пригови сутрин във вид за носене и употреба в офиса, което автоматично значи едни 5-10 мин. отгоре. Не всяка храна може да се сложи в пликче или пластмасова кутийка, някои трабва да са в добре затворен буркан. Ако дамската чанта не е тип "плажна", дори една кутийка трудно се вмества, какво остава за бурканче плюс още нещо. Ако човек е с кола, ок, но ако ползва градски транспорт, това означави винаги да носи една торбичка.... Занасянето, хубаво, макар, че ако цяла сутрин имаш срещи извън офиса, торбичката отпада автоматично. На връщане от работа обаче трябва да си отнесеш обратно пликчетата, кутийките и бурканчетата, предимно от екологични съображения и по-малко от икономически. Значи и след работа не можеш примерно да обикаляш магазините, защото ти се подмята една много лека, но пък обемиста и много неудобна торбичка с амбалаж :(
Да не говорим за нуждата от някакви посуди в офиса, но да кажем, че тях ги има в повечето офиси. Но ако все си носиш храна от вкъщи, губиш важният микро-социален контакт наречен "обяд с колеги". А това събитие и незаменим източник на най-вътрешна и предварителна информация за всичко случващо се в офиса, което може да е от значение за теб....
Та, такива разни съображения...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB