Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:51 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Авг, 2004 12:37 am Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Баба ми /мама Ваня, както я наричаха всички/, беше виртуоз на всякакви извънредно вкусни и калорични сладки и соленки в индустриални количества, вследствие на което цялото ни поколение е злоядо и претенциозно. Тези нейни простички соленки
с охота ги хапваме и днес /и третото поколение дори/:

Соленките на мама Ваня
250г размекнат маргарин/оригиналът е свинска мас, с нея са много трайни/ се разбиват с 4 жълтъка, 1с.л. сол, 250г кисело мляко, по 1 равна ч.л.бакпулвер и амонячна сода. Към сместа се прибавя ок. 1кг брашно, измесва се добре и се разточва на кора с дебелина ок.0,5см. Кората се намазва обилно с жълтък, наръсва се с кашкавал или сирене и се реже на тънки ленти с горе-долу 1,5см ширина и 8-9см дължина. Соленките се пекат на умерена фурна, докато добият приятен летен загар.
После стават за всичко - да ги хрупате топли пред телевизора, да ги поднесете във високи чаши на парти за топене в различни сосове, да прилъжете хлапето да закусва с тях и чаша мляко с какао...


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Авг, 2004 12:48 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 5:35 pm Пон
Мнения: 85
С масло ще се получат ли? Аз съм толкова предубеден към маргарина (за маста да не говорим), че си мисля, че трябва да има заместител. Например с олио и повече брашно. Вярно че вече няма да са соленките на мама Ваня, но смилете се над тези, които се опитваме да се храним здравословно :wink:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Авг, 2004 11:41 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Опитах с олио - става, само са по-твърдички и за "еднократна употреба" :lol: Действай, мама Ваня няма да се разсърди


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Сеп, 2007 4:25 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Юли, 2007 7:51 pm Пет
Мнения: 22
Location: Варна
направих соленките като спазих стриктно рецептата и мога да кажа че станаха фантастични :facelick:
Облизване! сега искам да попитам ако вместо сол сложа 300-400 гр сирене в тестото ще се получи ли добре ?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB