Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 2:45 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 21 Юни, 2006 2:29 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мамина е, защото майка ми редовно я правеше по повод (за Нова година с късмети) и без повод. Оригиналната рецепта е на една нейна леля.
Та:

1 кг брашно, пресято
1 кубче мая, разтворено в 1ч.ч. вода
3-4 с.л. кисело мляко
сол
мас (къмто 250 гр)/масло 1 голямо пакетче от 250 гр, може и пакетче и половина
сирене (не мога да дам точно количество, колкото ви харесва)

Замесва се тесто, меко е и е малко на конци (не звучи много ясно, но не мога по-точно да го кажа) Оставя се да бъбне докато удвои обема си и след това се разделя на 5/6 големшки топки. Всяка топка се разточва не много тънко, малко по-тънко от 1 см дебелина да кажем, и обилно се ръси (мнооого обилно) с разтопената мазнина. Отгоре се наръсва сиренето, след което разточения лист се завива на руло, като едновременно се усуква (все едно изстисквате пране :P ) Вие се в подмазнената тава и се почва следващия лист и т.н. На мен последния път ми поостана масло (бях сложила пакет и 1/2 масло) и направо го полях върху наредените кори.
Пече се в предварително силно загрята фурна (на 220С) за около 10 минути, докато започне да се зачервява и след това се намалява до средна температура, докато цялата стане златиста и прекрасна :mrgreen:

Сега се сетих, веднъж вместо големи топки направих по-малки и ги завих индивидуално като охлювчета, но е малко по-пипкаво. Най-важното е да има достатъчно масълце, става фантазия, ако ще и да е суперкалорична! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юни, 2006 2:38 pm Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Майко мила! Зави ми се свят! А да знаеш как обичам такива работи, обилно поляти с масълце... То си ми и личи де. :mrgreen: :sumo:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юни, 2006 7:43 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
И аз, и аз! Да живеят масълцето и масчицата - миришат на баба и мама. Това е просто ммммммммммм :ligi:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юни, 2006 7:54 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Юни, 2006 11:20 am Пет
Мнения: 13
:P Аз съм правила тази масленица и е невероятна !!!!Благодаря че ме подсети . :P


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Юни, 2006 8:28 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
KIKITAA написа:
:P Аз съм правила тази масленица и е невероятна !!!!Благодаря че ме подсети . :P


Да не си от нашенско? Лелята на мама живееше в село Узунджово, 'Асковско. Страшно бабе беше, щом дори и аз имам спомен за нея... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Юни, 2006 10:15 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Юни, 2006 11:20 am Пет
Мнения: 13
:P Не от Пз. ,а като студенти се срещаш с разни хора ,а рецептата е от една колежка от Тополовград.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB