Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 7:37 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 
Message
Сготвено на: 05 Апр, 2007 2:29 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Това ми е традиционната рецепта за Великден. Започва се от петък, за да може месото да поеме маринатата.

Агнешки бут или плешка ок. 2 - 2,5кг

За маринатата:
0,5ч.ч. соев сос
1ч. полусухо червено вино
6 счукани скилидки чесън
1ч.л. смлян кориандър
1ч.л. смлян кимион
0,5ч.л. канела
1с.л. мед
черен пипер
сокът от 1 лимон
2 с.л. едрозърнеста слабопикантна горчица
125г разстопено масло (може и зехтин, но аз си държа на маслото особено ако месото е от бут)

Продуктите за маринатата се разбиват много добре, месото се намазва обилно и се слага в глинен гювеч с капак.
Отлежава в хладилник, с поливане отвреме-навреме с маринатата, до съботната нощ, когато включвате фурната на най-слабата степен, ливвате в гювеча още една-две чаши вино и се отдавате на здрав сън 3-4 часа :lol: . Сутринта в неделя го наглеждате и доливате малко вода или вино, ако има нужда. Изгасяте фурната. Към 11ч. остранявате костите (не е задължително) и го запичате на силна фурна без капак за 7-8мин., докато хване коричка. Следва великденски обяд с много зелени салати и резенчета лимон за гарнитура.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Апр, 2008 1:58 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
Записах рецептата и ще се опитам да я направя за този Великден. ще кажа резултатите.


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2008 9:40 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Благодаря на Точица за страхотната рецепта.
За първи път правя агнешко цяло парче, обикновено се спирах на пържоли или ребра, но за този Великден реших и аз като една домакиня да врътна един агнешки бут.
Почти напълно спазих рецептата, пропуснах само канелата и лимона, поради недолюбване в къщи.
Мариновах бутчето 12 часа, пекох го към 4-5 и стана страхотно, много крехко.
Мъжът ми го беше изчистил от разни мазнини, понеже смятал, че така трябва, и аз имах сериозни притеснения да не стане сухо. Но просто не го запекох и стана невероятно.
Сега остава да измися с какво да го гарнирам, че вече 3 ден ще го ядем (все пак сме 2 котака и едно малко коте и бут от 2.5 кг. малко ни идва в повече).


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Апр, 2008 4:40 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Яну, 2008 4:28 pm Сря
Мнения: 74
Location: London
агънцето стана страхотно. трябва да започна да снимам и слагам снимки от продукцията.
благодаря за рецептата.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Юли, 2008 10:47 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 21 Юни, 2008 12:53 pm Съб
Мнения: 43
Location: София
Мога да ви дам една идея към тази рецепта.И аз го правя с подобна марината,само че когато стане месото - изваждам го и в сосчето слагам повечко картофки.Когато са готови - връщам месото - намазвам го със червен пипер и масло и го запичам на инфрачервени лъчи само да хване хрупкава коричка.Пробвайте.Аз го правя често,защтот синът ми го обожава.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB