Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:18 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 18 Дек, 2007 11:11 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Израснах с това тъмно червено сладко от домати, приготвяно от пра-баба ми в Троян. За мен то беше най-естественото допълнинеи към филя с масло и едва като тръгнах на училище, разбрах колко странно нещо е всъщност. Цялата философия на това сладко е в добре узрелите, сладки, месести червени домати и малко бергамонова есенция. Сътношението е 3 кг домати към 1 - 1,5 кг. захар (зависи колко сладки са доматите). Доматите се смилат на ситно в месомелачка заедно с люспите, слагат се в доходаща тенджера, посипват се със захарта и се слагат да врат, като често се разбъркват (пра-баба ми естествено ползваше казан върху добре разпален огън на двора). Вари се дакато стане гъста каша с тъмно червен цвят. Бергамоновата есенция се слага след като се махне от огъня. Насипва се веднага в буркани и толкова :)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Дек, 2007 1:45 am Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Хм,не знаех,че има такова сладко!Но защо пък не,щом има сладко от кестени и от шам-фъстък!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Дек, 2007 9:28 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Shokolatina написа:
Хм,не знаех,че има такова сладко!Но защо пък не,щом има сладко от кестени и от шам-фъстък!


Между дрегото, сладкото от кестени е нещо върховно!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Дек, 2007 1:43 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Осъзнах аз колко странно звучи това сладко едва когато започнахме да си говорим за любими храни със съучениците ми - дотогава си беше най-нормалното и обикновенно нещо на света :) Вкусът е любим за всички внуци и правнуци на троянската баба, но не мога да го сравня с нищо по-познато...
Реших обаче да споделя рецептата, защото знам, че е малко известно.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Дек, 2007 6:46 pm Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Meg, много интересно звучи! Ходим често към Троянския край, но досега такава вкусотия не съм опитвала. Следващия път ще знам какво да си искам :)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Дек, 2007 2:15 am Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
А някой опитвал ли е сладко от патладжанчета?Аз все още не мога да събера куража! ;) . Едно не ми е ясно:защо трябва някой да прави сладко от зелени смокини например,като може да използва узрял плод,който е вкусен,аромотен и най-важното сладък от самосебеси(дали го написах вярно :roll: ),и да му хакне двойно количество захар,за да го докара на вкус?От зелени домати също правят сладко,може би нямат търпение да ги чакат да узреят?


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Дек, 2007 12:19 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Хм, преди една седмица опитах точно сладко то зелени домати и не мога да кажа, че се очаровах, неестествено ми беше. Че и ми го набутаха бурканчето да си го носим тук. Сега стои в хладилника и се чудя какво да го правя.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Дек, 2007 12:37 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Shokolatina, сладко от зелени смокини и доматчета се прави с цел, да се запазят цели, защото зрелите плодове (доматът също е плод :P ) се разкашкват. Естетика 8)

Относно сладкото от зрели домати - ако направя такова, ще ме разстрелят с фунийки, защото синът ми не дава да се прави нещо друго, освен салата, от градински домати.
С безвкусните парникови могат да се направят само скъпи бомби за замерване на съседи, примерно :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Дек, 2007 5:29 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
biskvitka написа:
Shokolatina, сладко от зелени смокини и доматчета се прави с цел, да се запазят цели, защото зрелите плодове (доматът също е плод :P ) се разкашкват. Естетика 8)


В този ред на мисли - чисто ботанически погледнато няма разлика между плод и зеленчук. Всичко е плод, но на природно по-малко сладките сме свикнали да викаме зарзават.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Дек, 2007 5:42 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Точно четях това и ми замириса на домати, пък били те и под формата на сладко :)
Shokolatina, не си падам много по сладката, но сладкото от патладжанчета е върховно! Дори се престраших да го правя по тази рецепта.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Дек, 2007 3:03 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Точице,щом казваш,че е добро,ще ти се доверя и ще го опитам!А от динени кори опитвала ли си?Бисквитке,не съм много съгласна с теб,всяка година майчето правеше любимото ми сладко от (зрели)смокини и си оставаха цели-целенички :facelick: Ох,пак се размечтах :ligi:


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Дек, 2007 5:07 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Shokolatina написа:
А от динени кори опитвала ли си?

Не съм, но само защото никой не ми е подлагал :)
Защо трябва да се избира между зрели и зелени? Нека да има от всичко и за всеки вкус!


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Мар, 2008 3:43 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Окт, 2006 3:18 pm Нед
Мнения: 303
Location: Кофтинброд
Моята "скъпа" свекърва беше спретнала такова сладко преди няколко години.Беше се постарала,обаче,да махне люспите на доматите.Беше сложила ванилия за аромат,но нищо не можа да ме накара да го близна повторно!Това си беше чисто доматено пюре със сладък вкус!Не ми хареса!Виж,сладко от зелени доматчета,обожавам!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB