Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:38 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 
Message
Сготвено на: 19 Май, 2006 10:40 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Когато бях малка ненавиждах гъбите,по точно "месото" им.Сосчето обаче обожавах.Любимо ми беше баба да метне върху печката на дърва, няколко печурки брани из поляните, да ги поръси със солчица.. :facelick: , а ние с брат ми се зареждахме с порезаница хляб отстрани и търпеливо,преглъщайки чакахме да си пуснат водичката ,която старателно отопвахме. :) Другият начин да ми "пробутат" гъби, беше именно тази каша.Сега вече си я хапвам цяла, но тогава ми сипваха само сос.. :P ,глезла съм била. ;) У дома принципно баща ми рядко готви,има си запазени манджи, които си са си негов патент.Странно е, майка ми е много добра готвчка , но специално тези гозби, той ги готви по-добре.При това без да полага никъкво старание.. :-?
Много се отклоних, да си дойдем на думата.Ето, и рецептата за любимата ми гъбена каша:

Татковата гъбена каша

Необходими продукти: ( за около 2 порции)

250 гр. гъби (с челадинки ми е любимо, но и с печурки се получава много добре ;) )
3-4 стръка пресен лук
1 с.л. брашно
малко червен и черен пипер
1 домат (може и от буркан)
една шепа киселец
солчица
магданоз
2-3 с.л.олио (аз от себе си добавих и малко масълце)
малко водичка (не ми ще да ви подведа..може би 1 ч.ч.)

Начин на приготвяне:
Нарязвам лука на колеца и го задушаваме за кратко в мазнината.Като започне да се предава прибавяме натрошените гъби.Продължаваме да да задушавам, докато гъбките омекнат.Поръсваме с брашното ,разбъркваме ,поръсваме с пипера, добавяме и домата разбъркваме и сипваме водата, за да не прегорим пипера,посоляваме.Захлупваме и оставяме да къкри 10-ина мин.Поръсваме с магданоз и сервираме с домашна питка или в краен случай с пухкав бял топличък хляб. ;) :mrgreen:

Приятен апетит!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 10:49 am Пет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ludetina написа:
У дома принципно баща ми рядко готви, има си запазени манджи, които си са си негов патент. Странно е, майка ми е много добра готвачка, но специално тези гозби, той ги готви по-добре. При това без да полага никакво старание. :-?
Винаги съм казвал, че това, което сготви мъжът ще е по-добро от еквивалентът, приготвен от жена му. Рядко, но качествено! У нас пици правим аз и Биски, но моите винаги са по-добри!!!


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 11:44 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Ще ме прощаваш,но не винаги е така!Баща ми готви 3-4 манджи, наистина са по-вкусни, но за другите..не съм съгласна, майка ми ги приготвя по-добре!Баща ми е бил готвач в казармата и добил разни вредни навици да претупва нещата.. ;)

А за пиците, следващия път искам конкурс..(може и на някоя среща) една твоя и една Биквитка, ние ще сме жури.Заради вас ,ще се прежаля.. ;) ще хапана по-дебела ( ние ги обичаме почти като вестник с много кашкавал) пица и ще оставя НВД-то настрани. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 11:48 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
А за пиците, следващия път искам конкурс..(може и на някоя среща) една твоя и една Биквитка, ние ще сме жури.Заради вас ,ще се прежаля.. ;) ще хапана по-дебела ( ние ги обичаме почти като вестник с много кашкавал) пица и ще оставя НВД-то настрани. :mrgreen:


Е в тоя конкурс ще се включа и аз! Не съм правил пица от десетина години, но тогава всички си облизаха пръстите до лактите и рекоха, че била доста вкусна. Та, кога е съревнованеието? И най-вече къде?


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 12:24 pm Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Апр, 2006 3:41 pm Чет
Мнения: 83
Според мен на първо място е мерака и начина ,по който се показва.Има хора ,които само като ти обясняват технологията на приготвяне и те засърбяват ръцете да се развихриш из кухнята ,па макар и за нещо тривиално...Същите тези хора с приказки могат да те нахранят :lol: Както се казва :"отвътре трябва да ти идва".


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 1:37 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Първо за кашата - веднага влиза в графата любими (щом има сос да се топи :oops:).
Може ли да сложа 'опърпорена' суха чушка вместо червен пипер, че не си падам много по пипера?

MR.LAZY написа:
...У нас пици правим аз и Биски, но моите винаги са по-добри!!!

:oops: тук съм принудена да се съглася... Просто не обичам да правя пици и те явно го усещат.
Бухтичка е права за мерака, при мен такъв липсва :P
Но админът просто е роден за това - и да я изпече, и да я поднесе :pizza:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 2:00 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Това ще ми свърши чудесна работа за нов вид гъбен сос към мръФката.

:P


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 2:05 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Бисквитка, постъпи както намериш за добре. :) Само исках да допълня, който иска повечко соче..слага още малко брашънце и съответно водичка.Горния вариант е малко "по-разточителен" от към гъби :) .

Бухтичка, права си..меракът е от значение, голямо, баща ми много обича да го молим да ни сготви някои от неговите манджи.. :mrgreen: ..тази рецепта едвам я измъкнах, почти със сила.. :mrgreen: .
Може би неговата каша става по-вкусна, защото той не мие гъбите, не ги реже, а дори и киселеца ,ако е по-дребен направо го къса над тигана ?!?Когато гъбите са ми хубави, бели и не много кални..аз също само ги продухвам и забърсвам..гозбата наистина става много по-ароматна (това той ме е учил :) ), но никога не съм се сещала да ги троша.. :roll: А за зелениите и новите "модерни" течения да не се режат, знаем (някои не го приемат.. ;) ), че остават по-свежи и вкусни..явно баща ми без да иска е в крак с модата, даже я е изпреварил.. :lol:

IPA, действай!Само сподели после и рецептата за мръвката! ;)

А сега, за пицата..щом Биски сви платната..остава Алеко и Лейзи да се разберат, кога и къде и да ни поканят на дегустация..Ама съм упорита а? :twisted: :P


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 3:14 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Относно чистенето на гъби аз си имам технология - под течаща студена вода, с четка за зъби леко минавам където има замърсено или петно. Никакви брашна, беления на ципи и прочее.

:lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 3:14 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
...
А сега, за пицата..щом Биски сви платната..остава Алеко и Лейзи да се разберат, кога и къде и да ни поканят на дегустация..Ама съм упорита а? :twisted: :P


С упорство и инат и до Цариград се стига... :mrgreen:

Мястото на дуела трябва да е задължително Булонският лес под формата на място с печка. Щото още не съм пекъл пица на огън. Та ще трябва с Шефа да обсъдим къде ще се състои Срещата на върха и да поканим секунданти, фенки, клакьори, Бироразливачи и други такива.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2006 3:25 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ще поръчам пухчета :claq: :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Апр, 2008 9:37 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 06 Май, 2006 9:26 am Съб
Мнения: 329
След тестване определено отива в любими. Но както каза IPA и според мен това е гъбен сос а не каша.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 12 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB