Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:34 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 27 Авг, 2009 1:47 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2009 3:59 pm Чет
Мнения: 8
Това е любимата рецепта за пататник на цялото семейство!
Баба ми я правеше,т.к. тя е от Райково!
Рецептата е следната!
1 готово тесто или си замесваме обикновено тесто
1,5-2 кг картофи (доза за около 30 см. тава)
1 пак. масло- нарязано на малки кубчета
джоджен
сол
Картофите се рендосват на едрото ренде, отцеждат се добре от сока в друг съд, омесват се хубаво с джоджен и сол на вкус.
Тестото се разделя на две топки, едната се разточва с диаметър по голям от този на тавата в която ще печем пататника, така че като сложим и другата кора отгоре да може да се прихлупи с нея.
Когато вече първата сме я разточили и е в тавата, отгоре се изсипват картофите и върху тях се разпределят малките парченца масло, така че да има навсякъде. Отгоре се покрива с другата разточена кора и се прихлупва с долната. пече се на умерена фурна докато хване кафеникаво златиста
коричка отгоре!
Надявам се да ви хареса! Да ви е сладко!
:bing:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2009 2:04 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ох! И на мен пататникът с тестени кори ми е любим. Правила съм вече три четири пъти.Тестото си го правя сама , защото не е нищо особено, само брашно , вода , олио и сол. Но като се замисля и готовото тесто не е лош вариант. Само трябва да се разточи на тънко за да не става като тутманик. А на мен ми е малка тавичката и затовя правя само една голяма кора, която разстилам, пълня и после загръщам отгоре. Печа на котлона, като я обръщам веднъж. Също така слагам в плънката освен изброените неща и малко настърган лук и сирене.
Следващият път ще пробвам и твоята рецепта. Благодаря.


Last edited by миш маш on 27 Авг, 2009 11:27 pm Чет, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2009 4:42 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2009 3:59 pm Чет
Мнения: 8
Така е с кори е по-вкусно, и по хрупкаво!
Надявам се и така да ти хареса!
Сещам се сега, че баба ми даже като няма тесто го е правила и с кори за баница, но хрупкавостта се губи- коричката де!?!


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Авг, 2009 10:54 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Местя рецептата при "Бабините", защото това е наследство, което трябва да се пази и почита.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Авг, 2009 10:05 am Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз пак да питам - въобще може да ми викате питанката :)
Пакет масло от 125 или от 250 гр.?

Много ми харесва рецептата, особено това, че се предлага вариант с готово тесто. А и модификацията на Миш ми харесва, някак ми върви с лук и сирене.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Авг, 2009 11:03 am Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ако трябва да бъда честна и точна модификацията не е моя, просто рецептата ми за пататник е от Златоград, но не исках да изпадам в подробности. Може с кори, може без кори, със или без лук или сирене, джоджен или друга подправка, всеки регион на Родопите си има свой вариант.
Виж за такъв без картофи, не съм чувала. :lol:
А маслото би трябвало да е 125 гр, ама пак е на вкус.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Сеп, 2009 11:10 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2009 3:59 pm Чет
Мнения: 8
Точно така, маслото е не повече от 125 гр.
Но все пак всеки си има собствен вкус- на който, колкото му е сладко


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Сеп, 2009 11:56 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2006 3:17 pm Съб
Мнения: 20
Миш Маш, а ти как го печеш на котлона? В тиган ли го правиш? Аз питам, защото първо споменаваш, че тавичката ти е малка... Аз ако наистина го правиш на колтон се интересувам от детайли за да може и аз да си направя!

Мерси!


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Сеп, 2009 9:31 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Имам една стара тава, от тези електрическите.Те бяха с капак и са малко по дълбоки, но иначе диаметърът и е 25 см. Капака не го ползвам естествено.Не виждам проблем и в по плитка тава да се пече. Приблизително около 30мин. се пече от едната страна , после се обръща и още толкова от другата.Тънкостта е в това , че докато се пече отвреме на време са върти тавата, за да не залепва. Явно има разлика, може и да е тънка, но аз поне така знам и съм гледала ,че се пече на котлон( а в Родопите разбира се на печката отгоре).Температурата трябва да е средна до слаба.


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Сеп, 2009 12:52 pm Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 15 Юли, 2006 3:17 pm Съб
Мнения: 20
Да се похваля, че направих пататник и ми стана близък по вкус до това което си спомням (^_^)
И другото нещо за което може и да е смешно, че го споменавам, но искам също да се похваля, че в новия апартамент в който се преместих има електрически и котлони и фурна- и си работят добре хихихи (^_^)

П.С. Благодаря за отговора Миш Маш


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB