Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:20 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
 Рецепта: Зелник
Сготвено на: 17 Юни, 2004 11:07 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Тази рецепта баба ми я правеше страхотно,тя научи майка ми ..сега майка ми ме учи, но само на гледане засега...

Рецептата принципно се прави зимата, защото е тежичка. Тя сама си правеше корите, но и купените става сполучливо.

Готви се на око предимно и на усет..,ако решите да се пробвате успех!

Зелника на баба

Необходими продукти:
2 кутии печени кори за баница
1/2 пo -голяма кисела зелка
2 по големи тлътички свински пържоли (може около 400 гр)
олио

Начин на приготвяне:
Киселото зеле се нарязва като за салата от кисело зеле (да не е много на ситно, че става на пюре) и се задушава докато омекнеи се охлажда леко. Месото се нарязва на ситни кубченца и се запържва, докато леко получи характерния апетитен вид (без да се препържва много, защото ще се спече
много)

Когато всичко е готово започваме рендето. В подходяща тавичка сипваме хладка вода и леко къпем всяка кора и редим в намаслена тава принципът е следният - ред кори, ръсим с олио, с кисело зеле и месо номерът е точно да се уцели количеството на плънката, защото ако се прекали ще се разводни, ако пък е малко ще стане суха и така докато свърши накрая се завършва само с кора поръсена с олио.

За печенето умерена фурна около 40-45 мин
В нашата фурна ,която е допотопна мечта майка ми го разкарва нагоре надолу покрива с хартия, но то така се пече всичко..
:?
P.S.: пропуснах, месото леко се посолява, но малко, все пак киселото зеле се предполага, че е солено.


 Profile  
 
 Рецепта: Re: Зелник
Сготвено на: 07 Юли, 2004 12:00 am Сря 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Направих си лятно кисело зеле по рецептата на моята баба и ще пробвам зелника на твоята баба :D

Само кажи как да уцеля дозирането на плънката - горе-долу един пръст или по-малко? :roll: И колко броя кори са 2 кутии? Купувала съм по 6 бр. кръгли в найлонова опаковка.


 Profile  
 
 Рецепта: Зелник
Сготвено на: 07 Юли, 2004 10:16 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Значи майка ми смао 1 път е правила с големите кори които ги продаваха в бившия Оазис и за съжаление не си спомня колко са били точно ..продавчкити и казали колко е за 1 баница..и така
Инач тези кутии ако не се лъжа са на някъква ботевградска фирма и струват около 1,60 май ,но не сме купували от зимата :( и затова не го твърдя със сигурност..
Колкото до плънката в/у всяка кора се ръси по малко зеле равномерно(може би 2-3 с.л-зависи от тавата)..тавата в която го прави майка ми е доста голяма от времето на бай Тошо някъде окло 40-45 см така че е доста голяма дозата ,ако искаш пробвай половината като начало.
Няколо корекции само майка ми каза ,че зелето е повече от половин голяма зелка -почти цяла трябвало и да не се препържи прекалено ,че ставло жилаво..
Ако наистина си се навила питай ако има нешо неясно :wink:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB