Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 11 Апр, 2024 12:31 am Чет

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 07 Сеп, 2007 9:47 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Тази рецепта е опитът ми да "приспособя" класически рецепти за веганска кухня и разделно хранене. Получи се мноооого добре :) :ligi: Направих и снимки за визуализиране на този опит. Дано само site admin-a не реши, че му товаря сървара ненужно и не започне да трие "дебелите" ми теми ;)

Продукти:
- 2 средно големи, дебели патладжана
- 1 тънка малка тиквичка
- перата на 2 стръка зелен лук
- 1 средно голям морков
- 1 едра червена чушка, печена (за да може да се махне люспата)
- по няколко стръка пресен магданоз и копър
- сушени зеленчуци, риган, босилек, кориандър, черен пипер, джинджифил
- няколко (при мен бяха 10-тина) пресни печурки (може и без тях!)
- 2 скилидки чесън (може и без него, или да се замени с чесън на прах)
- 20-30 гр. масло
- калиева сол

Патладжаните се разрязват на две по дължина и с помощта на нож и лъжица се издълбава вътрешността им така че останалата "лодка" да е с дебелина на стените около 7 мм. Издълбаната средна част се нарязва на филийки, почиства се от семената (може леко да се посоли) и се оставя да си пусне сока. Междувременно се почиства и нарязва на малки кубчета моркова. Слага се да ври в окло 300 мл. вряща вода и се поръсва със сушените зеленчуци (1 пълна ч.л. при мен). Патладжанените филийки се измиват с вода, нарязват се на малки кубцета и се слагат да врат при моркова като на няколко пъти се разбъркват. Тиквичката се нарязва също на малки кубчета (тъй като единият ми патладжян беше малко по-малък от нужното, си оставих част от тиквичката за пълнене, хем и да сравня двата зеленчука), от магданоза си накъсах само листата, а на копъра отстраних стеблата и нарязах на едро останалото. Прибавих всичко в тенджерката и разбърках добре. Нарязах и зеления лук на шайбички и прибавих и него, и отново разбърках. Добавих риган, босилек, джинджифил (повече за цяр, отколкото за вкус), съвсем малко кориандър. Оставих сместа да си поври още няколко минути на тих огън и междувременно обелих и нарязах печената червена чушка на малки парченца. Свалих тенджерката от огъня, добавих чушката, ръснах и черен пипер от мелничката и разбърках добре.
Измих вътрешността на патладжанените "лодки" с малко вода, тъй като от стоенето бяха леко почернели и ги напълних с плънката. Поставих ги в тефлонова тавичка и им долях окло 150 мл. вода, за да не изсъхнат. Преди да ги сложа в загрятата фурна изглеждаха така:

Image

Пекох около 30 мин. (водата се беше изпарила за това време). Междувременно почистих и нарязах гъбките на филийки барабар със стеблата им (така ми харесват повече) с идеята с тях да покрия плънката вместо кашкавал или заливка. Извадих тавата от фурната, колкото да подредя гъбките и после пекох още около 10 мин., докато ми хареса цвета на запечените гъбки. Извадих тавата и я покрих с хартия и отгоре кърпа, за да не изсъхнат прекомерно. Чесънът счуках с малко калиева сол (на око прецених колко ще е нужно за една "лодка" и умножих по 4), нарязах към 30 гр. масло на филийки и ги сложих върху чесъна. Купичката бутнах в изтиващата отворена фурна, за да се разтопи маслото. След като се разтопи, разбърках добре мазнината с чесъна и с помощта на лъжичка наръсих що-годе по равно всички "лодки". Оставих тавата да постои покрита още малко. Преди сервиране вече изглеждаше така:

Image

Беше изкючително вкусно, не на последно място и благодарение на мазнинката, но можеше и с по-малко от 30 гр. да мине. С 20 гр., на "лодка" ще се паднат по 5 гр, което е далеч по-малко, отколкото ако патладжанът беше задушаван в мазнина. Чесънът се усеща много, така че ако не е желан спокойно може да се прескочи или да се сложи съвсем малко на прах. Патляджаните ми бяха много по-вкусни от пълнената тиквичка.


Attachments:
patladjan1.JPG [35.37 KiB]
Downloaded 216 times
patladjan.JPG [31.59 KiB]
Downloaded 235 times
 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 5:30 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Много апетитно изгглежда :facelick:

Meg, а не стоят ли патладжаните леко твърди без никаква предварителна обработка?

Категорично не съм съгласна със следното изказване:
Quote:
няколко (при мен бяха 10-тина) пресни печурки (може и без тях!)

Кааак така без гъби???

Също и с това, че темите ти са дебели и товарят сървъра! Много са хубави, полезни и мммм, вкусни! За снимките нямам думи...

Благодаря!


Last edited by biskvitka on 08 Сеп, 2007 11:06 am Съб, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 9:16 am Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Благодаря :)

За гъбките и мазнината: основата на манджата е подходяща както за веганско, така и за разделно хранене. Но за едните маслото не е приемлив продукт (съответно може да се замени), а за другите гъбите са под въпрос в съчетанията (ако манджата се ползва за гарнитура на нещо друго).

Ами и аз малко се почудих дали да не ги обработя предварително тези патладжани, но се отказах. Станаха обаче толкова мекички и вкусни и люспата се отделяше много лесно. Дори съпругът ми, този заклет зеленчукомразец, ги хареса страшно много :) (... като гарнитура на наденицата :x ). Обаче си мисля, че ако предварително бях обработила "лодките" примерно на пара или за кратко във вряла вода, щях да спестя значително от времето за печене, а така да запазя и някои хранителни вещества, както и да спестя малко ток. Виж, тиквичката дето я бях бутнала за тест, стоеше малко твърда :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Сеп, 2007 11:17 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Патладжаните за пълнене или попарвам с вряла вода, или слагам за малко в микровълновата; след това, ако плънката е готова, може само да се запекат на грила / горния реотан на фурната. Така, освен ток, се пести и време ;)

Тиквичките ако се подварят, стават ужасни на вкус :x Но и твърди не са особено прекрасни :roll:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB