Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:58 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 
Message
Сготвено на: 10 Сеп, 2007 2:29 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Тези мъфини стават много лесно във форма за донъти, тъй като тя предлага подховящ размер от около 2 см до горещите повърхности, което е идеално за безглутенови смеси (без изкуствени подобрители). Стават меки, пухкави и много сочни - все едно са правени с две чаши мазнина!

Солен вариант (количество за донът-форма с 12 гнезда):

8 с.л. царевично брашно
8 с.л. оризово брашно
2 с.л. брашно от елда
4 с.л. брашно от просо
1 пълна ч.л. сода за хляб
3 с.л. лимонов сок (или земенен с 2-3 ч.л. лимонтозо)
3-4 средно големи моркова
към 600 мл пресечено мляко от нахут (пресича се със лимонов сок и морска сол като тофуто) - сместа трябва да е достатъчно гъста, за да може да се радсипва във формите с лъжичка
подправки: по желание могат да се добавят чубрица, червен пипер (аз сложих брашно от коприва защото по друг начин не мога да го понасям, а ми е ценна храна), босилек или каквото друго ви харесва плюс нарязани наситно кисели краставички или броколи или печена чушка.

Смесват се много добре сухите съставки. Към тях се прибавят настърганите насътно (и/или пасирани) моркови, други нарязани на ситно зеленчуци и се разбърква добре. Накрая се добавя пресеченото мляко от нахут и лимоновия сок, разбърква се и се пълнят предварително намазаните с малко мазнина гнезда на формата. За всяко гнездо ползвах по 1 (!) капка слънчогледово (по липса но по-подходящо) олио разнесено много старателно с помоща на домакинска четка. Пече се докато придомие розово-кафеникав цвят. (в моята смотана фурна това беше към 25 мин на 220-230С). Печката се изключва и се оставят да постоят няколко минути вътре. Изваждат се и се намушкват и от двете страни с вилица, за да може да се изпари остатъчната влага. По-желание се намазват с масло (попива моментално!). Ето как изглеждат:

Image


Сладък вариант

Брашната, млякото от нахут, содата и лимона са в същото количество.
Вместо моркови се ползват 2 настъргани ябълки или 2 пасирани банана. Добавя се джинджифил или канела, за да се предотврати ефекта от озахаряването на брашната от фруктозата. Като добавки се слагат предварително накиснати за 2-3 часа и нарязани на по-дребни парченца стафиди, сушени кайсии или сливи. Накиснати, сушените плодове стават по-меки и "леки", не падат на дъното на сместа и придават допълнителна сочност на мъфините.

Количеството от 12 еднакви мъфина е доста голямо, ако само 1 човек е на диета - има да си ги яде цяла седмица! Но формата за донъти позволява само няколко чашки да бъдат напълнени с тези мъфини - сладки и/или солени, а останалите - с обикновени глутенови смеси или зеленчукови смеси със сирена(или с окара), смес за бобени кюфтенца или каквото там му хрумне на човек (при мен беше смес за фалафели :lol: )


Attachments:
falafel.JPG [29.46 KiB]
Downloaded 209 times
 Profile  
 
Сготвено на: 12 Ное, 2008 2:36 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Окт, 2008 11:55 am Пет
Мнения: 2
Мeg, да те питам... :) Нещо снощи не ми се получи много сладкия вариант, та ще те моля за няколко уточнения. Има ли проблем да стане и с глутеново брашно? Аз сложих пшенично и царевично. Особено пшеничното ми беше доста едро смляно. Освен това сложих и няколко лъжици кафява захар. Дали поради това ама хич не бухна, изпече се твърдо отгоре и отдолу и глетаво по средата. Да, и содата я блъснах в млякото от нахут вместо в брашната. Има ли значение, че изсипах сместа в 1 тавичка, нямам форми за мъфини? Благодаря ти предварително!


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Ное, 2008 12:04 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ами, Весе, според мен е станало така поради всичко, което изброи - содатата трябва да е в брашната; беглутеновите смеси са преблемни за печене именно както ти казваш - отгоре и отдолу ОК, но по средата глетиво. Затова съм посочила форма за печене - там от нагрятата повърхност до всяка точка в сместа има максимум 1 см разстояние. Би могло да се получи и ако сместа се разлее в тавичка но пак с не повече от 1,5 см дебелина. По някое време трябва хубаво да се надупчи с вилица и като се извади да се остави да изстине постепенно и добре - тагава няма да е глетиво, а мекичко отвътре. Пълнозърнестото едросмяно пшенично брашно и на мен ми е създавало проблеми, когато няма мая в сместта, но почти нямам опит с такива неща, така че не мога да коментирам.
Не мисля, че захарта се е отразила по някакъв начин...


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 2:29 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Окт, 2008 11:55 am Пет
Мнения: 2
Меги, в тавичката пластът беше доста тънък, но със содата сгафих. Но явно ще има полза от купуването на форма за мъфини... А имаш ли представа от какъв материал са направени? Изпитвам дълбоко недоверие към тефлона.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Ное, 2008 4:22 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Формички за Мъфини, от силикон (може би) видях в Айко, там имаше и някакви тефлонови май.
Но проблемът ти няма да се реши с формата, както Мег ти е обяснила вероятно е съвкупност от всичките подробности.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Ное, 2009 2:28 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 19 Ное, 2009 2:25 am Чет
Мнения: 1
Meg, а как се прави това мляко от нахут? Накиснат нахут смелен с вода? В какви съотношения?


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB