Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:02 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 
Message
Сготвено на: 06 Мар, 2008 3:56 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Изключително елементарна рецепта (ама то и стандартното пюре не е нещо специално), но я пускам, защото човек понякога не се присеща за най-елементарните неща. В случая това означава да замени млякото с "мляко" от кашу или други ядки ;)

Продукти:
- картофи
- сурово кашу (суров сусам, белени бадеми, други)
- вода

"Млякото" от ядки се получава като първо се смелят с кафемелачка ядките и после постепенно към тях се прибавя гореща вода докато придобие подходящата (според собствения ни вкус!) консистенция като се бърка непрекъснато. Кашуто е най-неотрално на вкус, сусамът е един от най-богатите източници на лесно-усвоим калций, бадемите придават доста сладникав вкус.

Картофите всеки си ги приготвя както си знае - вари ги необелени, после ги бели и пасира; вари ги обелени и нарязани на малки парченца в не много вода (това е много бърз вариант, но е спорен от гледна точка на запазването на хранителните вещества); приготвя ги на пара и после ги пасира с вода...

Очевидно е, че след като се ползват ядки отпада нуждата да се добавя мазнина към пюрето, а който го предпочита по-пикантно, може да добави лют червен пипер или малко чесън счукан с диетична сол.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Мар, 2008 11:17 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Моята рецепта за безказеиново пюре е по-елементарна - вместо мляко слагам от водата, в която са варени картофите. И хранителните вещества си остават.
Мазнина - каквато имам в момента (май само зехтин има винаги, а баба ми го правеше с нерафинирано слънчогледово олио :ligi:).

Според сина ми кашуто не трябва да се съсипва, като се слага в някакви манджи :)


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Мар, 2008 10:59 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Къде може да се намери нерафинирано слънчогледово масло? Тези масла са по-малотрайни, но си струва усилието според мен :)
Иначе е факт, че кашуто е малко скъпа алтернатива...


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB