Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:52 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 21 Мар, 2008 7:21 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Rrejuvelac е напитка, която се получава от лека ферментация на покълнало жито, ръж, овес, ечемик или други зърнени култури.
Твърди се, че може да направи чудеса за възстановяване на здравето, тъй като съдържа всички хранителни вещества от покълналото жито, но е по-лесно храносмилаема от него. В напитката се съдържат полезните бактери, които стимулират работата на червата и пречистват токсините. Съдържа също комплекс от Б витамини, витамин С и витамин Е. При някои програми за възстановяване на здравето, rejuvelac се използва за определен период от време вместо вода.

1 чаша покълнало жито (или друга зърнена култура; NB: различните житни покълват с различна скорост, за житото ориентирът е достигането на 2 мм връхче)
2 чаши вода

В подходящ съд, най-добре буркан се сипва покълналото жито и се залива с водата. Водата над житото трябва да е горе-долу равна по обем на обема на житото. Бурканът се покрива с тензух и се държи на по-тъмно място, на стайна температура между 24 и 72 часа. Колкото повече преседи, толкова по концентрирана става напитката. Готовата напитка трябва да има приятен леко кисел аромат и вкус леко наподобяващ лимон. Прецежда се през тензух или филтър за кафе.

Моято информация за тази напитка е от книгите на Steve Meyerovitz, известен още като Sproutman, но в нета има и други автори (лекари и биохимици), които потвърждават информацията за съдържанието и действието на напитката.


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 21 Мар, 2008 8:09 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
:plz: :plz: :plz:


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 21 Мар, 2008 8:44 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Житото покълва върху памук/тъкан, предполагам. :) или?


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 22 Мар, 2008 9:37 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ами Биски беше описала някъде из форума подробно начините за покълване. Може да се покълне направо в буркана, в който ще се прави напитката. Аз поради бойните условия в кухната покълвам зърнени в груби, дъблоки порцеланови чинии. Накисвам за една нощ, проплаквам, оцеждам от водата, захлупвам с пластмасова чиния, и на 12 часа проплаквам и оцеждам. В зависимост от сезона, житото ми покълва за 1-1,5 денонощия, ръжта за 2. След като достигне въпросните 1,5-2 мм и се налага да съхраня за 1-2 дни част от покълнатото, заливам със студена вода и държа в хладилника. По този начин значително се забавя процесът на покълване, но не се спира напълно.


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 22 Мар, 2008 11:04 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Направих го, но пак се усеща един такъв привкус на сурово брашно.

Трябваше да смеся напитката с кафява захар и сушени плодове, така е приятна за пиене, но едва ли е толкова полезна :(

Пиле, върху памук "кълна" само семена за подправки, чийто растеж трябва да се ускори.


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 24 Мар, 2008 6:09 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Биски, съжалявам за разочарованитето. Наистина има лек вкус на брашно, но нали все пак е от жито, макар и покълнало. На мен този вкус не ми прави впечатление, тъй като много повече ме влече коселото в случая, но знам че е въпрос на вкус.
Със соевото мляко е същото: може много да се притъпи вкусът на бобово растение, но само продаваното в кутии го докарва що-годе на нещо по-различно на вкус в замяна на сто добавки, разбира се.
При мен например, ако по някакви причини в салатата ми е попаднало мъничко парченце магданоз, развалило ми е вкуса на цялата салата, независимо колко е полезен.


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 24 Мар, 2008 7:08 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Простете за ерЕтичното вмятане, ама това много ми прилича на най-проста боза. :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 25 Мар, 2008 12:59 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Тц, не е боза, на вид е по-скоро като лимонов сок порядъчно разреден с вода :P А за вкуса... "е, па нЕма нищо общо" с бозата.


 Profile  
 
 Рецепта: Rejuvelac
Сготвено на: 25 Мар, 2008 1:04 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Значи грешката е моя. Извинете.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB