Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:01 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 
Message
Сготвено на: 29 Мар, 2008 10:35 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Прави се като всички останали кисели "млека" от ядки, но това става убийствено вкусно! Направих от него бял сос със ситно нарязан пресен чесън, лимонов сок и малко подправки, и съпругът ми каза, че е несравнимо по-добър от соса за фалафели на арабите :)

Сега за "млякото":
- оцедената суровадка от 1 натурална Активия (има и напърно безказеинов вариант само с водица, но не става същото)
- 150 гр. белени бадеми (в случая бланширани от Билла)
- питейна вода

Бадемите се смилат на брашно (използвам електрическа кафемелачка). Прибавя се вода според желаната гъстота (и имайки предвид, че количеството суровадка от 1 Активия е около 150 мл) и хубаво се разбърква, така че да е максимално хомогенно. Загрява се порядъчно, но все пак да може човек да си сложи пръста вътре за няколко секунди. Добавя се суровадката, разбърква се добре и се прелива в буркан (при мен са две по-малки за удобство). После се процедира като за обикновено кисело мляко - покрива се с тензух (или кърпа), оставя се на топло за 12 часа, оставя се да поизстине още малко и се прибира в хладилника. След още 12 часа е готово :). Бактериите са се понаяли, поразтворили са частиците бадем и са образували гъста смес, а част от водата се е утаила. Аз го разбърквам преди употреба, защото иначе е твърде сладко :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Апр, 2008 2:08 pm Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Вече 4-та седмица съхранявам част от това "кисело мляко" в хладилника и е все така превъзходно на вкус!! С времето стана малко по-кисело, което аз лично отчитам като плюс, защото първите дни е наистина твърде сладко за "кисело мляко". В престоялия вариант дори няма нужда да се добавя лимон, когато се ползва за сосове. Вчера го подправих само със ситно нярязан пресен чесън, диетична сол, червен пипер, кимион и кориандър и го полях върху сварен в подправки и оцеден червен боб. Много добре се получи - идеално за пости и съвсем веганско :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB