Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:16 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 
Message
Сготвено на: 14 Авг, 2007 11:45 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Ами реших да пусна и тази идея за любителите на супер здравословната кухня (аз съм от тях :) ), както и за всички, които по една или друга причина не мокат да ядат пържено и глутен. За целта в горната рецепта пропускате олиото, заменяте брашното с царевично, и махате бакпулвера. Може към сместа да добавите куркума, джинджифил, чимен (аз си слагам от всичко). Спокойно можете да махнете и чесъна, защото почти не се усеща след топлинната обработка, а и не добре да той самия да се готви. Приготвяте си сместа (аз ползвам класически блендер, като за удобство преди това смилам лука с друг уред, че на блендера му идва трудно да се страви с хлъзгавите люспи). Царевично брашно слагам колкото ми се струва необходимо докато меся сместа, защото трябва да е по-твърдичка, че да се оформа лесно. Правя една сплескана, гладка питка (1-1,5 см дебела) и я оставям да "почине" половин час. После я нарязвам подобно на баклава, така че да имам що-годе еднакви парченца с размера на орех. Оформям всяко парченце като малка и плоска питка (като няма да се пържи, трябва да има по-голяма повърхност за досег с горещия тиган). В добре загрят тефлонов тиган нареждам питчиците. Пекат се докато покафенеят леко и след това се обръщат за същата процедура от другата срана - става бързо - 5-7 мин. на страна. Тиганът е похлупен за да не станат много сухи. Докато чакам тестото да "почине" правя соса, който ще придаде сочен и пикантен вкус на фалафела. Ползвам разтопено, но не силно загрято масло (българско, без консерванти и оцветители, защото и най-качествения зехтин все пак е рафиниран! слагам по 20 гр. на човек), добавям по 1 с.л. прясноизцеден лимонов сок на човек, смлян кориандър на око (горе-долу половин ч.л. на 2-3 души), ситно накълцан зелен лук - по 1 с.л. на човек, чесън - една средна скилитка на 2 души, прясно смлян черен пипер на око и вкус, малко калиева сол и за любителите на магданоза, може и от него да сложат колкото им харесва. Поляти с тази заливка, след каго са сервирани стават доста вкусни и пикантни хапки, и не на последно място - съвсем здравословни :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Май, 2008 11:07 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Изпробвах вариант за тези съвсем постни фалафели с пресен лук и сух магданоз (не мога да го понасям пресен, а само сготвен, затова редовно забравм да купя и се налага ползвам сух). Фалафелите се получиха с много приятен леко зелен цвят и бяха все така вкусни :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 2 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB