Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:26 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 24 Юли, 2005 7:21 am Нед 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Обещах да напиша рецептата за патладжаните на Мама. Тя не е нищо особено, по-скоро е важна технологията и желанието, с което е приготвена - ето я:

1. Избираме си най-хубавите, черни, лъскави и ле-е-ко меки патладжани - количеството е по желание, т.к. те могат да седят дълго време в готов вид.
2. Измиваме ги и им махаме дръжките и онуй коло тях.
3. Нарязваме ги на шайби с дебелина не повече от 1см.
4. Осоляваме ги обилно, като ги разтърквам с длани, за да влезне солта добре в месото им. Не се притеснявайте за количеството сол - то после изтича с водата. Редим ги в гевгир и ги забравяме поне за 1ч., а може и повече.
5. След като сме си свършили другата работа, се сещаме, че трябва да се заемем с патладжаните. Тавата в която ще печем се застила с хартия за печене намазана с олио. Пускаме и фурната да се загрява на маскимум. От патладжаните е изтекла доста вода, но това не е достатъчно, трябва допълнително всички парчета да се изтискат добре, докато пускат вода. Като се смачкат при стискането, после се оправят много лесно. [hide]Ако нещо не е ясно, стискането става с ръчички :lol: [/hide]
Изтисканите патладжани се редят плътно в тавата, намазани с олио от всички страни. [hide]И туй става с ръчички. :oops: [/hide]
Слагаме във фурната и печем докато ни харесат на вид. Махаме готовите патладжани от тавата и редим следващите и така докато се свършат. По желание може покрай патладжаните да се сложат и пресни чушки севрия без да се чистят от семките, само леко намазани с олио.
6. Междувременно в купа сме нарязали много наситно копър, магданоз и чесън. Там се овалвт готовите патладжани (и чушки - комбинацията е супер) и се редят в съда, където ще ги съхраняваме. Накрая се поръсват с оцет или оцет, вода и малко захар, за тези, които не обичат много резкия вкус на оцета. За сол не пиша нищо, защото всеки ще си сложи на вкус, все пак първоначално сме ги осолили добре и те са поели колкото им трябва.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Юли, 2005 9:15 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Надя, много ми харесаха, благодаря, че донесе от тях на сбирката!

На един ред ли трябва да бъдат патладжаните в тавата? :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2005 8:34 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Да, редят се на един ред, за да могат да се изпекат равномерно. Не е фатално и ако се редят леко застъпени, но аз лично "сбутвам" шайбите плътно една до друга. така се постига по-добър ефект.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Юли, 2005 1:32 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Абе, какво да ви кажа... Тези патладжани бяха отвратителни ;) , както и всичко друго, донесено на сбирката.

Нищо, следващия път пак може да направиш от тях, Наде. Толкова са отвратителни, че вече ги сънувам! :knife:


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2005 12:18 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Надя написа:
Обещах да напиша рецептата за патладжаните на Мама. Тя не е нищо особено, по-скоро е важна технологията и желанието, с което е приготвена - ето я:

Една творческа забележка, която е малко офтопик.
Опасността, поради която патладжаните толкова щателно се осоляват, киснат, мачкат и отцеждат се нарича соланин.
Този соланин се разгражда при термична обработка на 100%.
Така, че тези операции, които отнемат време са по-скоро "за очистване на съвестта".
От години не соля и не изстисквам патладжани и никой не се е оплакал от каквото и да било.
Единственото, поради което е разумно да се солят и отцеждат, това е, че по този начин се извежда от продукта излишната вода и по този начин се спестява продължително пържене, печене и т.н. за изпаряване на тази вода.
Точно с тази мисъл се солят, престояват и отцеждат и тиквички преди печене или пържене.
А и от опит мога да кажа, че такива пържени зеленчуци поемат по-малко мазнина и определено стават по-вкусни.
Иначе това, за соланина, е малко нещо от типа "градски легенди", или по-точно от вида "То така се прави".
Ама защо "то така се прави" почти никой не си задава въпроса...


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Юли, 2005 1:16 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Готин, приемам обяснениятат ти наистина много творчески, извинявай, но ако все пак имаш желание да опиташ точно тези патладжани, трябва да ги приготвиш по точно този начин. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Юли, 2005 8:11 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:kiss: Благодаря,и на теб и на майка ти.. ;) Много ни се услади салатката,3-ма излапахме 1 кг.патладжани.. :shock: до основното ястие почти не се докоснахме.. :twisted:
Много ми допадна идеята ,да не вися до печката,пъхам във фурната и отивам да..Image ;) Баща ми и той по подобен начин "пържи" патладжани,но в твоя случай употребих значително по- малко мазнна. :)
Другото ,което ми хареса е идеята за мъъничко захар към заливката,определено облагородява салатката..как не съм сетила сама :woodp: .


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 9:40 am Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
ludetina написа:
..........Баща ми и той по подобен начин "пържи" патладжани,но в твоя случай употребих значително по- малко мазнна. :) ....

Така е, защото ги мажем с ръчички, олиото полепва по тях и няма нищо излишно, ама голямо мазане настава, нали? :lol:
Радвам се, че са ви харесали! Като се хвана да пека, пека голямо количество [hide]Вчера купихме 4,5кг. [/hide]И слагам в една голяма кутия в хладилника, каквото ми остане в повече от изпечените, завивам в пликче и във фризера. Така от всяко печене през лятото си заделям по някое друго пакетче за през зимата. Като се размразят, са все едно току-що изпечени и през зимата можете да си похапвате от любимото мезенце.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 4:04 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Днес имах възможността да изпържа пет патладжана - два цели и три нарязани на шайби. Научих хитринка как да не попиват много мазно:

1. Преди пърженето нарязаните шайби (небелени) се накисват за половин час в солена вода. Същото се прави и с целите патладжани, които са обелени на ивици.

2. След изваждането от водата шайбите и целите патладжани се подсушават добре с кухненска хартия и след това се пържат в два пръста олио, силно загрято.

Съжалявам, ако това някой вече го е писал нейде, но нЕмам ни сили, ни нерви да чета подробно. :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 4:09 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Алеко написа:
Съжалявам, ако това някой вече го е писал нейде, но нЕмам ни сили, ни нерви да чета подробно. :oops:
Ша та обадя на бг-мамите :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 4:31 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Вместо да ме портиш, би могъл да викнеш по бира! :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Юли, 2005 5:50 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
По Б-И-Р-А-А-А-А-А-А-А! :ordber:


 Profile  
 
Сготвено на: 07 Авг, 2005 5:37 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 12 Окт, 2004 11:22 pm Вто
Мнения: 88
Location: USA
Само искам да добавя ,че тези "отврвтителни" патладжани и аз ги сънувам и вече пресмятам кога и как ще си се върна в кухнята да ги сготвя, та дано впечатля свкъра и свекървата....м/у другото има снимка на тези изключителни патладжани във последните снимки от събирането, към които съм пратила линк в форума на регистрираните кулинарци. [hide]Леко е размазана, яавно са ми треперили ръчичките от лакомия..[/hide]


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB