Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:19 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 26 Юли, 2005 12:20 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
САЛАТА ОТ ХЕК С ОРИЗ ИЛИ АРАБСКИ КУСКУС
================================================
ОРИЗЪТ:
Описвам приготвянето на ориза, защото е различно от традиционното готвене на ориз.
В малка тенджерка се наливат 2 ч.чаши хладка вода, изсипва се 1 ч.чаша промит ориз, 1/2 ч.л. сол и се оставя да заври. Ври на среден огън 5 минути, изключва се котлона и се оставя под капак до пълното му изстиване.
Слага се 1 с.л. зехтин,1 ч.л. сок от лимон и настърганата кора от 1 лимон. Обърква се внимателно.
Оставя се в хладилника поне 1 час и след това се ползва.
Преди да се ползва за салатата се добавят няколко капки сусамово масло.
Ако предпочетем варианта с кускус (естествено, аз имам предвид истинския арабски кускус, който няма абсолютно нищо общо с нашия кускус, който е вид паста):
КУСКУСЪТ:
В 1,5 л. вряща вода с 1/2 ч.л. сол изсипваме 1 ч.чаша кускус (ако не ползваме оригинален няма значение дали е кускус или някакъв вид паста, подходяща по форма за салатата).
Варим 12-15 мин., за да се свари добре.
Отцеждаме и след като поизстине достатъчно добавяме 1 с.л. зехтин и още малко сол, объркваме и оставяме напълно да изстине. Подправяме с настъргана лимонова кора.
РИБАТА:
Рибата е хек или някаква друга бяла риба. Около половин килограм до 600 гр..
Почистената риба пускаме във вряща подсолена и подкиселена със сокът от 1/2 лимон вода. Варим 7-8 мин.
Изваждаме я, отцеждаме и оставяме напълно да изстине, след което я почистваме от костите и я начупваме на парченца. По желание подправяме с малко бял пипер.
ПРИГОТВЯНЕ:
Подправяме ориза с няколко капки сусамово масло и го смесваме с рибата.
Добавяме:
- 3-4 ситнонарязани рибки аншоа (или пастет от аншоа),
- половин топлопушена скумрия, накъсана на ситни парченца,
- 1-2 кисели краставички, нарязани много наситно,
- малка главичка лук, нарязан много наситно,
- шепа ситнонарязан магданоз,
- 1 ч.л лимонов сок,
- 1/2 ч.л. оцет балсамико,
- малко зехтин или олио и, ако е необходимо,
- още малко сол.
Разбъркваме. Оставяме за 1 ч. в хладилника.
Поднасяме както се сервира дробсарма, като се насипва в черпак или подходяща полусферична чашка с леко притискане и обръщаме в чинията за сервиране.
Поръсваме с няколко резенчета от щипки от раци "сурими" или пастет от аншоа, няколко зрънца червен хайвер и украсяваме със стръкче магданоз.

Забележка: Салатата става изключително вкусна ако се добави половин намачкано авокадо, но не го включвам в основната рецепта поради печалния факт, че този плодозеленчук все още е екзотика на нашия пазар и е порядъчно скъп за ежедневно ползване.
За гарниране на салатата може да се използва малко пастет от аншоа, разбит с малко майонеза, малко настърган лук, малко много ситно нарязан магданоз и няколко "листенца", (които всъщност са тичинки) шафран (може да се ползва смлян шафран, но опасността от имитация е огромна и почти 100% гарантирана...). С тази по-рядка яркожълта със зелени петънца смес може да се гарнира чинията около салатата.
Салатата става много успешно и с консерва риба тон или само с една цяла топлопушена скумрия.


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Авг, 2005 11:13 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Таз рецепта веднагически ми привлече вниманието, но ми се видя твърде сложна за изпълнение, засукана с други думи. Ако фана някой виртуоз за изпълнител, няма начин да не я опитам!!! А какво представлява този арабски кускус?


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 10:38 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Веднагически се включвам с "поправките", защото: 1) ич не уважавам хека; 2) скумрия почти не кусвам; 3) съм голям чревоугодник
Та хека се сменя с ахтапод добре сварен в половинка бяло вино с 1 дафинов лист и 4-8 зърна черен пипер, а скумрията с барбун или скариди (още по-добре със сьомга, ама айде нали е средиземноморска кухня, а там не се въдят). За разкош червения хайвер може да се смени с черен, а в пастата от аншоа се добавят 2-3 ч.л. пастет от трюфели. ;)
От няколко дни сме на октоподи, 'щото ги намерихме на 7-7.50 килото. Рагу от сьомга в метро е 2-3.50 лв. А в Била петролни субпродукти колкото душа ти сака.

За кус-куса: Навремето от Далас (оня в Овча Купел) погрешка взех "ориз" - едър, дълъг, почти прозрачен, а се оказа паста някаква. Това ли е?


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 12:19 pm Пет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Не,това което описваш Крис,е вид паста-Ризони.
Арабския/мароканския куск-кус е по- специалнен.Доста по- дребен от нашенския.Прави се от грис,брашно-оформят се много ситни топченца с помоща на пара и сито..голяма играчка е ,имам рецепта ако някой се интересува,но не съм я опитвала..Иначе се продава в арабските магазини,но е доста скъп-около 7 лв. ми се върти в главата.А съм го срещала и в менюто на "Уго",ако толкова сте любопитни как е на вкус.. ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Авг, 2005 1:06 pm Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:58 am Сря
Мнения: 87
Лудетина написа:
Не,това което описваш Крис,е вид паста-Ризони.

Ясно, разбрах. А за 7 книги ще си купя кило октопод или кило шол, или половинка скариди, или 5 кутии цигари :oops:
Детето ужасно го хвали това "Уго", ще вземем някой път да отидем.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Авг, 2005 12:11 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Kriss написа:
Лудетина написа:
Не,това което описваш Крис,е вид паста-Ризони.

Ясно, разбрах. А за 7 книги ще си купя кило октопод или кило шол, или половинка скариди, или 5 кутии цигари :oops:
Детето ужасно го хвали това "Уго", ще вземем някой път да отидем.


Дааа, за 7 кинта ще изям един Виенски шницел в "Тино", че и за голяма бира ще останат!

А за "Уго" - добър ресторант е, но е малце :evil: скъпичък, особено тоя на бул. "Левски". На "Раковска" до Операта е по-поносимо, ама там изборът на вина не е така добър.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Авг, 2005 1:13 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Момко,струва ми се че говорим за различни заведения.. :-? Ти май намекваш за "Уно Енотека".Аз говорех за "Уго"-верига от пицарии,за пицария цените ми се виждат нормални..


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Авг, 2005 2:39 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
Момко,струва ми се че говорим за различни заведения.. :-? Ти май намекваш за "Уно Енотека".Аз говорех за "Уго"-верига от пицарии,за пицария цените ми се виждат нормални..


Ох, естествено! Колко съм тъп! :oops:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB