Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:28 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 18 Юли, 2004 3:26 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Истинска гръцка салата по всички правила

Някой може да каже - какво толкова обикновена салата, но не е така. Истинската гръцка салата е различна от това, което можете да консумирате в ресторант. Има си правила за приготовлението и ако искате да поднесете гръцка салата ще трябва да ги спазите.

1. ДОМАТИ - червени, месести и сладки. Ако нямате такива домати - нама да има и гръцка салата!
2. КРАСТАВИЦИ- обелени и нарязани на тънки филийки.
3. ЛУК - червен и сладък. Глава червен лук се разрязва на две, чак тогава се обелва от люспите и се слага в микрото за една минута. Така лукът придобива сладък вкус. Опитайте!
4. ЧУШКА - половин зелена чушка е достатъчна. Реже се на пръстени. В истинската гръцка салата чушката се използува като подправка, а не като основен компонент.
5. МАСЛИНИ - черни или кафяви, не много голями.
6. ОРЕГАНО - сушен или пресен, най-обикновен.
7. СИРЕНЕ - в никакв случай не се употребява меко сирене. Трябва да е бяло, твърдо и солено. Ако е обезсолено, ще бъде меко и няма да може да се нареже на кубчета . И нашата гръцка салата няма да бъде красива!
8. ОЦЕТ - тук вече е разрешена замяната. Вместо оцет може да поднесете салатата с нарязан на четвъртинки лимон.
9. ЗЕХТИН - от най-хубавия и качествен студено пресован зехтин!

Вярно! Обикновена салата, но приготвена с гръцки дух!
Е това ми беше идеята за летните горещини. Какво по-хубаво от една чиния гръцка салата и черен хляб за вечеря?

ДА ВИ Е СЛАДКО :!:


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Юли, 2004 12:14 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аз съм чувала ,че освен риган се слага и босилек?
Иначе мноого професионално обяснение.. :wink: ,да си призная и за чушките за първи път чувам ..и макар да нямам чак толкова хубав зехтин..ще следвам твоите напътствия макар и да не получа съсем автентияна гръцка салата!!Още довечера!! :D


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Дек, 2007 4:14 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Искам само до добавя,че лукът също се нарязва на пръстени,(много ми е смешно,когато в заведение ми сервират салатата с лука нарязан на кубчета,също и чушката),а сиренето се поставя най-отгоре като плочка,поръсено с ароматен риган.По някои острови добавят и капари(каперси).


 Profile  
 
Сготвено на: 03 Юни, 2008 10:36 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Ядох "истинска" гръцка салата. Раза, твоят вариянт е като качество на светлинни години напред в сравнение с това, което гърците правят. Салатата беше част от менюто в 4-звездния ни хотел, но след първото опитване просто си взимах отделно краставици, домати, лук, чушки и сирене и си я произвеждах в чинийката. Никакво старание нямаше в приготвянето и от готвача: скапани домати, поизостанало сирене, без подправки, изобщо трагедия. Останалите им (около 10 вида) салати си бяха прекрасни, но специално "гръцката" не ставаше за ядене.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB