Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:18 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 
Message
Сготвено на: 24 Яну, 2007 3:12 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Това е рецепта от снощното меню в предаването "Перфектната вечеря".
Тя беше изпълнена от Атанас, готвач по професия.


Списък на необходимите продукти за 4 порции:
червена маруля; рукула; салата “Айсберг; лайм; зехтин; 150-200 г калмари; 150-200 г миди; 150-200 г скариди; лук; авокадо; 1 домат; пресен риган; "Пармезан"; сол и черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:
1. Сиренето "Пармезан" се настъргва. Част от него се сипва на тънък слой в сгорещен тиган, запържва се, след което дъното на тигана се потапя в студена вода, за да се охлади.

2. Полученият "лист" се поставя върху обърната с дъното нагоре купичка, за да придобие формата й. По този начин се приготвят и останалите кошнички.

3. Листните зеленчуци се накъсват и се овкусяват с лайм и зехтин. Отделно се смесват калмарите, мидите и скаридите, поливат се със сок от лайм и престояват така 1 час.

4. След това морските дарове се отцеждат от лайма и се овкусяват със сол и черен пипер. Добавят се нарязан наситно лук, авокадо (на кубчета) и домат конкасе. Подправя се с риган, зехтин и сол.

5. Приготвената смес се разпределя в кошнички от "Пармезан" и салатата е готова за сервиране.

Източник

Най-много ме впечатлиха кошничките от пармезан. Не мисля, че са много подходящи като комбинация с морски дарове, но предчувствам, че може да им се намери чудесно приложение.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2007 3:30 pm Сря 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Да, да! С всички ръце за кошничките, разкошни бяха! :clap: Гледах го и аз младежа как ги направи. И салатата звучи добре, но ме тревожат суровите морски дарове...Мисля, че са малко рискови в София, няма как да са напълно пресни :roll: Но пък нищо не пречи да се позадушат :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2007 12:18 am Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Куцо пиле написа:
Да, да! С всички ръце за кошничките, разкошни бяха! :clap:

В такива кошнички в една троянска кръчма опитахме овче мляко със сладко от боровинки и запечени счукани лешници - солено-сладко беше чудна комбинация. Мисля, че имаше и малко черен пипер, но не съм сигурна.
Миди и скариди мога да хапвам направо извадени от морето, но сурови калмари :shock: - да не са били мариновани от консерва?
Менюто му обаче е страхотно като цяло, особено предястието "Асорти". В кое заведение готви тоз момък?


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2007 12:08 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Рибните продукти момъкът не ги купи от магазин - каза, че си има доставчик. Не видях размера на калмарите, но ако са били от малките мариноването им е достатъно. Не показаха да отваря консерви.

Заведението, в което работи въпросният момък със съпругата си не го споменаха, щеше да е реклама.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2007 12:16 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
IPA написа:
ако са били от малките мариноването им е достатъно

Хм, започва да ме гложди тая работа със суровите калмарчета - ще взема да пробвам.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2007 12:33 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Трябва да става и с малки октоподчета. Мариновай, но не за час, а за по-дълго време, поне денонощие.

Мариновани морски продукти и риби се нарича "севиче".


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2007 1:05 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
IPA написа:
Мариновай, но не за час, а за по-дълго време, поне денонощие.

Да, това е добър съвет, а и малко алкохол освен лайма ще им дойде добре мисля. Въобще при мокрите маринати "мариноване за час" ми е звучало като отбиване на номера.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2007 2:04 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Алкохолът много помага при мариноване, но ако не се готви после маринованото ще остане ароматът му - нещо с ненатрапчив вкус и аромат би свършило работа.

Виждала съм карпачио от телешко филе, което е било мариновано в лимонов сок с малко оцет балсамико.

Момъкът нямаше повече време, той си пазарува и готви в един ден. Имаше участници, които бяха приготвили неща от менюто си ден, два по-рано, например десерт. Приготвяха го и в деня, в който бяха домакини, но сервираха предварително приготвения.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 8 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB