Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:26 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 08 Апр, 2005 3:17 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Хайде и аз да ви кажа една салатена рецепта.

За шестима шестака ще са ви нужни:

1 бр. зелена салата
1 бр. рукола
300 г зелени бобчета бакла, извадени от шушулките (малко играчка, ама няма как)
100 г бекон, нарязан на фини лентички (не се мъчете да го режете сами, продава се нарязан.)
2 с.л. настъргано сирене "Пармиджано" или "Грана Падано"
3 с.л. печени крутони
за дресинга:
100 г майонеза
1 ч.л. горчица
1 к.л. лимонов сок
2 ч.л. зехтин
сол
пипер

Кое как:

1. Нарязваме бекона на лентички и го мятаме в един тиган, добре нагорещен, ама без мазнина. Запържваме в собствената му такава, докато съвсем се препоти и стане сухичък и хрупкав. След това го вадим от тигана и го изсипваме в една чиния, покрита с домакинска хартия или салфетка, за да попие мазнинката.

2. Салатата и руколата се измиват и се нарязват, разпределят се в чиниите за сервиране. Във всяка порция се слага от бобчетата и крутоните.

3. Дресингът се приготвя, като всички продукти се разбиват енергично в купа.

4. Всяка порция се полива с дресинг и отгоре се разпределя беконът.


 Profile  
 
Сготвено на: 08 Апр, 2005 3:37 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, извинявай за тъпия въпрос, ама какво е това бакла? Къде го има и как се избира? И с какво се яде/пие?


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2005 12:45 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Бакла е нещо като бамя. Всъщност, по-скоро като зелен боб. Абе, зарзават някакъв. Продава се по пазарите.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2005 2:06 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Бакла е нещо като бамя. Всъщност, по-скоро като зелен боб. Абе, зарзават някакъв. Продава се по пазарите.


Баклата (или още наричана бизел, с ударение на е-то) е твърде далеч от бамята и много близо до зеления фасул.
Позволявам си да дам един творчески съвет - бекон се препича перфектно в микровълнова фурна, върху няколко пласта домакинска хартия или салфетки. Става изключително хрупкав и вкусен.
Разбира се, за целта е необходима микровълнова фурна, която не всички имат... :(
Но пък не е лошо да се знае по принцип.
Би ли обяснил по-подробно какво е рукола. И защо точно 1 бр.
Аз знам, че руколата са листа от цвекло, нещо не ми се вързва с "1 бр.".
Салатата е много готина.
Имам и още един въпрос - нарочно ли крутоните са печени. Какво ще стане, ако са пържени?


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2005 11:40 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Готин, както винаги, е прав - за баклата.
Руколата винаги съм я смятал и купувал като вид салата, затова я давам като 1 бр.
Крутоните като ги пържа в мазнина, стават доста мазнички, затова ги мушкам предварително във фурната и ги запичам.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2005 1:23 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Готин, както винаги, е прав - за баклата.
Руколата винаги съм я смятал и купувал като вид салата, затова я давам като 1 бр.
Крутоните като ги пържа в мазнина, стават доста мазнички, затова ги мушкам предварително във фурната и ги запичам.


А всъщност, за по-точна информация, дали няма някой от форума да обясни какво всъщност е руколата, ама никак не обичам неясните неща.
А на крутоните във фурната слагаш ли по малко мазнина или ги оставяш сухи?
Аз се пазя от мазнини, но пък вкусът на сухите крутончета и на тези, с много мъничко мазнина е очевидно различен.
Обикновено процедирам така: Разбивам малко масло с малко зехтин и сол. Намазвам много тънко, почти съвсем символично филийката от двете страни, след това я нарязвам на крутончета с големина по вкус и тогава ги запичам в загрята фурна. След изваждането им от фурната, когато това ми е целта, с една скилидка чесън натърквам всяко крутонче.
Разбира се, най лесно е преди да нарежа филийката, но аз органически не обичам да обработвам термично чесън, мирише ми на тежко и понякога ми проваля цялата композиция на яденето.
Върл противник съм на пърженето на чесън като овкусяване, съответно на печенето му.
Предпочитам естествения аромат на суровия чесън.
Компромис правя, когато готвя нещо, което "носи" чесън, например една пролетна мусака с ориз и много зеленчуци - чушки, домати, тиквички, моркови и т.н. в тавичка на фурна или в тенджера, както и на леща.
Тогава слагам необелени скилидки чесън, но към края на готвенето, с разчет да се варят не повече от 10 мин.
Резултатът е впечатляващ - скилидките чесън не са разварени, но и не хрупат, като хванеш една такава скилидка за опашката и си я изсмукваш във устата като варен кестен, страшно приятно е и не товари с чеснов вкус цялата манджа. Така можеш да сложиш много повече чесън отколкото би сложил на обелени скилидки. С лютите чушки процедирам по подобен начин.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2005 11:43 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Готиновият метод за крутоните ми се вижда бая сложничък. Аз си измислих - по неволя всъщност - един лесен метод.

Стар ръжено-пшеничен хляб (на 2-3 дни). Нарязвам го на филийки, по 1,5 см дебели, и ги слагам в найлоново кисе във фризера. Могат да се използват за какво ли не - кИфтета, като препечени за намазване с нещо и за ... крутони. Хубавото им в замръзнало състояние е, че се режат много по-лесно на кубчета, отколкото пресния хляб. След като ги нарежа има два варианта за приготовлението на крутоните - печени на фурна със съвсем малко мазнинка в незагаряща тавичка за пица, или пържени на тиган, пак с много малко зехтин.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2005 1:04 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Gotin, Тук пише за семената на руколата. Повече информация за самото растение ще потърся малко по-късно.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2005 9:39 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Алеко написа:
Готиновият метод за крутоните ми се вижда бая сложничък. Аз си измислих - по неволя всъщност - един лесен метод.

Стар ръжено-пшеничен хляб (на 2-3 дни). Нарязвам го на филийки, по 1,5 см дебели, и ги слагам в найлоново кисе във фризера. Могат да се използват за какво ли не - кИфтета, като препечени за намазване с нещо и за ... крутони. Хубавото им в замръзнало състояние е, че се режат много по-лесно на кубчета, отколкото пресния хляб. След като ги нарежа има два варианта за приготовлението на крутоните - печени на фурна със съвсем малко мазнинка в незагаряща тавичка за пица, или пържени на тиган, пак с много малко зехтин.


Страшна идея! Благодаря ти!


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2005 9:42 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
biskvitka написа:
Gotin, Тук пише за семената на руколата. Повече информация за самото растение ще потърся малко по-късно.

Много ти благодаря!
Бих искал да науча повече за самото растение, като листа. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Апр, 2005 8:02 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тук има още малко информация за руколата.


 Profile  
 
 Рецепта: рукола
Сготвено на: 11 Май, 2005 8:13 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 9:45 pm Пон
Мнения: 10
За тези който не знаят,руколата са култивирани листа от ГЛУХАРЧЕ!


 Profile  
 
 Рецепта: Re: рукола
Сготвено на: 11 Май, 2005 12:16 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Mariq написа:
За тези който не знаят,руколата са култивирани листа от ГЛУХАРЧЕ!

Силно разпространена грешка!
Листата на глухарчето, култивирани или не, се наричат радика.
Заблуждението идва от това, че листата на руколата много си приличат с листата на глухарчето на външен вид.
Оттам идва и произволното твърдение, че руколата е листа на глухарчето.
Тук можеш да намериш правилната информация http://www-ang.kfunigraz.ac.at/~katzer/engl/Eruc_sat.html


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB