Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:58 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
 Рецепта: Юнашка салата
Сготвено на: 29 Юни, 2004 3:03 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Всички сигурно сте правили нещо такова, но ви я припомням като вариант на обяд или вечеря - спасение през летния сезон, когато не ви се стои над горещия котлон. Консуматори-мъже я кръстиха юнашка, защото от нея се изяждат огромни количества.

ЮНАШКА САЛАТА
Примерни количества за 4-има юнаци:
2 зелени къдрави салати
2 връзки репички
4 малки краставички
4 средни домата
12 малки култивирани печурки
1 малък патладжан
крутони от 4 филии сух бял хляб без корите /нарязват се хапки, наръсват се със сол и босилек и се запържват в малко зехтин/
За дресинга:
1ч.ч. заквасена сметана
1ч.ч. кис.мляко
1с.л. люта горчица
1/2ч.ч. фета или друго меко бяло сирене
50г орехови ядки
малко зехтин,лим.сок, сол
Салатките се накъсват на парченца, репичките и краставиците се нарязват на тънки кръгчета, доматите на кубчета.
Печурките се нарязват на филийки, запържват се в силно загрят зехтин и се отцеждат.
Обеленият патладжан се нарязва на едри пръчици, отцежда се от горчивия сок и също се запържва. Всичко се разбърква и се пресипва в 4 дълбоки чинии или купи за салата. Крутоните се наръсват отгоре.
За да стане още по-юнашко, може да прибавите кубчета студено печено пилешко или риба - топлопушена или прясно маринована.
Продуктите за дресинга пасирате на гладка маса и поднасяте отделно в сосиера.


 Profile  
 
 Рецепта: Юнашка салата
Сготвено на: 05 Юли, 2004 10:12 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:D :D :D :D
Кой каза патладжани :!: ,само засилваш слюнкоотделянето ми с тази салата...
Обаче откъде да намеря репички по това време?На нашия пазар няма :cry: Ще трябва да я пробвам без тях..


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2004 3:12 am Вто 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Не е юнашка, а е дамска - няма значение , нали? Важното е, че се приготвя само за 10 минути!

За салатата:
4-6 круши
6 смокини
1 банан
250-300 грама прясно сирене
50 гр орехи (ако са озахарени, още по-добре!)
2 връзки стъбла от кервиз
За соса:
200 гр крем-фреш (кисела сметана)
2 праскови (кайсии или шепа личи)
1 с.л. оцет
Щипка захар
1 с.л. ситно нарязан джинджифил
1 -2 с.л. майонеза

1. Нарязват се плодовете на парчета, кервизенте стъбла на тънки пръстенчета, а сиренето на кубчета. Размесват се в купа.
2. Продуктите за соса се разбиват в блендер или миксер. Залива се салатата със соса - и на масата.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2004 3:21 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Това чудно съчетание от сладко, кисело и солено ще бъде опитано непременно! Джинджифилът обаче ще е на прах - все не намирам пресен :? Дано само юнаците оставят нещо от тази вкусотия за дамата ...
Колкото до репичките в юнашката салата, те въобще не са задължителни, всички продукти са примерни и могат да бъдат заменяни спокойно.Аз въобще не съм привърженик на маниашкото спазване на точни рецепти, освен ако не става дума за Великата класика, която се приготвя с бели ръкавички и не смееш и зрънце сол да добавиш на своя глава :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2004 3:24 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Забравих! Раза, какво е "шепа личи" :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2004 3:55 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Юли, 2004 11:26 am Пет
Мнения: 35
Location: Добрич
силно одобрявам гъби в салатата...аз ги нарязвам на тънки филийки и направо сурови ги слагам в купата

свинското месо не е за пренебрегване в юнашките салати ))))
препоръчвам съвсем леко прошарено месо пък може и филе да е...нарязвате на кубчета...абе какво съм се заобяснявал...кебап всеки знае да прави....та опражвате един мощен кебап и го нареждате по периферията на чинията в която е положена салатата юнашка...
Страшна работа!


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2004 4:47 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Юли, 2004 11:26 am Пет
Мнения: 35
Location: Добрич
в големите супермаркети има сушен..по-ароматен е от този на прах пък и можеш да го съхраняваш дълго време...преди 2-3 години си купих 0.5 кг. /нямаше по малка разфасовка/ и още имам количества...приятелите ми се снабдяват от мен )))
та можеш на рендето да го настържеш непосредствено преди употреба ако ти трябва на прах или да го накиснеш във вода и да го нарежеш на малки парченца...


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Юли, 2004 9:43 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
МОНО, не съм знаела, че продават сушен джинджифил, при всички случаи е по-добре от прахообразния. Сурови гъби обожавам, особено ако отлежат на тънки резенчета 15-20мин. с лимон и черен пипер...
И понеже си месоядец страстен :wink: , а Раза даде старт на рецепти с любимите ми смесени вкусове - италианското Прошутто кон мелоне си го побългарявам успешно. Нарязваш сладък, сочен, охладен пъпеш на тънки резенчета, а отгоре тъничко парченце филе "Елена" или филе "Жеравна, малко черен пипер и мно-о-о-го мастичка :D


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Юли, 2004 9:03 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Юли, 2004 11:26 am Пет
Мнения: 35
Location: Добрич
джинджифила на прах е ситно смлян такъв съшен...отвориш ли пакетчето смлян той бързо променя аромата си....като опиташ ще разбереш разликата...това е почти като да ползваш пресен и сушен босилек има малки, но съществени разлики ))


 Profile  
 
 Рецепта: Юнашка салата
Сготвено на: 14 Юли, 2004 9:18 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аз лично си купувам сушен корен от едно магазинче на "Женския пазар"(от лявата страна близо до спирката на трамвая),мисля че съм виждала такъв и в магазинчето за подправки на пазар"Младост" и двете са доста богато заредени откъм подправки.. 8) В 1 магазин продават и насипно капучино и кафе.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Юли, 2004 8:36 am Пет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Джинджифил на прах е доста далече на вкус от пресния или настъргания. Ама "като няма риба и цацата е риба". Преди известно време аз също си купих на прах, но никой у дома не хареса вкуса му - така си стои бурканчето.... Дори и синът ми, който е любител на пикантната храна не го употребява. Но имам един друг съвет. Купете си озахарен джинджифил (от китайски или индийски магазин). Когато правя зелена салата или салата със зеле го нарязвам на ситно и прибавям към нея. Опитайте и вие - вкусът е невероятен!
-------
Личи е китайски плод, с много силен фруктов аромат. Един от най-ароматните плодове които съм срещала (след пасифлората). Тъй като е рядко срещан, а и го продават само сезонно (точно сега , в средата на лятото може да се намери прясно личи), може да се замести с друг ароматен плод - праскови, ягоди, ананас.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB