Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 10:00 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 16 Юли, 2005 11:38 am Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Оказва се, че "рататуй" е типично провинциално френско ядене, което се превежда като "лошо ядене", "плюскане", но и като "рагу от патладжани и др. зеленчуци".
Това ястие допуска твърде много варианти и разновидности, включително и във вид на омлет, с различни добавки на шунка, кайма и други месни продукти.


РАТАТУЙ
=============
(патладжани с с домати, червени чушки и тиквички)
Продукти:
1 голям патладжан, обелен и нарязан на едри кубчета,
1 голяма тиквичка, обелена и нарязана на едри кубчета,
2 червени чушки, нарязани на ситни кубчета,
1 гл. лук, нарязан наситно,
2 с.л. зехтин
100 гр. постна шунка на малки кубчета,
2-3 домата, обелени и нарязани на кубчета,
босилек и риган, по възможност пресни,
чесън,
1 пакет бутертесто ( 2 листа)
1 яйце.

Приготвяне:
Патладжана, тиквичката, чушките и лука се заливат с вряла вода почти да ги покрие. Варят се около 5 мин. като периодически се разбъркват докато лукът омекне. Добавят се доматите и варенето продължава като се намалява огъня и не се слага капак на тенджерата.
Вари се още около 5 мин. или докато се изпари цялата течност.
Добавят се подправките, нарязаната шунка, поръсва се с черен пипер и се охлажда.
Листата бутертесто се разстилат върху плот, напудрен с брашно.
С остър нож се нарязват 24 правоъгълника и се слагат в тавичка.
Яйцето се разбива с 1 с.л. вода и с получената смес се намазват правоъгълниците. От част от корите се нарязват ивички, които се поставят накръст върху всеки правоъгълник. Пекат се около 15 мин. в загрята фурна до златисто. Изваждат се, оставят се да се поохладят, обръщат се и отново се запичат за 3 мин.
Върху чинията за сервиране се поставя един правоъгълник, върху него се изсипва от рататуя и се покрива с друг правоъгълник.


[hide]Лично на мене този рататуй като технология твърде много ми прилича на нашенското (балканско) имамбаялдъ. Имам предвид и съдържанието на зеленчуци, и приготвянето донякъде. За мене имамбаялдъто е къде-къде по-вкусно ядене.
Всъщност рататуя е май окепазено имамбаялдъ...
Ами, какво да ги правиш, французи, не разбират от вкусни балкански гозби... :) [/hide]

Тази рецепта е преведена от руски кулинарен сайт.
Коментарите са си мои. :)


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 16 Юли, 2005 3:16 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ако питаш пък мен, и двете не ги харесвам особено.


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 16 Юли, 2005 5:22 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:shock: Как така не харесваш Имамбаялдъ?Нали знаеш как се превежда-"имамът припадна" т.е. толкова било вкусно че имамът се строполил в несвяст когато го опитал.. :twisted: .Аз,го обожавам-стига да е сготвен както трябва. :) Предпочитам го приготвен по връткавия начин-Image

Този начин на сервиране е интересен..аз комбинации с бутертесто и патладжани много харесвам,макар да идва малко мазничко.. :P(говоря за бутертестото по принцип)Все пак предпочитам без шунка,по -вкусно е според мен,същото се отнася и за имамбаялдъто-направо е кощунство да му сложиш кайма или друго месо вътре. :evil:


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 16 Юли, 2005 10:44 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 30 Яну, 2005 12:46 pm Нед
Мнения: 543
Присъединявам се към мнението на Уфсътъ - патладжанкиъте и без туй са си тежичко ядене, а какво ще стане и като прибавим и шунчица, па била тя и постна. Какво всъщност означава постна шунка?
(И защо Рибата си е сменила козината!?)


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 17 Юли, 2005 1:03 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
ludetina написа:
:shock: Как така не харесваш Имамбаялдъ?Нали знаеш как се превежда-"имамът припадна" т.е. толкова било вкусно че имамът се строполил в несвяст когато го опитал.. :twisted: .Аз,го обожавам-стига да е сготвен както трябва. :) Предпочитам го приготвен по връткавия начин-Image

Този начин на сервиране е интересен..аз комбинации с бутертесто и патладжани много харесвам,макар да идва малко мазничко.. :P(говоря за бутертестото по принцип)Все пак предпочитам без шунка,по -вкусно е според мен,същото се отнася и за имамбаялдъто-направо е кощунство да му сложиш кайма или друго месо вътре. :evil:


Присъединявам се към тебе.
А снимката е направо супер!!!
Веднага предизвиква спонтанно и самопроизволно (като на кучето на Павлов) слюноотделяне... :ligi:


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 17 Юли, 2005 11:20 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) Снимката за съжаление не е моя... :oops: Тази година още не съм правила,а досега не съм се сещала да си снимам произведенията,тази практика я придобих отскоро,забелязва се че е много по приятно рецептата да е илюстрирана..и покрай Бисквитка се запалих и аз със филмирането. :)
Ясене,не мога да кажа толкова крайно ..има толкова много вкусни рецепти с месо .На прима виста се сещам за Гръцка мусака (така наричам мусаката с патладжани),Мувади в патладжан,Пълнени с кайма (имаше някакво гръцко име но не се щам как беше),Агнешка баклава,модификацията ми на овчарски пай,Гръцката палачинкова торта,Пастел де меринджена,като добавиш малко нарязан на кубчета патладжан към сос Болонез става убиец...много още мога да изброявам.:)
Причината да не искам да слагам в рататуя,имамбаялдъто,пармиджанито от сини домати месо, е -защтото 1.Така са по- вкусни и 2.Ако слагаме винаги едини и същи продукти-къде е разнообразието.. :roll: .


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 17 Юли, 2005 12:17 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ludetina написа:
Ясене,не мога да кажа толкова крайно ..има толкова много вкусни рецепти с месо.
А, бе я го остави този псевдовегетарианец. То, какво може да се очаква от канибал:grill:-вегетарианец :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 17 Юли, 2005 12:22 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ludetina написа:
:shock: Как така не харесваш Имамбаялдъ?Нали знаеш как се превежда-"имамът припадна" т.е. толкова било вкусно че имамът се строполил в несвяст когато го опитал.. :twisted:


Аз пък все си мислех, че припаднал, защото му станало тежко от мазните патладжани.

Присъединявам се към въпроса на Канибала: Защо Лудото Рибе се е превърнало в Луда Уфсъ?


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 17 Юли, 2005 1:02 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
За патладжани и убивам..:twisted: :P .Ако ги отцедиш добре,не са чак толкова мазни. :)
Колкото до аватара-не обичам еднообразието,отегчавам се .Харесва ми да семням аватра според настроението си!
[hide]Сетете се къде отивам утре ..по новия ми аватар..;)[/hide]


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 17 Юли, 2005 3:05 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
ludetina написа:
Пълнени с кайма (имаше някакво гръцко име но не се сещам как беше)

Папуцаки?


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 18 Юли, 2005 6:17 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
ludetina написа:
За патладжани и убивам..:twisted: :P .Ако ги отцедиш добре,не са чак толкова мазни. :)
Колкото до аватара-не обичам еднообразието,отегчавам се .Харесва ми да семням аватра според настроението си!
[hide]Сетете се къде отивам утре ..по новия ми аватар..;)[/hide]


[hide]Ако отиваш там - блазе ти! Но дори и да е по-близо - пак ти блазе - приятна почивка![/hide]

Ако ме питате мене туй Рататуй си е точно някакво такова, дето можеш да си сложиш туй-онуй в тенджерата - важното е да има и патладжан и все Рататуй ще се получи. :mrgreen: Важното е как ще го сготвиш.
У нас патладжаните също са на особена почит. Мога да споделя с вас моята технология за диетично "пържене" на патладжани. Правя и правя баница с патлаждани и понеже си няма име - може да я кръстим Рататуй 4 :lol: , но т.к. си е чисто моя измислица, (е, възможно е и някой друг да е измислил нещо подобно), ще сложа рецептата при баниците, имам предвид, че няма нищо общо с международната кухня.


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 18 Юли, 2005 12:59 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Надя написа:
Мога да споделя с вас моята технология за диетично "пържене" на патладжани.


А ще го направиш ли? :)


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 18 Юли, 2005 1:24 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
За да няма повече объркване относно наименованията на манджи с патладжан, предлагам да се казват "Туй-онуй". Звучи почти като Рататуй, ама си е българско. И франсетата да не ми се правят на толкова отворени! Ratarouille! Ха! :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Рататуй 2
Сготвено на: 18 Юли, 2005 5:14 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
gotin написа:

А ще го направиш ли? :)


Да, щом намеря време. ;)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB