Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:36 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 
Message
Сготвено на: 09 Сеп, 2004 6:55 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Това било "малък подарък", но според мен си е дар от боговете /пробвахме/:

ПЕЧЕНО КОЗЕ СИРЕНЕ СЪС СЛАДКИ КАРТОФИ
Някаи казват, че нямало по вкусна вечеря от такъва, съчетана от хубави сирена, хлебец и хубаво винце.

Трябва ми:
· едно парче козе сирене ( по възможностцяло с коричка)
· няколко тънки филиики бекон–подобре би било “прошута”, отколкото парма- шунка, но се взима каквато има!

Козето сирене е много по полезно от другите сирена. Козата яде всичко - дори и хартия, но когато пасе, тя е по прилежна от кравите и изяжда тревата дори да корените. А точно там тревата е най вкусна – следичка, но е и киселка. Това го зная защото всеки от нас като дете е хрупкал стръкче тревичка. Затова и сиренето е и киселко.

Така, вземам парчето сирене със цел да го опеча. То и така си е вкусно както си е, но аз го “облагородавам” малко.
· Разстилам шунката, слагам в хаванчето (каменно е супер) няколко стръка лимонов тюмиян (а няколко оставам за после) и ги стривам. Прибавям му 1-2 сл зехтин за да стане са паста, която изливам върху филииките шунка.
· Размазвам я с ръце и гледам филииките да се омазнят на всякъде.
· Сега правя нещо друго – не взимам йенаглаз или тавичка, а върху дъската за рязане на кашкавал или хляб ( така печат американците парчета сьомга и пр.) поставям 3-4 филиики от шунката, поставям сиренето отгоре и го завивам плътно със шунката. Накрая слагам филиики и отгоре, така че да бъде добре загърнато - Кората на сиренето е като гъба – попива цалия аромат и мазнина.
· Накълцвам останалия тюмян и с него поръсвам “скулптурата” ми
· Печа го 15 мин. на 200o

Ефекта на това “произвидение” е това, че от вън става така страшно хрупкаво, а вътре е разстопеното “чудо”.
1. Преди да започна със сиренето, съм сложил във фурната 2-3 червени сладки картофа да се печат.
2. Изваждам до меко опеканите картофи и след като сложа сиренето във фурната, започва подготовката на картофите като за ястие или като гарнитура.
· бела ги, цепвам ги да дълго и ги заливам с 2-3 сл “хиртенкезе”- нещо като пресно сирене с бучици вътре.
· Необходими са ни още няколко листа рокола- салата, няколко стръка зелен лук, 1-2 червени лютиви (чили) чушлета.
· Нарязват се на ивички и се започва с нареждането. Най напред върху хиртенкезето се поставят нарязаните чушлетата ( комбинацията: сирене и чили е гениална). След това зеления лук и най накрая накълцаната на едро рокола.
· Още не е станало истински “най накрая”. Взема се един химически необработен лимон и се настъргва от кората му върху “творбата”, защото пресното сирене има малко вкус на кисело мляко – почти неутрален е.
· За подобър вкус се изстисква и сок от лимона и чак сега е вече “най накрая” - поръсва се със зехтин и готово!

Как ние вечеряме? Най напред с различни сирена и кашкавали. След това си хапваме сиренето със шунката – как хубаво тече разстопено и си го обираме (попиваме)с хапки хляб.
И за “десерт” идват картофите. Разбира се червеното вино не ни липсва на масата"

Малко уточнения - понеже нямах нито прошуто, нито пармска шунка, използвах нашенското филе "Елена". “хиртенкезе”- както се сещате, също нямах - затова - сметана, разбита с прясно сирене. И рукола също не :cry: , затова - магданоз. страшно вкусно беше, дано не съм развалила идеята


Last edited by to4ica on 21 Авг, 2005 11:18 am Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 09 Сеп, 2004 9:58 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Пак съм аз с въпросите.. :lol: :lol:
Сладки картофи има ли в България или става и с нашенски?
няколко стръка лимонов тюмиян това какво е ?Същото, което изпозвах при мезето със сиренето ли(т.е. заместих с чубрица)?
И това сиерене наистина ли се пече в/у дървена дъска?

Извинявайте,обаче рецептата страшно ме заинтересува!! :oops:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2004 4:49 pm Съб 

Дегустатор

Offline
Готви от: 22 Авг, 2004 1:55 am Нед
Мнения: 47
А аз цета заглавието и реших , че става дума за козе месо :lol: , сега като се зачетох разбрах. Само ми кажете какво е това хинтеркезе?


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2004 6:37 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Знех си ,че е невъзможно да я нямам тази подправка "тюмиян":):)(подправките са ми слабост) легна ми на сърцето ,поразрових се и ето докъде стигнах.. "тимиан"(или тимус,тимиано...) всъщност е "градинска мащерка"

без доказателство неможе :wink: :)

"хиртенкезе" незнам какво е може би е " cottage cheese" ,което е нещо като катък..незнам някой друг да помогне.. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2007 12:42 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
ludetina написа:
"хиртенкезе" незнам какво е може би е " cottage cheese" ,което е нещо като катък..незнам някой друг да помогне.. :(

Случайно попаднах на тази рецепта - г-н Ангелов отдавна не ми е пращал неговите "дребни подаръци". И аз предполагам, че това е нещо като катък, но Алеко е единственият май, който може да каже със сигурност.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2007 1:17 pm Пон 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
http://www.sumiswalder-kaese.ch/Spez6.htm

http://www.dahlhoff.de/produkte/Produkt ... late/3.htm

Лимоновият тюмян най-вероятно е маточина - има изразен аромат на лимон.
Има и "лимонов" босилек.
Пък дойчовците много си падат по майораната, която е традиционна наръска за сирене.
В крайна сметка всички са братовчеди от семейство Lamiaceae (Labiatae) - Устоцветни.

http://www.globalnet.it/erbe/m/melissa.htm


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2007 2:30 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
ludetina написа:
"хиртенкезе" незнам какво е може би е " cottage cheese" ,което е нещо като катък..незнам някой друг да помогне.. :(

Случайно попаднах на тази рецепта - г-н Ангелов отдавна не ми е пращал неговите "дребни подаръци". И аз предполагам, че това е нещо като катък, но Алеко е единственият май, който може да каже със сигурност.


Hirtenkäse в най-буквален превод означава овчарско сирене и е наистина нещо подобно на английското, за което говори Антоновица. Не е съвсем като катък, защото е зърнесто и по-неутрално на вкус.


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2007 2:42 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Тимянът според мен е мащерка - Thymus vulgaris в разновидността цитрусова мащерка. Питах за сиренето.
Алеко, значи е овче?


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Фев, 2007 2:57 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Тимянът според мен е мащерка - Thymus vulgaris в разновидността цитрусова мащерка. Питах за сиренето.
Алеко, значи е овче?


Според чичо Гу го има във всякакви варианти - краве, овче, козе... Даже и такова се продава под същото наименование:

Image


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 9 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB