Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:08 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 
Message
Сготвено на: 10 Ное, 2005 12:30 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Това е рецептата за най-великото полско ядене според мен. През зимата те си правят т.н. kulig - разходка на лунна светлина с шейни, теглени от коне, и си носят порцеланови чинии, сребърни вилици, кристални чаши, много водка и горещ бигос.Абе много е романтично!

КРАКОВСКИ БИГОС
Прясно зеле се нарязва на много фини дълги ленти.Кипва се, водата се изхвърля и така до три пъти. Така прясното зеле няма натрапчива миризма и не дразни стомаха /измъчен и без това от многото водка ;) /.Същото количество кисело зеле се реже по същия начин. Свинско се нарязва на едри кубчета. В голяма тенджера в свинска мас /може да се замени с олио, ако не я понасяте/ се запържва едро нарязан лук, нарязана сланина /повечко/ и се прибавя месото. Слагат се още всички видове месо, изостанало от печене и варене - пилешко, телешко, пуешко /може да бъдат и сурови/. Прибавят се и различни видове нарязани колбаси - от нашите близки до това са суров суджук, Петрохан, ловджийска наденица, но задължително трябва да има и нещо пушено - например свински гърди или пушено пиле. Прибавя се зелето от двата вида. Слагат се нарязани гъби - ако няма други, само печурки, но поляците имат огромно разнообразие ароматни диви гъби.У нас се появиха буркани стерилизирани горски гъби, които са прекрасни за целта. Подправките са брашно от сухи манатарки, черен пипер, лют червен пипер, бахар, дафинов лист, кимион, майоран /много е важен!/, стафиди, захар. Залива се с малко зелев сок и няколко лъжици водка /естествено!/. Ври на слаб огън няколко часа.Най добре да се консумира на следващия ден. Въобще хубаво е да се готви в голямо количество, защото колкото повече стои, по-вкусен става.
Не давам точни пропорции, защото всичко зависи от това, колко души ще участват в романтичния кулинарен кулиг. Правилото е месата и зелето да се 1:1. Първия път приятелите ни смятаха, че това ще е нещо кашкаво /у нас зелето по правило не се обработва толкова много/, което не се яде, но сега направо се самопоканват на бигос. Яденето си е типично зимно.
Сервира се с ледена полска водка Zydowska, Krakowska и т.н. Nazdrowie!


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2005 12:48 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 09 Май, 2005 1:38 pm Пон
Мнения: 136
Location: София
Ей-й-й, тая манджичка е страхотна, да знаеш, направо нямам думи, щом стане зелцето веднага ще пробваме. Благодаря, Точица. Да не ти обяснявам моя мръвкояд как ще се изкефи. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Ное, 2005 2:29 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Надя написа:
Ей-й-й, тая манджичка е страхотна, да знаеш, направо нямам думи, щом стане зелцето веднага ще пробваме. Благодаря, Точица. Да не ти обяснявам моя мръвкояд как ще се изкефи. :mrgreen:

Тя си е баш за мръвкояди :) Аз предпочитам пропорциите да са 3:1 за зелето, но горната рецепта е оригиналът. Само имайте предвид, че зелето "се смалява" като се сготви.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Ное, 2005 10:56 am Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Така... поради липса на зеле у дома ... чакам покана! Аз съм един от най-известните и изявени мръФкояди! :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 10:09 pm Пет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Така... поради липса на зеле у дома ... чакам покана! Аз съм един от най-известните и изявени мръФкояди! :mrgreen:

Става! Това ми е фирменото ястие за Ивановден - хем се готви от предния ден, хем пие доволно...


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Ное, 2005 11:49 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ехееее, то до 7.1. време бол! Дотогава я сме живи, я не!


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 1:11 am Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Ехееее, то до 7.1. време бол! Дотогава я сме живи, я не!

Абе има и по-раншни, ама чакай да минат постите поне, че шъ изляза много пък грешна :mrgreen: Иначе по Коледа с червони баршчик е задължително направо.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 7:43 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
to4ica написа:
Абе има и по-раншни, ама чакай да минат постите поне, че шъ изляза много пък грешна :mrgreen: Иначе по Коледа с червони баршчик е задължително направо.


Простете за невежеството, но туй какво е?


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 1:18 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Простете за невежеството, но туй какво е?


туй ли?


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 4:18 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аха. Мерси, нещо цвеклото не ми е най-любимият зарзават, особено варен.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Ное, 2005 7:51 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Аха. Мерси, нещо цвеклото не ми е най-любимият зарзават, особено варен.

Ама ти цвекло няма да се налага да ядеш :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Ное, 2005 5:59 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ами?


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Ное, 2005 9:31 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Ами?

Ами ще пиеш, бре :lol: Остатъкът от цвеклото го пращай, където си решиш, то не се консумира с баршчика, който има по-скоро вкус на киселичък бульон.


 Profile  
 
Сготвено на: 28 Ное, 2005 9:46 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
ОК, щом трябва, ще пия. :mrgreen:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB