Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 11:34 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 22 мнения ] 
Message
Сготвено на: 21 Яну, 2006 3:13 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Печени картофи с мед

Източник : Carina

3-4 картофа
2-3 с л мед
50 мл олио (зехтин)
2-3 ч л ароматни треви (розмарин, градински чай, босилек, кимион, магданоз)
2-3 скл чесън
1 ч л сладък червен пипер

. Картофите се обелват и се нарязват на 8 части...
. Олиото ( зехтина) се смесва с мед и се излива в тавичка за печене ...
. Поръсват се отгоре подправките...
. Картофите се поставят отгоре и се разбъркват добре.. да може всеки картоф да попие от сместта..
. В предварително загрята фурна 200 С около 40-50 мин...като накрая могат да бъдат поръсени с галета, която е смесена с червен пипер...
Image
** Това е оригиналната рецепта.. мойте подправките бяха сухи ..като използвах босилек, розмарин и червен пипер ..Леко прегорих картофите, защото фурната работеше на 240 С , затова и времето беше към 20 мин, но и ако картофите не са големи..времето се намалява... следващия път ще пробвам на 200 С.. Вкусно :!:

Добър Апетит !!!


Attachments:
Picture 037.jpg [65.71 KiB]
Downloaded 332 times


Last edited by marabu on 21 Яну, 2006 9:58 pm Съб, edited 1 time in total.
 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2006 3:27 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ах, ах, ах! Точно такова нещо търсех! Благодарен съм до гроб и ще докладвам.

Само да попитам: Няма ли да е добре медът да се загрее малко на водна баня, че да се омеша по-добре със зехтина и подправките?


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2006 3:39 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Моя мед е течен.. и с помощта на силиконова :oops: (срам ме защото ти казах, че са скапани.. а не са !!) разбърках зехтина и меда в тавата + подправките ..нямаше проблем..


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2006 6:34 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Амммммм, каква благина! Нещо подобно ми се получава като залея картофите с маринатата от агнешкото по Гергьовден, но не ми беше хрумвало, че и отделно ще си е вкусотия. Мерси, птиче!
P.S. Точно това прегорялкото най-много ми хвана окото :)


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2006 9:35 pm Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
След час и нещо врътня в кухнята, най-вече по основното блюдо, картофките са във фурната. Утре заран ще докладвам какво се е получило и кое как съм направил.


 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2006 11:13 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Аз вече докладвам, защото днес сме в тесен семеен кръг и ги хапнахме без остатък: страхотни са!!! Ливнах соев сос в подправките и ги препекох по свой вкус :oops: Пак браво, птиче :kiss:


Last edited by to4ica on 22 Яну, 2006 4:39 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 21 Яну, 2006 11:33 pm Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
:oops: :) Много се радвам, че допада въпреки благодарности към Карина. Но това с меда си е трепач ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 12:30 pm Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Докладвам:

Ето и моето "творение" от снощи.

Image

Картофките не изглеждаха така хубави като на Марабуто, но бяха много вкусни. Не ми се получи и характерната коричка, май защото сложих много зехтин и се поразкашкаха.

Направих ги почти по горната рецепта. Разтопих две-три лъжици мед в микровълнестата, излях го в тавичка и добавих зехтина, в който преди това бях накиснал розмарин, босилек (сухи), накълцан чесън и копър. Пекох на 220° С близо 45 минути, като пет минути преди края посипах отгоре галета с червен пипер.

ЗМ си облиза пръстите. Снимката е кофти, щото е от мобилен телефон.

Месото


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 3:40 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Няма значение снимката :!: :) Важен е резултата !! Всъщност аз не споменах.. но все си мисля, че това всеки знае.. Понякога картофите като ги обеля и ги нарежа оставям ги в студена вода за 3-4 мин да падне нишестето.. А понякога (когато не ме мързи :evil: ) кипвам вода в тенджерата и поставям за 5 ми в кипяща вода картофите.. после се подсушват и се пекат...


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 4:20 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
marabu написа:
Всъщност аз не споменах.. но все си мисля, че това всеки знае.. Понякога картофите като ги обеля и ги нарежа оставям ги в студена вода за 3-4 мин да падне нишестето..
Това пък защо :roll:? Всички кулинарни източници, на които съм попадал, сочат, че картофите НЕ се киснат във вода, защото ще им падне нишестето.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 5:30 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
MR.LAZY написа:
marabu написа:
Всъщност аз не споменах.. но все си мисля, че това всеки знае.. Понякога картофите като ги обеля и ги нарежа оставям ги в студена вода за 3-4 мин да падне нишестето..
Това пък защо :roll:? Всички кулинарни източници, на които съм попадал, сочат, че картофите НЕ се киснат във вода, защото ще им падне нишестето.


Това за ненакисването се отнася за картофеното пюре и моите "разкашкани карофи", с които правя плънката за картофения пирог.
Иначе Марабу е права, за да бъдат картофките красиви, се накисват или бланшират (това последното с особена сила важи за картофите соте - за справка - Готварството за начинаещи :mrgreen:).

Иначе в тази рецепта не ми харесва само количеството на картофите - за четири картофа да горя толкова ток и да губя време в предвкусване на удоволствието... Затова ще удвоя количеството им.


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 5:38 pm Нед 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
@biskvitka това е само рецепта..нашето семейство е поклоник на картофи .. и определено не бяха 3-4 .. малко повече :)


Last edited by marabu on 22 Яну, 2006 9:02 pm Нед, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 22 Яну, 2006 7:57 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Е и аз направих картофките,но към тях добавих и гъбките от рецептата на Алеко.Всичко обърках заедно като удвоих количеството на рецептата.Първо си помислих какво ли ще стане-гъби-мед...но смело напред.
Страхотно мезе е за биричка или винце.
Вън нещо започна да духа и вали,а у дома така вкусно ухае.Я да спретна и един кекс,че да му сядаме.То май от пробване остана половината. :jump2: :ligi:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2006 12:24 am Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аз пък от баба знам, че обелените картофи се слагат в студена вода, за да не почернеят, докато им дойде времето за обработка.

А снощи направих количество колкото за двама. Остана малко, което доядох токущо. Пресни бяха по-вкусни, но и сега си ги биваше. :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Яну, 2006 9:03 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Бяха много вкусни, благодарности на Марабу, за това, че пусна рецептата, на Алеко за това, че попита за нея, на Вили за идеята да се хапнат с биричка и най-вече на Мистър Лейзи за това, че ги приготви!
Днес празнувахме завършването на първото ниво на курса и картофките бяха гвоздеят на вечерта. Сипахме си и допълнително, пък тортата изобщо не я и погледнахме (а ние сладко обичаме :mrgreen:).
[hide]То стана нещо като реч при връчването на наградите Оскар :roll: [/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 1:44 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Присъдеинявам се към благодарните и аз.. :) Снощи ги приготвих заедно с едно полусварено пиле..обърках всичко ,покрих с фолио..и стана мечта! 8) За притурка-ето тези ароматни хлебчета.
Благодаря ,Пиленце! :)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 3:16 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
biskvitka написа:
...и най-вече на Мистър Лейзи за това, че ги приготви!
Всъщност това, което приготвих се различаваше от това, което се вижда на снимката от първия пост. Количеството на картофите увеличих четворно, а на останалите продукти - двойно. Понеже нищо не беше споменато за чесъна. го нарязах много наситно. Вода също не се споменаваше, но се притесних картофите да не останат сурови и добавих около 200 мл. В резултат се получиха тип варено-печени (не знам как да го обясня по друг начин) и не станаха карамелизирани. Да добавя, че доста време се наложи да обърквам меда, олиото, чесъна и подправките, докато се омесят, въпреки че бях стопил меда в микровълнова (на 20%). Използвах следните подправки: градински чай, дребен босилек, целина листа, червен пипер, риган - всички сушени.

Резултатът - отлично мезе за бира.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 3:38 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Аз вода не слагах, ама пак се получиха варено-печени.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 3:44 pm Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
За картофи - тарос( естрагон) или самардала.
Таросът леко ухае на ванилия и май ще пасне на карамела?


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 4:20 pm Вто 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
Алеко написа:
Аз вода не слагах, ама пак се получиха варено-печени.


Не си утраял да се препекат, затова. Без вода стават хруп-хруп и накрая по тавата стържеш онова най-вкусното :facelick:


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 5:56 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
yosif написа:
За картофи - тарос( естрагон) или самардала.
Таросът леко ухае на ванилия и май ще пасне на карамела?

На мен ми напомня на смрадлика и почти не го използвам :roll:

Иначе като чух, колко много неща (като подправки) е сложил Мистъра, първо се стреснах, но след като опитах, много ми хареса.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Яну, 2006 9:33 pm Вто 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Смрадликата(тетра) ми ухае по-скоро на целина или пащърнак...
Но... въпросТ на вкусТ :lol: по-скоро - на носТ :lol:


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 22 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB