Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 6:42 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 
Message
Сготвено на: 02 Фев, 2006 9:32 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Тази вечер съм решил да направя следното:

От

замразени скариди (1/2 кг в МЕТРО за 7,00 лв)
скилидка-две чесън
естрагон
бяло вино
няколко вида сирене
малко доматено пюре
заквасена сметана

ще забъркам сосче, с което после ще полеем фузилките. Смятам първо леко да запържа ситно нарязан чесън, да добавя естрагона да си пусне ароматеца, да пусна после скаридките в тиганя и да ги запържа и тях. След това ще ги изгася с бяло вино, ще добавя една лъжичка доматено пюре и натрошените сирена и накрая за разкош ще сложа 2-3 лъжици заквасена сметана. Да видим какво ще стане, ще докладвам, ако болната Мамба не ме е удушила.


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Фев, 2006 9:44 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Мале....изпивам 2-3 бирички с това :yami: ....имам много работа...забравих до къде бях стигнала.Ами то вечер не се работи,ами се твори,хапва и пиива!Дано това сосче с чесънче помогне в лекуването. :seks:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Фев, 2006 9:46 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Равалихте работа с тази бира :mrgreen: Вино Вино и Вино ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Фев, 2006 9:49 pm Чет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
marabu написа:
Равалихте работа с тази бира :mrgreen: Вино Вино и Вино ;)


Мдааа, същото, каквото е в соса! :YY:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Фев, 2006 10:04 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 30 Апр, 2005 10:03 pm Съб
Мнения: 303
Location: Варна
Марабу..и за рулцата ли ще кажеш,че не стават с биричка?
Има кой да ме подкрепи.Значи стават.Даже и с боза може.Все едно,че са зеленчукови банички.Страхотни са :ligi: :jump2:


 Profile  
 
Сготвено на: 02 Фев, 2006 10:09 pm Чет 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Е това с рулцата -- туш :jump2: :)


 Profile  
 
Сготвено на: 29 Ное, 2007 6:24 pm Чет 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 27 Ное, 2007 1:02 am Вто
Мнения: 98
Location: Атина
Много добре!Браво! Но малко не ми върви доматения сок,аз слагам магданоз и лимонче и ако няма заквасена сметана-става и с течна! :mexwave:


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 3:31 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Не сложих естрагон, но пък накрая поръсих с копър.

Image


Attachments:
DSC00547-small.JPG [69.77 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 4:10 pm Съб 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
:) Миш, имам усещането, че ще наготвиш целия форум, което само ме кара да мисля как да се преместя да живея в Пловдив:)
Страхотна снимка:)


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 7:19 pm Съб 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Мацо, викам да си я вземем в София, та повече хора да можем да ядем.


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Апр, 2011 9:17 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Не сложих естрагон, но пък накрая поръсих с копър

Миш, чудесна снимка!
Но бих искал да чуя твоето мнение за някои детайли на подобни рецепти.
Нямам нищо против кулинарните възможности на Алеко, но чесън и скариди??? :(
Всъщност, въпросът ми е - защо в подобни рецепти не се оставя да доминира вълшебният аромат на море и се прави опит да се убие с чесън?
Аз много обичам аромата на пресен (т.е., непържен) чесън и това не е причината да негодувам.
Причината е, че страшно обичам всякакви морски продукти, обичам прекрасния аромат на море и считам, че е кулинарно убийство този аромат да се покрива с друг, много по-силно доминиращ...
Същото негодувание изпитвам при рецепти с охлюви, при които също се убива естественият аромат на охлювите с чеснови сосове.
Ти какво мислиш по този въпрос?
Извинявайте, всъщност въпросът ми не е само и единствено към Миш.
За мене ще бъде огромно удоволствие да чуя мнението на много повече хора от форума.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2011 1:09 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ще се опитам да отговоря. Признавам си,че не съм кой знае какъв специалист точно в приготвянето на морски дарове, въпреки че много ги обичам. Няма да отрека ,че и аз най-много харесвам да са по натурални, и най-вече да са много.
Но и това омръзва, затова хората измислят някакви манджи с тях.
Първите две неща , които сготвих със скариди, бяха мокека и скариди саганаки. И в двете рецепти към скаридите имаше чесън. Той по никакъв начин не отнема от морският вкус, а само го обогатява. И ако приемеш, че една или две скилидки чесън за скаридите, са това което дава едно кубче бульон за твоите ястия, предполагам, че ще разбереш най-точно!


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2011 10:09 am Нед 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
На мен пък морските дарове много добре ми вървят с чесън. Никога не слагам толкова, че неговият аромат да доминира, а само колкото да подчертае вкуса на скаридите в случая.


 Profile  
 
Сготвено на: 10 Апр, 2011 10:53 am Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Благодаря ви за отговорите!
Съгласен съм с мненията и на двамата, все пак, въпрос е и на личен вкус, но за мене остава въпросът недостатъчно изяснен.
Миш, съгласен съм, че съвсем лек нюанс, като полъх, би могъл да освежи прнципно, но ароматите на морските дарове и на чесъна са много специфични, силни, характерни и коренно противоположни... За мене слагането на чесън на морски дарове е като да сложа на сутляш... Всъщност, не съм пробвал, може и да е интересно... :lol:
Все едно да сложиш от любимия си парфюм и след това да се пръснеш с още по-любимия на съпруга си...
Звучи ми малко като некъпана от месец циганка, силно парфюмирана с евтин парфюм...
Разбирам, ако се сложи, както се прави при салати - само леко се натърква купата със скилидка чесън, и това е напълно достатъчно за цялата салата.
Пак казвам - не ме разбирайте погрешно, аз съм голям фен на чесъна и го консумирам в драстично големи количества, например с шкембе-чорба, но ароматът му ми е твърде антагонистичен с морски дарове.
Сигурно не съм прав, след като целият свят подправя морски дарове с чесън, макар че, честно казано, не съм виждал японска или китайска рецепта с чесново ароматизиране, а те много употребяват морска храна.
Все още се надявам, че някой ще ми натрие носа с адекватно мнение... :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 1:20 am Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
gotin написа:
Нямам нищо против кулинарните възможности на Алеко, но чесън и скариди??? :(

Не знаеш какво изпускаш... Сега ме мързи да я превеждам, но по-нататък ще постна една от най-любимите ми рецепти за скариди - gamberi aragonati

Eто ти един линк засега - http://www.epicurious.com/recipes/food/views/Shrimp-with-Garlic-and-Toasted-Bread-Crumbs-105896 - слага се и лимон и се прави на тиган вместо във фурна, става още по-добре.

Image


Attachments:
File comment: сготвени от мен
Picture 004.jpg [105.55 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 12:31 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
sylt написа:
Не знаеш какво изпускаш...


Виж, Sylt, благодаря ти за прекрасната рецепта, със сигурност е разкошна, но това изобщо не е отговор на въпроса ми.
Още повече, че в рецептата чесънът присъства като ЕДНА, дори и голяма, скилидка на 1,5 фунта, т.е., ЕДИН КИЛОГРАМ скариди...
Всъщност, то и една ч.л. катран стига да окепази бъчва мед... :P
Шегувам се, не съм такъв максималист и ни най-малко конформист, но въпросът беше за полярността на ароматите, а не за употребата им като нюанс и подправка.
Така, че - много те уважавам, рецептата ти наистина е разкошна, но не ми даваш отговор на въпроса... :)
Всъщност, понеже явно не разбирате смисъла на въпроса ми - според тебе, би ли трябвало да потиснем аромата на синьото сирене с употребата на чесън?
Говорим за полярни и много остри аромати, които принципно "се бият" и от тази "битка" никой не печели... :)
Надявам се сега да съм по-ясен. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 1:19 pm Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Да кажа и аз своето мнение...

Човек може да приготви дадено ястие по учебник, всичко да бъде перфектно от гледна точка на технологията, но ако този, за когото ястието е приготвено, не харесва една или друга съставка или комбинация от съставки, няма смисъл от цялото това старание.

Така че, Готин, щом не харесваш морски дарове с чесън, не ги яж така. Никой няма да те замерва с домати (в момента са скъпи, вносни и не осбобено вкусни; когато се появят градинските, жертвоготовно ще поема ударите вместо теб!).

Иначе и аз съм фен на чесъна в морските дарове.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 2:11 pm Пон 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
gotin написа:
sylt написа:
Не знаеш какво изпускаш...


Виж, Sylt, благодаря ти за прекрасната рецепта, със сигурност е разкошна, но това изобщо не е отговор на въпроса ми.
Още повече, че в рецептата чесънът присъства като ЕДНА, дори и голяма, скилидка на 1,5 фунта, т.е., ЕДИН КИЛОГРАМ скариди...
Всъщност, то и една ч.л. катран стига да окепази бъчва мед... :P
Шегувам се, не съм такъв максималист и ни най-малко конформист, но въпросът беше за полярността на ароматите, а не за употребата им като нюанс и подправка.
Така, че - много те уважавам, рецептата ти наистина е разкошна, но не ми даваш отговор на въпроса... :)
Всъщност, понеже явно не разбирате смисъла на въпроса ми - според тебе, би ли трябвало да потиснем аромата на синьото сирене с употребата на чесън?
Говорим за полярни и много остри аромати, които принципно "се бият" и от тази "битка" никой не печели... :)
Надявам се сега да съм по-ясен. :)


biskvitka добре го е казала, аз само ще добавя - обожавам скариди и чесън, скариди без чесън, само чесън и т.н. В повечето рецепти с морски дарове, като тази която постнах, чесънът е подправка, не основен вкус. Той не се "бие" с вкуса на скаридите, а създава нов вкус - букет от вкусове - на скариди, зехтин, чесън, лимон, магданоз... Всичко е въпрос на вкус, аз смятам че чесън и морски дарове си отиват много добре, въпреки че обожавам скариди и без чесън. Лично аз в тази рецепта слагам 4 скилидки чесън на 1/2кг скариди.
Примерът със синьото сирене не съм сигурен че е уместен, въпреки че сега се сещам че съм правил паста със синьо сирене като задушавах малко чесън в зехтина преди да сложа сиренето и беше много вкусно. Още веднъж - не потискаме вкуса на сиренето или скаридите, а създаваме нов.
Вярно че в японската кухня не се използва чесън при приготвянето на морски дарове, но в тяхната кухня принципно рядко се използва чесън. Тя е изолиран случай, при тях идеята, за това как трябва да се развива вкуса на едно ястие, е по-различна от останалите кухни. Иначе в останалите далекоизточни кухни често се използва чесън при приготвянето на морски дарове.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 3:00 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Аз пък искам да кажа, че като пише една скилидка чесън изобщо не е ясен размерът. Наскоро гледах Жак Пепен, който показа скилидка слонски чесън, приблизително с големината на малка ябълка:)
И за да съм съвсем по темата - аз също харесвам морските дарове с чесън, особено ме впечатлява рецептата на Sylt и се чудя дали да не се втурна сега за скариди. И за да дам възможност на всички, които искат да си начешат езиците ще кажа, че морските дарове в техния натурален вкус, без каквито и да било подправки и "гъдели" не ме впечатляват особено. С рибите въпросът стои по друг начин, обаче:)


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 7:21 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
:) Благодаря на всички за мненията.
Явно не сте се постарали да разберете какво и защо питам...
Въпросът не е локално-вкусов, а строго принципен. Не ми се иска да го повтарям за n-ти пореден път, след като не искате да го разберете... :(
Въпросът ни най-малко не е дали скаридите са вкусни с чесън или не, защото това е въпрос на личен вкус.
Въпросът е какво ще спечели един изключително специфичен аромат на море, ако бъде туширан с чеснов аромат... но не като нюанс, а с много силен чеснов аромат.
Аз мога да си ям сутляша с чесън, защото това ми харесва, но дали това правилно от кулинарно-дегустаторско-гурманска гледна точка е съвършено друго.
Sylt, примерът със синьото сирене е напълно адекватен, защото има два мощни и специфични аромата, които не бива да се бият, защото нито единият, нито другият ще спечели, а крайният резултат със сигурност ще бъде небогоугоден... Меко казано.
Съжалявам, че никой не поиска да разбере истинския смисъл на въпроса ми.. :( .


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Апр, 2011 8:34 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Готин, всички го разбрахме въпросът ти. Само че за да отговорим адекватно, ще трябва да се заровим в химията. Вероятно когато се разградят до молекулярният си състав, тези два продукта" не се бият", а напротив, образуваното съединение е още по- привлекателно.. Знаеш, че нищо случайно няма в природата. Ако ми остане време аз ще се опитам, ама не обещавам. Този отговор ли чакаш? :) И защо непрекъснато повтаряш силен чеснов аромат. Не можеш да ме убедиш, че на един килограм, даже и половин, скариди-една-две скилидки чесън, това е силен чеснов аромат.


Last edited by миш маш on 12 Апр, 2011 11:41 pm Вто, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2011 1:26 pm Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 24 Юли, 2010 1:16 pm Съб
Мнения: 113
Location: София
gotin написа:
:) Благодаря на всички за мненията.
Явно не сте се постарали да разберете какво и защо питам...
Въпросът не е локално-вкусов, а строго принципен. Не ми се иска да го повтарям за n-ти пореден път, след като не искате да го разберете... :(
Въпросът ни най-малко не е дали скаридите са вкусни с чесън или не, защото това е въпрос на личен вкус.
Въпросът е какво ще спечели един изключително специфичен аромат на море, ако бъде туширан с чеснов аромат... но не като нюанс, а с много силен чеснов аромат.
Аз мога да си ям сутляша с чесън, защото това ми харесва, но дали това правилно от кулинарно-дегустаторско-гурманска гледна точка е съвършено друго.
Sylt, примерът със синьото сирене е напълно адекватен, защото има два мощни и специфични аромата, които не бива да се бият, защото нито единият, нито другият ще спечели, а крайният резултат със сигурност ще бъде небогоугоден... Меко казано.
Съжалявам, че никой не поиска да разбере истинския смисъл на въпроса ми.. :( .

След като, например, италианците, французите, тайландците и китайците, доказани гурмани, консумират морски дарове в комбинация с чесън, може би следва че това е "правилно" от кулинарна гледна точка? Това ли искаш да чуеш?
Задаваш си въпроса неправилно. Вкусът на море не бива "туширан" от чесновия, а се създава нов вкус. Морският вкус нито "печели", нито губи от чесъна. Ако следваме твоята логика, не би трябвало да съсипваш строго специфичния и доминиращ вкус на любимото ти шкембе със строго специфичния доминиращ вкус на чесъна. На теория може и да е така, но практиката показва друго. В тоя смисъл казах че примера ти със синьото сирене и чесън не е уместен. Това не е математика. От едното не следва другото.
Да, и престани да повтаряш "силен чеснов аромат". Никой не говори за това.
Трудно ми е в момента да се сетя за комбинация от вкусове, категорично отхвърлени от гурмани, освен риба съчетана със сирене, но морски дарове с чесън със сигурност не е от тях.


 Profile  
 
Сготвено на: 12 Апр, 2011 10:22 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
sylt написа:
gotin написа:
:) Благодаря на всички за мненията.
Явно не сте се постарали да разберете какво и защо питам...
Въпросът не е локално-вкусов, а строго принципен. Не ми се иска да го повтарям за n-ти пореден път, след като не искате да го разберете... :(
Въпросът ни най-малко не е дали скаридите са вкусни с чесън или не, защото това е въпрос на личен вкус.
Въпросът е какво ще спечели един изключително специфичен аромат на море, ако бъде туширан с чеснов аромат... но не като нюанс, а с много силен чеснов аромат.
Аз мога да си ям сутляша с чесън, защото това ми харесва, но дали това правилно от кулинарно-дегустаторско-гурманска гледна точка е съвършено друго.
Sylt, примерът със синьото сирене е напълно адекватен, защото има два мощни и специфични аромата, които не бива да се бият, защото нито единият, нито другият ще спечели, а крайният резултат със сигурност ще бъде небогоугоден... Меко казано.
Съжалявам, че никой не поиска да разбере истинския смисъл на въпроса ми.. :( .

След като, например, италианците, французите, тайландците и китайците, доказани гурмани, консумират морски дарове в комбинация с чесън, може би следва че това е "правилно" от кулинарна гледна точка? Това ли искаш да чуеш?
Задаваш си въпроса неправилно. Вкусът на море не бива "туширан" от чесновия, а се създава нов вкус. Морският вкус нито "печели", нито губи от чесъна. Ако следваме твоята логика, не би трябвало да съсипваш строго специфичния и доминиращ вкус на любимото ти шкембе със строго специфичния доминиращ вкус на чесъна. На теория може и да е така, но практиката показва друго. В тоя смисъл казах че примера ти със синьото сирене и чесън не е уместен. Това не е математика. От едното не следва другото.
Да, и престани да повтаряш "силен чеснов аромат". Никой не говори за това.
Трудно ми е в момента да се сетя за комбинация от вкусове, категорично отхвърлени от гурмани, освен риба съчетана със сирене, но морски дарове с чесън със сигурност не е от тях.


Повтарям го, защото на няколко пъти казах, че не става дума за лек чеснов нюанс, а за силен чеснов аромат, но така или иначе никой не забеляза този детайл. Или не поиска да го забележи... :)
Благодаря на тебе и на Миш за обясненията.

Мисля, че вече нещата се поизясниха и съм ви много благодарен за усилията. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 23 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB