Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 2:59 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 
Message
Сготвено на: 06 Фев, 2006 11:45 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аромати, аромати на бира, портокали и месце... :facelick: Рецептата най-вероятно е ирландска, но не си залагам главата, източникът ми е - "Уверени в кухнята" :). Аз лично не използвах бира "Гинес", а обикновена тъмна бира. В посеслова след рецептата пише: "Вместо "Гинес" може да се ползва черна бира, но в такъв случай пропуснете захарта..." :roll:, моята черна бира не беше много сладка, затова аз не го сторих. Стига бъбрене, на темата - ето и рецептата:

Говеждо в бира "Гинес"

Необходими продукти за 4 порции:

900 гр. телешки пържоли, нарязани на кубчета по 2,5 см.
600мл. бира "Гинес"
50 гр. брашно
25 гр масло
3-4 лъжици олио
2 големи глави лук, нарязани наситно (на картинката са на шайби :roll:, вие си изберете как предпочитате :))
1/2 ч.л. индийско орехче-настъргано
2-3 ск. счукан чесън
3 бр. дафинов лист
1 ч.л. кафява захар
1 ч.л. сол
смлян черен пипер
сокът и кората на 1 портокал

Начин на приготвяне:

Пресяваме брашното заедно с подправките и овалваме в него месото. В нагорещеното масло и олио запържваме месото, докато добие равномерен кафяв отенък. Най-добре това да стане на два пъти, за да не пуска прекалено много вода и хубаво да се капсулира. Оставяме настрана и в същата мазнина, запържваме лука и чесъна, като бъркаме непрекъснато. След като добие златист отенък, добавяме захарта и на по- слаб огън бъркаме, докато се карамелизира. Връщаме месото обратно и го заливаме с бирата. Добавяме дафиновия лист, портокаловия сок и кората на половината портокал нарязана на ивички. Похлупваме и задушаваме, докато омекне. Ако сосът много се сгъсти, доливаме още вода (по време на задушаването).

Когато месото е готово, добавяме още черен пипер и инд. орехче на вкус, посипваме с останалата портокалова кора и сервираме.

За гарнитура: ориз, картофено пюре или пък задушени картофи - изборът е ваш. Ние лично си топихме от соса с хляб Цопф! :)

Приятен апетит!

П.С. Значи аз приготвих рецептата с телешко около 500 гр. Според мен идеално ще се връзва и със свинско, а защо не и с агнешко. Та значи за това количество, сложих сока на цял портокал, не знам той ли беше малък или просто рецептата носи на портокали ;), но количеството се оказа идеално, а от кората използвах само 1/4 за задушаването и беше точно, после в украсата я пропуснах.

Цялото действие се развива в "огенеупорна тенденжера". На снимките се вижда керамичнен съд с голямо дъно. Моите "огнеупорнио тенджери" са с доста малко Ф-и, искам да кажа са скосени (и малки също така) и затова поради липса на подходящ съд използвах съвсем обикновена. Но нищо не ми пречи, следващия път, след като приключа със запържването - баам в гювеча и във фурната - така ще стане вълшебно, сигурно... :knife:

Ако използвате йена или гювеч, внимавайте каква вода доливате (да не е студена ), за да не стане някоя беля. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 1:48 pm Пон 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Точно като за мене е туй! Мляс!


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 1:53 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
Това съм го правила.. ама отдавна.. Дори тогава ме убеждаваха, че лятото не мога да намеря черна бира.. Но е супер вкусно !!! Остана да купя телешко


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 2:52 pm Пон 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
marabu написа:
Остана да купя телешко
А, без тия :P! Рецептата е с таткото на телето и трябва да я спазваш :mrgreen:.


 Profile  
 
Сготвено на: 06 Фев, 2006 3:05 pm Пон 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:09 pm Нед
Мнения: 1613
Location: София
MR.LAZY написа:
Рецептата е с таткото на телето :mrgreen:.


У нас в повечето случаи таткото го продават за чедо невръстно...
Чудна рецептичка, а как обичам тъмна бира...


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Фев, 2006 11:21 am Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Дек, 2005 9:02 pm Чет
Мнения: 25
Location: Сингапур
Другата събота и неделя съм почивка. Ако не се удавя от слюноотделяне дотогава, ще я сготвя тази манджа по всичките правила на Ludetinata :ligi: ! Единствено индийско орехче не може да се намери в Сингапур, защото е наркотик (от 1,5-2 изядени орехчета се получават яки халюцинации, които държат по 12-15 часа). А тук бесят за наркотици :twisted:. Трябваше да си донеса последния път от родината му - Индонезия.


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Фев, 2006 11:48 am Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Apetitko написа:
...тук бесят за наркотици :twisted:. Трябваше да си донеса последния път от родината му - Индонезия.

И после да станеш основна тема в новинарските емисии: "Българинът Апетитко обесен заради "Говеждо в бира Гинес"...

[hide]Кориандър нямате ли? Не е същото, но все пак върши работа... :roll: Особено, ако е леко поизветрял :mrgreen:.[/hide]


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Фев, 2006 11:52 am Съб 
User avatar
Почетен член

Offline
Готви от: 20 Апр, 2005 3:31 pm Сря
Мнения: 634
Location: До училището и детската градина
и тука трябва да бесят !!


 Profile  
 
Сготвено на: 11 Фев, 2006 12:46 pm Съб 

Готвач

Offline
Готви от: 06 Дек, 2005 7:08 am Вто
Мнения: 738
Кат' си нямат магданоз, ще си трошат зъбите с орехчета :mrgreen:
Надрусвателят е един и същ - миристицин.
Из отечеството има май една мноооого популярна магданозена салата, та се чудя дали затова :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Фев, 2006 4:42 pm Сря 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 08 Дек, 2005 9:02 pm Чет
Мнения: 25
Location: Сингапур
Може би ще го пробвам с кориандър, а може и да го пропусна - вместо на ирландска пак ще ми мирише на китайска манджа.

Колкото до бесенето: сам че си отрежем главата - нема да се оставим на китайците да ме обесят :twisted: - само защото съм искал да си сготвя една вкусна манджа!


 Profile  
 
Сготвено на: 09 Мар, 2006 3:55 pm Чет 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
ludetina написа:
Рецептата най-вероятно е ирландска, но не си залагам главата, източникът ми е - "Уверени в кухнята" :).
Може да се вярва на източника ти. Рецептата е типично ирландска.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB