Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 9:05 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 
Message
Сготвено на: 03 Дек, 2004 10:05 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
За тези, които не знаят, гречката (елда) е зърнен продукт, изключително полезен при редица заболявания, включително глутенова непоносимост, анемия, забавен растеж и др. Освен че е полезна, ако се приготви правилно, тя е и много вкусна. С така приготвената плънка правя плънка за пирог, може да се пълнят и чушки и сармички или да се яде просто така.
Стига агитации, ето я и самата рецепта:
1 ч.ч. гречка
300-400 г пилешки дробчета
200 г кромид лук
50 г масло

Гречката се почиства и се измива добре. Запича се на сухо в тенджерата, в която ще се вари и като се зачерви, се добавя маслото. Пържи се още малко, след което се залива с 2 части гореща вода, посолява се на вкус и се вари захлупена и на слаб огън, докато поеме водата (капаците ми са стъклени и мога да шпионирам през тях, ако вашите са плътни, поглеждайте от време на време, за да не загори). След като се свари, гречката се оттегля от огъня и се оставя плътно захлупена поне за още 20 мин. През това време се запържват лука, нарязан на колелца и дробчетата. Подправят се с черен пипер, на мен ми харесват и с малко лют червен. След като всичките тези неща са готови, се смесват и се разбъркват добре. Това е!


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 3:50 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Значи с тази плънка..пълниш чушки ..и пирози? Дробчетата предполагам след като ги запържиш, ги наситняваш (иначе как биха се побрали в чушките) ?
И тестото за пирога същото като това ли е? :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:17 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Забравих да уточня, че чушките са сухи, а сармичките - с кисело зеле. Ако не ти хареса плънката, като я опитваш, значи и чушките няма да ти харесат.
Дробчетата се нарязват, след като се запържат, но не прекалено ситно, за да се усещат.
Тестото е същото, като в празничния му вариант част от олиото се заменя с масло, а част от водата - с прясно мляко, но не повече от 250 мл.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:28 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси! :)
Знам ,че е много тъпо да питаш нещо на какво има вкус..обаче..:oops: Грекчата на какво повече прилича във вкусово отношение-на булгур или ориз?


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:36 pm Съб 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Честно казано не знам. Донякъде ми напомня кафявия ориз, но приликата е много далечна. Българите не я харесват заради особения аромат, но като се запържи с масло, става съвсем прилична.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:40 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:) Благодаря,ти за отговора!Обичам да опитвам нови неща,затова със сигурност ще опитам ..да видим дали ще ми хареса.. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:41 pm Съб 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Мен ако питаш, не мога да ти отговоря. Нито на ориз, нито на булгур, нито на соя - изобщо .... има си вкус на гречка. Има мнго специфичен вкус и аромат. Може би на варени орехи?
Леле, колко труден въпрос! :lol: Я вземи да купиш един килограм, пробвай и после ни кажи твоето определение .
Моя позната рускиня ме научи как да я приготвям. А руснаците, имам чувството, че закусват, обядват и вечерят с гречка. Мелят я на брашно, правят палачинки (блини) от нея, използват я за плънка и какво ли не още. Ние за съжаление просто не я познаваме, защото никога не е била популярна в България.


 Profile  
 
Сготвено на: 04 Дек, 2004 4:48 pm Съб 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Знам ,че въпроса е труден..направо си е тъп..все едно да кажеш на какво имат вкус доматите или чушките..обаче наскоро правих пълнени чушки с булгур..Image нещо не се хареса на близките ми...затова си позволих да задам такъв въпрос.. :roll: :oops:


 Profile  
 
 Рецепта: Какво говориш?
Сготвено на: 05 Дек, 2004 2:51 am Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
Хайде де, че въпроса си е съвсем нормален. И аз го зададох същия на моята позната рускиня. Всеки ден я гледам яде едно и също. Първоначално мислех, че яде жито (нали е такова кафяво), прилича на жито пък не е , а да не говорим, че не бих могла и да си представя в чинията си жито с пържен лук! И най-компетентно питам : Това, което го ядеш е жито,нали? По много интересен начин си го сготвила?:oops:
Е, после си признах, че не знам какво е гречка, какво животно е и с какво се яде.
Така, че няма нищо. И аз тогава я попитах за вкуса. Даде ми да пробвам от нейната чиния и ми обясни как се приготовлява.
Първия ми опит естествено излезе неуспешен - не пожела да се отлепи от тенджерата :evil:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2004 2:44 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Вкусът прилича малко на варени дървеници (макар да не съм опитвал, си мисля, че имат същия вкус) :puke: .


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2004 5:12 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Хей! :lol: :lol: :twisted: Подстрекател... :lol:Моят мъж е горе долу на твоето мнение,понеже е живял в Русия като малък е имал възможност да го пробва..Въпреки отявлената съпротива смятам да опитам,спазвайки напътствията и съветите на двете девойки! :lol: ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2004 5:23 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
В Русия съм бил за две седмици през далечната 1986 и единственото, което можех да ям, беше една превъзходна сметана, която се продаваше в стъклени чаши за 18 копейки, и разни сладкиши.

Гречка опитах доста по-късно в България и я ядях както се казва "с отвращением", до момента, в който брат ми каза, че имала горецитирания вкус. Оттогава не само не ям, но не мога да я помириша. :puke: :puke2:


Last edited by MR.LAZY on 04 Яну, 2006 2:19 pm Сря, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2004 8:38 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:lol: :lol: Голям смелчак си..Да няма после..Image.. :lol: :lol:
Бунтовете срещу готвача не са желателни... :lol: :twisted:
Моят мъж пък с умиление си спомня за нещо наречено "сгушенка"...май е кондензирано мляко :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2004 9:03 pm Нед 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Само за протокола: казва се 'сгущенка',


 Profile  
 
Сготвено на: 05 Дек, 2004 10:46 pm Нед 
User avatar
Дегустатор

Offline
Готви от: 31 Май, 2004 3:09 am Пон
Мнения: 181
Location: Хайде! На масата!
И аз да си призная . И моят мъж така мисли. Е-е, не точно на дървеници, но на нещо от този род. И не само той ....


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB