Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:21 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 
Message
Сготвено на: 17 Дек, 2004 10:11 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тази рецепта я записах от предаването на Андрей Макаревич 'Смак'. Ястието е много вкусно и подходящо за наближаващите празници (най-вече Коледа).
1 малко прасенце (или 2-3 кг свинско месо)
2 корена магданоз
2 моркова
1 ряпа
1 глава лук
черен пипер на зърна, дафинов лист
За соса:
400-500 г заквасена сметана
3-4 с.л. хрян от консерва
Прасенцето се нарязва на парчета, главата и крачетата се отделят за пача. Месото, зеленчуците и подправките се слагат в голяма тенджера (под налягане) и се заливат с вода, колкото да ги покрие леко. Отпенва се, докато заври. След това тенджерата (ако е под налягане)се затваря и месото се сварява бързо-бързо. В моята голяма тенджера (обикновена) месото се вари доста време. След като прасенцето се свари, се слага върху голямо блюдо, около него се нареждат сварени картофи и се залива със сос.
Сосът се приготвя по следния начин: бульонът се прецежда и на тънка струйка с бъркане се сипва към сместа от хрян и сметана, докато сосът достигне желаната гъстота.
По същия начин се приготвят и варени свински крачета, както и коледен шаран (само че за шарана сметаната е 200 г)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Дек, 2004 10:34 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Така..значи моркова,ряпата и лука служат само за "ароматизиране " на месото,така ли?После само картофите и соса се поднасят заедно с месото?


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Дек, 2004 10:59 am Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Срещала съм и рецепти, в които корените се използват за гарнитура, само че на мен така не ми харесва. Първо, корените губят естествения си аромат; второ, прекалено се разваряват и губят вид, особено морковите.
Може да се направи салата от ряпа, моркови и евентуално цвекло, ако толкова държиш на корените.
:!: С хряна се увлякох, това количество е за моя поцинкован стомах. Нормалните хора да съкратят количествата три пъти! :!:


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Дек, 2004 12:14 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:lol: Не държа да ям разварена ряпа.. Просто исках да си предтсавя рецептата..това е .Мерси! :)
Сосът много ме заинтересува.Задължително ще го пробвам!
На мен хряна не ми се вижда чак толкова много.. :) в къщи обичаме пикантна и лютива храна.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB