Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:56 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 
Message
Сготвено на: 13 Мар, 2008 2:54 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Съставки:

570 мл прясно мляко
55 мл сметана
1 шушулка ванилия (не виждам що да не стане и с по-неестествена форма на ванилията)
4 жълтъка
30 гр пудра захар
2 равни супени лъжици царевично брашно

Приготвяне:

Смесват се млякото, сметаната и ванилията и се загряват на слаб огън до етап 'закъкряне'. Шушулката ванилия се отстранява.
Разбиват се жълтъците, захарта и царевичното брашно до хомогенизиране.
Млечната смес се изсипва при яйчената бавно, като непрекъснато се бърка с тел за яйца. Връща се в съда, където е било млякото и се поставя на слаб огън докато се сгъсти, като се бърка леко с дървена шпатула.

За да не се образува 'кожица' отгоре, се покрива с прозрачно фолио.

източник

Никога не съм се пробвала да го направя това нещо, но го обожавам. Сега като ми е под ръка рецептата сигурно ще се престраша :mrgreen:

Имам въпрос към по-знаещите: защо трябва непременно да е с царевично брашно? С пшенично няма ли да стане?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 3:22 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Ами да ви кажа честно,като замениш царевичното с пшенично брашно,то направо си става домашен крем ванилия.?Знам ,че и най малката подробност в една рецепта е важна,за постигане на съвършенство,но това бе първото за което се сетих ,след като я прочетох.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 3:41 pm Чет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Царевичното брашно не съдържа глутен (както и оризовото, но в тази рецепта явно вкусът и цветът на царевицата повече пасват). Глутенът е онази лепкав протеин, който позволява от пшеничното брашно да се правят какви ли не тестени изделия, които да не се раздробяват както става с изцяло безглутеновите смеси, ако не са допълнително подкрепени с някакъв слепващ агент (яйца, специална гума (под формата на Е...), соева окара и пр.)
Ефектът от заменянето на безглутеновот с глутеново брашно миш-маш е видяла от личен опит - не сос, а крем :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 3:48 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
А, ясно. Благодаря ти, Мег :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 6:23 pm Чет 



Не е точно така. Пак трябва да се получи гъстичко, почти пудинг. И точно затова се слага царевичното брашно, за да не е сос, а да е крем. Иначе за какво ще се използва. А и така представената рецепта, мисля че не може да се консумира. Трябва да се прибавят и други съставки, в зависимост от това за какво ще се ползва.
Ако се използва така за Трайфъла, ще стане течно. Аз затова препоръчвам и пудинг, защото custard-a за Трайфъл не е приготвен така, а е сгъстен и то именно с царевичното брашно. По този начин се получава сладкарски крем (такъв е за англичаните). Ако добавим пък желатин, става подходящ за Баварски крем.


  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 7:30 pm Чет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Ами аз точно затова съм писала, че е сос, Dalka. И може да се консумира и още как! С всякакви кексовидни сладкиши. :mrgreen: Не съм писала, че така може да се сложи в трайфъл, разбира се, че не може. Обаче с по-сухички сладкиши... Поне така са ми го поднасяли в добрата стара Англия.

Нали видя източника, не си го измислям ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Мар, 2008 8:41 pm Чет 



Ама това, което си дала като рецепта не е сос. А крем. ПОлучава се гъсто, точно заради царевичното брашно. Май не говорим един език.


  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 11:06 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Определено. Щом смяташ, че знанията ти са на по-високо ниво от тези на кулинарите в Би Би Си.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 11:12 am Пет 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Не съм го правила този сос по простата причина, че съдържа яйца, но пък имам тъжно богат опит с безглутеновите смеси. При над 600 мл. течност и само две равни лъжици безглутеново брашно, единстевият начин да стане гъсто като крем според мен е свързан с времето, за което яйцата са подложени на топлинна обработка, тъй като те се явяват свързващия агент. Но дали и кога пропорцията от 600 мл течност, 4 жълтъка и 2 равни лъжици безглутеново брашно ще се сгъсти и кога ми е трудно да преценя...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 11:15 am Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Мег, точно в този вид, в който аз го обичам изобщо не му трябва да се сгъстява до ниво над 'сос'. Вероятно за други цели, като трайфъл, се добавят повече сгъстители.
Като го пробвам ще докладвам :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 1:44 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Куцо пиле написа:
Съставки:...


Пиле, ей са ти извих вратлето! Не можа ли да го пуснеш това нещо преди два дни? Вчера ми трябваше точно нещо такова за един десерт от пълнени печени ябълки и шоколадов сладолед, ама нямах подходяща рецепта. Та трябваше да импровизирам с пудинг на Dr. Oetker, като сложих двойна доза мляко и стана гъст сос.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 4:17 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Заслужавам си го :head: На ябълки страшно върви...
Ще ли бъдеш тъй любезен да ги споделиш тези пълнени ябълки? :mrgreen:


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Мар, 2008 4:32 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Щом така любезно ме молиш.

Voila!


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Google [Bot] и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB