Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 17 Апр, 2024 12:51 am Сря

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 11 Апр, 2008 12:17 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Вчера Бисквитката ми предаде обещаната немска рецепта, която преведох и ви я пускам веднага. Предупреждавам, че е голяма врътня, ама резултатът сигурно е божествен. И не искам да чувам никакви разсъждения относно холестерол, мазнини и др. такива. Който се пази от такива неща, да не чете по-надолу. :mrgreen:

Лебервурст

Продукти за близо 2 литра:

60 г + 1,5 с.л. сол
1 кг свински гърди
1 кг дробчета от хвъркато
100 г лук
1-2 ск. чесън
1-2 с.л. оливио
0,5 връзка мащерка (или 1 с.л. сушен риган)
0,5 ч.л. смляно мускатово орехче
0,5 ч.л. смлян карамфил
0,5 ч.л. лют червен пипер
0,5 ч.л. смлян джиндифил (по желание)

Време за приготовление: 1 час
Време за топлинна обработка: 3,5 часа
Срок на годност: 6 месеца

Приготовление:

1. Кипват се 2 л вода с 60 г сол и в тази вода се варят свинските гърди за 1 час на слаб огън. Дробчетата се измиват и се добавят към свинското за 10 минути. Месата се изваждат и се оставят леко да изстинат. Запазете бульона!

2. В това време се обелват лукът и чесънът, нарязват се на тънки кръгчета и се задушават за 5 мин. в нагорещено олио. Мащерката се измива и подсушава, листенцата се откъсват от стеблата.

3. Половината св. гърди, заедно с кожата, не сарязват на едри парчета и се прекарват два пъти през месомелачка (на средна шайба) заедно с дробчетата, лука и чесъна. Останалата част от св. гърди се нарязва на възможно най-малки кубчета и се разбъркват заедно с мащерката и другите подправки в основната смес. Добавя се 0,25 л от бульона и всичко се разбърква много добре. Масата се оставя да почине няколко минути, след което се овкусява с 1,5 с.л. сол.

4. С масата се пълнят буркани и веднага се варят два часа. Съхранява се на хладно място. Ако по някое време капачките на бурканите започнат да се издуват, съдържанието се изхвърля, тъй като може да е станало отровно!


 Profile  
 
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 11 Апр, 2008 4:03 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Алеко, благодаря за превода! :plz:

Към всички желаещи да похапнат на пикника: има доста силни подправки, трябва ли намаля от някоя, или направо да я пропусна?


 Profile  
 
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 11 Апр, 2008 4:15 pm Пет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
biskvitka написа:
Алеко, благодаря за превода! :plz:

Към всички желаещи да похапнат на пикника: има доста силни подправки, трябва ли намаля от някоя, или направо да я пропусна?


На мен не ми звучат толкова силно след като става въпрос за такова количество месо. Пък и нали това е "оригиналната" рецепта. :lol:


 Profile  
 
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 11 Апр, 2008 5:29 pm Пет 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Маца написа:
Пък и нали това е "оригиналната" рецепта. :lol:
Това е една от сигурно десетките рецепти. Може да се сложи примерно свински или телешки черен дроб, други подправки, може всичкото да е съвсем фино смляно... така че - варианти много.


 Profile  
 
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 11 Апр, 2008 7:01 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Тази рецепта е от книга, която купих, без да разгледам, защото Магарайко ме дърпаше. Когато се прибрахме и я погледнах, се ужасих: оказа се книга за сладка, сосове и туршии :shock: - аз таквиз неща не правя. Но пък снимките са разкошни 8)

Лебервурстът ще е първото нещо, сготвено оттам.

Относно подправките - ще си позволя да намаля тяхното количество, защото моите са зверски силни (ползвам прясно смлени, а и купувам в много малки количества, за да са винаги пресни).
[hide]Който иска силно подправено - ще направя и меденки[/hide]
Другият проблем е да опазя гърдите от помиярите, че единствената удобна за мен месарница с хубаво месо е в квартал, фрашкан с крадливи кучета.


 Profile  
 
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 11 Апр, 2008 7:47 pm Пет 
User avatar
vertically challenged

Offline
Готви от: 27 Мар, 2006 2:02 pm Пон
Мнения: 1645
Location: София
Биски, просто не допускай торбата с мръвката да се отдели от ръката ти :) И ъъ, на мен подправките съвсем добре ми звучат като количество...

Ах, че хубава рецепта! :mrgreen:


 Profile  
 
 Рецепта: Лебервурст
Сготвено на: 14 Апр, 2008 9:45 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Маца написа:
Пък и нали това е "оригиналната" рецепта. :lol:
Това е една от сигурно десетките рецепти. Може да се сложи примерно свински или телешки черен дроб, други подправки, може всичкото да е съвсем фино смляно... така че - варианти много.


Както се казва в една тъпа реклама "ето това допълнение чаках". :) Аз изобщо не съм фен на пилешките дреболии, но пък обичам телешки, свински черен дроб. Така че, изведнъж тази рецепта доби за мен невероятно очарование. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB