Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 1:05 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 
Message
Сготвено на: 16 Яну, 2005 11:38 pm Нед 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ето го и обещания фоторепортаж.
За 7-8 порции
Най-напред се приготвя плънката. 500 г готова кайма (смес свинско и телешко) се размесва с 1 глава настърган лук и 1 средно голям настърган на най-ситното ренде морков. Сместа се подправя с джинджифил, черен и бял пипер и малко мащерка (ама наистина малко, защото иначе ароматът и ще се натрапва). Каймата се покрива с фолио и се оставя в хладилника да отлежи.
Замесва се тесто.
В дълбок съд се сипва 1 ч.ч. хладка вода, добавят се 1 яйце, 1/2 ч.л. сол, 1 ч.л. олио, 2-3 капки оцет, 1 връзка ситно нарязан копър. Към течната смес се пресява брашно, така, че да се получи твърдо тесто. Тестото се покрива с кърпа и се оставя да отпочине на стайна температура 20 мин.
След това от него се оформят 'фитилчета' (или кренвиршчета), които се нарязват на парченца. От тях се оформят топченца, колкото малък орех, които се овалват в брашно. Топченцата се сплескват на питка, а питките се изтеглят на малки кръгли кори.
Image
Върху всяка кора се слага по 1/2 ч.л. плънка.
Image
Питката се прегъва наполовина и краищата и се защипват.
Image
За да не се разтворят при варенето пелмените, се прави бордюрче. Едното ръбче на пелмена (там, където е защипано) се подгъва и се защипва силно (за по-ясен релеф). Така се защипва до края. В края остава нещо като опашчица, то се подгъва назад.
Image
Image
Оформените пелмени се нареждат върху тава или дъска, поръсена с брашно.
Варят се в подсолена кипяща вода. Изваждат се с решетеста лъжица малко след като изплуват.
Image
Поднасят се веднага със сметана, горчица, доматено пюре, масло, хрян, оцет или майонеза.
Ако ще се замразяват, се нареждат върху дъска, която се слага в камерата или фризера, докато се втвърдят достатъчно, така че да не слепват. Слагат се в плик и се съхраняват доста време. Варят се без да се размразяват.


Last edited by biskvitka on 16 Мар, 2005 3:17 pm Сря, edited 3 times in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2005 10:48 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
:o :o Нямама думи.. изглежда страхотно.!Image ImageСигурна съм ,че ще са забележително вкусни..с този копър в тестото..:facelick: с джинджифил и мащерка..
Браво на теб,удържа на обещаието си !И чакането определено си заслужаваше!8)
Тоолкова ме яд ,че снощи правих лазаня :head: :head: и сега ще трябва да чакам да минат 2-3 дена,за да пробвам тези страхотни пелмени!! :cry:Незнам как ще издържа ,истинско мъчение .. :(


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2005 10:56 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Ако имаш време, можеш да ги направиш и днес, да си свариш една порция за проба, а останалите да ги замразиш (още по-вкусни стават). А ако имаш фризер, направо вземи двойна доза от продуктите.
Пелмените са ме спасявали много пъти, когато нямам вдъхновение или ме изненадат гости.


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2005 11:49 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Идеята ти много ми допада!Остава само да уточним,колко порциии горе долу излизат от тази доза?И значи , замразяват се сурови..и после както са замразени директно във врялата вода,да?


 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2005 11:55 am Пон 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Редактирах рецептата, защото с половината тесто направих вареники с картофи и пържени гъби.
Порциите може да са 7, 8, дори и 10 - зависи от апетита и възможностите на похапващите :lol: .
Замразените се варят по същия начин, както и пресните. За тези, които се притесняват, да не би плънката да не е добре сварена, препоръчвам китайския метод на варене: след като изплуват пелмените, се долива студена вода, за да се удължи варенето. Това се прави 2-3 пъти.


Last edited by biskvitka on 17 Яну, 2005 12:05 pm Пон, edited 1 time in total.

 Profile  
 
Сготвено на: 17 Яну, 2005 12:03 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Мерси!Ще се похваля по някое време! ;)


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Яну, 2005 1:52 am Чет 



Боже,откриха ми се снимките! :shock: :shock:

Бисквитка,имай малко милост! Руснаците няма да си познаят пелмените със сигурност! В света има много видове варено тесто с плънка,но само един вариант (с плънка от чисто месо ,тесто от брашно,яйце и вода и специален начин на нагъване) се наричат "пелмени". Останалите си имат други названия.
Пелмените нито са с такъв състав,нито се нагъват по този начин!


  
 
Сготвено на: 20 Яну, 2005 12:47 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
JOY,
Пелмените имат китайски произход; ние сме ги възприели чрез руската кухня, с опростяването на технологията и бедната плънка.
Веднага бързам да си призная, че плънката за моите пелмени не е руска (то никъде не беше и споменато, че е такава), а китайска, от нея си спестих само скаридите. Толкова ли е лошо, че съм по-близо до първоизточника?
В 'руските' пелмени (нямам представа кои имаш предвид - сибирски, уралски или някои други) СЪЩО СЕ СЛАГА ЛУК.
Относно нагъването - това е класическият начин, по който се правят ръчните пелмени, доказан от поколения пелменоядци (за да не изпадне плънката при варене). Машинните определено не изглеждат по този начин, но не всеки има или е длъжен да има машина или преса вкъщи.
Ще се радвам да споделиш как ги нагъваш ти, а също и каква плънка използваш.
За финал се извинявам на всички оскърбени правоверни консуматори. Но ще продължа да ги правя по начина, по който са ми вкусни.


 Profile  
 
Сготвено на: 20 Яну, 2005 11:50 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 03 Юни, 2004 4:24 pm Чет
Мнения: 1472
Location: София
Аз не съм виден познавач на руската кухня и затова не мога да си кажа "компетеното " мнение по въпроса "какъв е произхода?".Обаче съм опитвала различни видове варени теста с плънка (равиоли,тортелини,шуей цзяо,цзяо цзъ,бао цзъ,варенки и пелмените ,които приготвя свекърва ми), и тези които бисквитка прпоръчва като плънка наистина се доближават до китайските (цзяо цзъ) ,но там освен изброените продукти има и скариди и зеле и са без мащерката ;).
Горното го казах само за протокола,аз самата видоизменям рецепти докато ги докарам точно по мой вкус пък били и те традициони..:)

И така най-накрая успях да ги направя.И определено са едни от най-вкусните "варени неща" ,които съм яла!(аз ще си ги наричам "Пелмените на биквитка" пък без значение пелмени ли са или нещо друго).Този копър в тестото е много идеен :) !Много карсиви се получиха ,ама си поиграх доста докато им докарам идеалната форма.Направих цяпата доза ,но половината замразих,защото само аз и мъжът ми обичам подобни изделия..което ме подсеща ,че и от него получаваш заслужени овации. :mrgreen: :cheers:Много ,много ти благодаря,че сподели рецептата си с нас! :kiss:

п.с. Поли ,знаем за любовта ти към руската кухня,обаче всяка готвачка видоизменя повечето рецепти според собствения си и на семейството вкус (предполагам ,че и ти го правиш).В карайна сметка не е ли по важно да ни се услади ястието, от колкото да е приготвено точно по традиционния начин?


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Яну, 2005 2:12 pm Вто 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Намерих подробно описание на процеса на правене на пелмени ето тук.


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми

Topic Replies
Меча стъпка 0

Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB