Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 8:18 am Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 22 мнения ] 
Message
Сготвено на: 13 Май, 2008 10:26 am Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
За топчетата:

500 г бяла риба,
2 ск чесън,
2 с.л. кориандър и магданоз ситно нарязани,
4 с.л. полусварен ориз,
2 с.л. зехтин,
1/2 к.л. кимион,
1 к.л. червен пипер,
сол.

За соса:

4 настъргани домата,
1 с.л. доматен концентрат,
1 с.л. нарязан магданоз,
2 ск. счукан часън,
2 даф. листа,
1 клон целина,
зехтин,
1/2 к.л. кимион,
1 к.л. червен пипер,
сол.

За сервиране:

1 люта чушка,
1 зелена и червена чушка,
1 с.л. магданоз,
зелени маслини.
Почистете и смелете рибата заедно с подправките. Добавете ориза и олиото, размесете добре и оформете топчета с размер на голям орех.Запазете на студено.

Сложете в тенджера всичките съставни части на соса, дом. пюре разтворено във вода и малко вода. Варете 15 мин на бавен огън след кипване.

Сложете топчетата , чушките, нарязани на кръгчета и варете докато се свари рибата и соса се сгъсти. Няколко минути преди края, поръсете с магданоза, малко зехтин и сложете маслините.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 10:50 am Вто 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Много приятно и непретенциозно звучи тази речепта! Дано да се окаже толкова лесна колкото изглежда :)


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 11:44 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Вкусна изглежда и не ми звучи непретенциозно, но имам питане:
Дали няма да се разпаднат топчетата при варенето?
Много ми се ще да я пробвам, но нямам с какво да смеля рибата, та ще почака, докато купя блендер.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 12:55 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
Добрата стара месомелачка няма ли да свърши същата работа?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 2:40 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
MR.LAZY написа:
Добрата стара месомелачка няма ли да свърши същата работа?


И такава нямам, пък и си представям чарковете, които би трябвало да измия, ако използвам такава.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 4:05 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Ястието става точно толкова лесно, колкото изглежда. Завърнах се от Мароко с нова готварска книга и това е второто нещо, което направих от нея - имам още в хладилнiка. Топчетата въобще не се разпаднаха, но се внимава при разбъркването все пак. А аз смелих едно кило риба в месомелачката- направих двойна пропорция - и стана идеално. Пък и месомелачката се мие от рибата малко по-лесно от отколкото от месото. Обичам риба, но бялата ми се струва постна и суха, а пържена ми е доста калорична. Затова пробвах тази рецепта и останах очарована от резултата. Даже и децата, които не ядат много риба одобриха варианта рибени топчета.


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 4:31 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Кориандъра пресен ли трябва да бъде? И по пътя на логиката на месните топчета , ако се прибави 1 белтък дали няма да се оформят по лесно и да станат по стегнати.?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 5:03 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
kristi написа:
Няколко минути преди края, поръсете с магданоза, малко зехтин и сложете маслините.

Чудесно звучи. Само нещо не ми стана много ясно защо трябва да се ползва и доматено пюре, и домати. :-?


 Profile  
 
Сготвено на: 13 Май, 2008 10:56 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
миш маш написа:
Кориандъра пресен ли трябва да бъде? И по пътя на логиката на месните топчета , ако се прибави 1 белтък дали няма да се оформят по лесно и да станат по стегнати.?

Кориандъра е пресен? А белтък въобще не трябва. Направих ги точно по рецептата( с мерлyzа) и въобще не се разпаднаха.
gotin написа:
защо трябва да се ползва и доматено пюре, и домати.

В мароканската кухня слагат доматено пюре, даже и да има домати, за да се сгъстят сосовете, защото не използват нишесте или брашно.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 1:34 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Quote:
В мароканската кухня слагат доматено пюре, даже и да има домати, за да се сгъстят сосовете, защото не използват нишесте или брашно.


Благодаря ти.
Но точно затова питах. Веднъж разводняват с пресни домати, а след това пък слагат пюре, за да се сгъстят същите тези домати.
Струва ми се излишно, освен ако нямат нещо друго предвид.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 9:36 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Не само в мароканската, а също и в бълг. национална кухня се използват в едно ястие и дом. пюре и домати. С тази разлика, че обикновенно концентрата се слага в началото (обикновено в запръжката), а доматите малко преди сваляне от котлона.А и двете имат съвсем различни вкусове. За справка-"Рецептурник за Обществено Хранене".


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 9:52 am Сря 

Дегустатор

Offline
Готви от: 13 Авг, 2007 12:50 pm Пон
Мнения: 466
Бая четене на етикети падна докато намеря доматен концентрат без добавено нишесте, но има и такива :) Напълно съм съгласна с миш маш - концентрата и пресните домати имат съвсем различен вкус, и за пресните домати е по-добре да се добавят накрая. Аз лично получавам добри резултати с пресни домати, като леко оцеждам "водата" от по-гъстата част - получават се прилично гъсти сосове, особено ако съм добавила и нещо по-твърдо като печена чушка или сварен морков. Подбирам обаче доматите за сос, но трудно ще обясня как точно решавам кои домати стават...


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 4:07 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Meg написа:
...Подбирам обаче доматите за сос, но трудно ще обясня как точно решавам кои домати стават...

Консервираните - идеално узрели са :P


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 6:02 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
миш маш написа:
Не само в мароканската, а също и в бълг. национална кухня се използват в едно ястие и дом. пюре и домати. С тази разлика, че обикновенно концентрата се слага в началото (обикновено в запръжката), а доматите малко преди сваляне от котлона.А и двете имат съвсем различни вкусове. За справка-"Рецептурник за Обществено Хранене".

Естествено, както и употребата на червен пипер и червена чушка в едно и също ядене, всяко от двете си има спектър на приложение.
Но, за разлика от червения пипер и червената чушка, тук става дума за количества киселина, която присъства в ястието, а не за специфичен вкус.
Все пак, доматеното пюре се прави от пюрирани домати, с отстранени семки и люспи, изпарени постепенно до съответния процент съдържание на сухо вещество. Тоест, концентрирането на доматената маса означава и увеличаване пропорционално на киселината в този концентрат.
Всичко това е достатъчно банално и всеки интелигентен човек сам може да се сети, стига да си направи труда да се замисли.
Понеже аз страшно обичам домати (включително и качествено доматено пюре), често прекалявам с количествата, затова съм твърдо убеден, че няма как да се компенсира тази киселина, дори и с добавянето на захар. Случвало ми се е.
Добавяш захар, докато започне неприятно да сладни, но киселият привкус си остава, т.е. ястието се компрометира.
Вероятно това не го пише във въпросния "Рецептурник за Обществено Хранене"...:) :) :)


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 6:47 pm Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Готин, явно аз не съм достатъчно интелигентна и не мога да разбера какво искаш да кажеш.

4 настъргани домата,
1 с.л. доматен концентрат


Според теб даденото количество е много за рецептата, или не трябва да се използва комбинация от двата продукта.


 Profile  
 
Сготвено на: 14 Май, 2008 10:58 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
gotin написа:
Понеже аз страшно обичам домати (включително и качествено доматено пюре), често прекалявам с количествата, затова съм твърдо убеден, че няма как да се компенсира тази киселина, дори и с добавянето на захар.

Мисля, че количеството киселинност зависи и от използваните домати - някои сортове са по-сладки. Лично аз, когато приготвих този тажин, сложих една голяма консерва домати (от продълговатите) и 2 с.л. концентрат. Готин, аки искаш вярвай, но соса изобщо не беше кисел - даже не ми се наложи да слагам захар, за да подобря вкуса. Киселинността на сосовете се влияе и от това, какво друго още има в соса. Нормално е, че един прост доматен сос ще е по-кисел от този, в които им


 Profile  
 
Сготвено на: 15 Май, 2008 12:23 am Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
IPA написа:
Готин, явно аз не съм достатъчно интелигентна и не мога да разбера какво искаш да кажеш.

4 настъргани домата,
1 с.л. доматен концентрат


Според теб даденото количество е много за рецептата, или не трябва да се използва комбинация от двата продукта.


Не, бе IPA, въпросът беше принципен, не конкретно за рецептата.
Вкусовата разлика не е чак толкова драстична, че да се налага употребата на два почти еднакви продукта.

За да бъда ясен - считам, че спокойно можеше да се използват САМО пресни домати.

Ето ти цитат - "Варете 15 мин на бавен огън след кипване. Сложете топчетата , чушките, нарязани на кръгчета и варете докато се свари рибата и соса се сгъсти."

Пресните домати, ако ги вариш веднъж 15 мин. на бавен огън след кипвани и след това ги вариш, докато сосът се сгъсти, всъщност на практика ги правиш почти на пюре, затова ми се струва, че допълнителната употреба на доматено пюре е излишна, става нещо като кулинарна тавтология.

Надявам се сега да съм напълно ясен. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Май, 2008 10:53 pm Нед 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
P.P.S. Вече има и снимка на въпросната манджичка.


Attachments:
File comment: Това е въпросната манджичка.
tajin au merlan.jpg [40.26 KiB]
Not downloaded yet
 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2008 10:33 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
kristi написа:
P.P.S. Вече има и снимка на въпросната манджичка.


Страхотно изглежда, направо се чудя дали да не пробвам с кълцане на рибата и правене на топчета. :roll:


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2008 10:36 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
И аз, но наоколо няма свестни чушки.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2008 10:37 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Maца, а защо не пробваш да я пасираш ръчно, с уреда за картофено пюре.


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Май, 2008 10:40 am Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
IPA права си, не бях отчела този фактор. При нас продават чушките на цената на свинското месо.

Миш маш, да го накълцам ще ми е по-лесно, мачкалото за картофено пюре не го ползвам дори и по предназначение. Пюрето го правя с вилица, освен ако Мацин не се навие да мачка. :)


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 22 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB