Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 5:42 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 
Message
Сготвено на: 22 Сеп, 2008 10:41 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Тъй като е разгара на сезона на печените чушки, ето една лесна рецепта, която готвя много често в къщи.
Посвещавам я на всички веганци във форума (ще ме извиниш Алеко :lol: ) със специална помисъл за шефа.

За 3-4 порции:

1 кг чушки - печени, белени, напълно почистени от семките и нарязани на ивички.
300 г домати - обелени и почистени от семките, нарязани на кубчета.
2-3 скилидки чесън,
1 к.л. червен пипер
1/2 к.л. лют пипер
1/2 к.л. смлян кимион
1 с.л. лимонов сок (по желание)
пресен кориандър и магданоз
зехтин и сол

Счукания чесън, пиперите, кимиона, олиото и солта се кипват с малко вода 1-2 мин. Прибавят се чушките и доматите и се вари, а в последствие пържи, при непрекъснато бъркане, докато се изпари водата и остане на мазнина. Трябва да е намалял обемът около 1/2 при готовност на ястието. 1 мин преди края се прибавят ситно нарязаните магданоз и кориандър.

За любителите на по-сосни манджжи - може да се прибави малко повече вода отначало и готвенето да приключи при получаването на гъст сос.

Има и вариант с патладжан - към първоначалните продукти се слага 1-2 изпечени и обелени, нарязани на кубчета млади патладжана. (без семки)


 Profile  
 
Сготвено на: 22 Сеп, 2008 11:22 am Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 19 Юни, 2007 12:08 am Вто
Мнения: 1062
Прекрасна гарнитуро-салата. Аз лично я предложих студена на един рожден ден, като салата и почти без сос и без патладжан. Хареса се много , а и на другия ден беше още по хубава. Доколкото знам от Кристи ако е топла става чудесна гарнитура. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Сеп, 2008 9:13 am Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Не знаех, че са по марокански, може би кориандърът придава специфичния марокански вкус. Правя същото, но без кориандъра, понеже нямам пресен. Естествено, правя го, когато имам излишни печени чушки, а това рядко се случва. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Сеп, 2008 11:40 am Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
И кво сега? Не мога да ги ям, така ли?


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Сеп, 2008 5:33 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Можеш, Алеко, как да не можеш, но като гарнитура към някоя пържола, стек или печено пиле и т.н. А и като салата с ракийка са се утрепали, както отбеляза Миш. :YY:


Мацо и кимион ли слагаш в чушките ти? Мисля, че ориенталския привкус идва от пресния кориандър (както ти много правилно отбеляза, но и от кимиона). Аз, докато бях в България, не бях чувала да се слага кимион на постни ястия.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Сеп, 2008 5:59 pm Вто 
User avatar
Site Admin

Offline
Готви от: 30 Май, 2004 4:02 pm Нед
Мнения: 4689
Location: София
kristi написа:
Аз, докато бях в България, не бях чувала да се слага кимион на постни ястия.
Слагат гадовете :lol:.


 Profile  
 
Сготвено на: 23 Сеп, 2008 11:03 pm Вто 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
MR.LAZY написа:
kristi написа:
Аз, докато бях в България, не бях чувала да се слага кимион на постни ястия.
Слагат гадовете :lol:.


За да заприлича поне малко на кИфтета, нали?

Ах, как обичам кИфтета с кимион!


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2008 8:10 am Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
И едно кило кимион да сложиш на зеленчука, пак няма да мине за кюфте. Аз правя кюфтета от говеждо месо, без хляб и яйца, като слагам вътре червен пипер, черен пипер и кимион и ... пресен кориандър. И ги пека на грил. Оставям ги малко алангле, за да са сочни. Стават много вкусни.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2008 9:46 am Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Кристи, трогната съм!
Специално купих червени чушки, изпекох ги и по-късно ще приготвя чудното ястие за любимия ;)

kristi написа:
И едно кило кимион да сложиш на зеленчука, пак няма да мине за кюфте...

Овесените кюфтета минават 8) Но пресни кориандър и магданоз трудно мога да пробутам у дома, особено коризндър, който им мирише на смачкани буболечки :(


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2008 11:16 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
kristi написа:
Мацо и кимион ли слагаш в чушките ти? Мисля, че ориенталския привкус идва от пресния кориандър (както ти много правилно отбеляза, но и от кимиона). Аз, докато бях в България, не бях чувала да се слага кимион на постни ястия.


Kristi, слагам кимион, (аз съм известен кимионолюб), но пропускам лютите подправки, поради желанието и малкото маче да яде от храната. А пресен кориандър рядко виждам, но и имам спомени за странната миризма.
Алеко, всички тези постни манджи имат една основна цел - да не ни стане много тежко от пържолите ако ги ядем без гарнитурка. :)


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2008 11:36 am Сря 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Ама вие защо все си мислите за мен, че не обичам постни манджи? Ето например снощи ЗМ беше сготвила един чудесен зелен фасул, който си хапнах с кеф. Така че от време на време и аз ям постно, но не мога два дни подред да се лиша от животински протеин, по възможност расъл на кокал!


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2008 11:41 am Сря 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Алеко написа:
Ама вие защо все си мислите за мен, че не обичам постни манджи? Ето например снощи ЗМ беше сготвила един чудесен зелен фасул, който си хапнах с кеф. Така че от време на време и аз ям постно, но не мога два дни подред да се лиша от животински протеин, по възможност расъл на кокал!


О, ти си за завиждане. Аз не мога не два дни подред, а две яденета подред. Тоест, ако ям постно на обяд, вечерята задължително трябва да е с месо. Или обратният вариант.
Странно защо наистина ни мислят само за месоядни като аз лично съм голям фен на всички видове салати и пресни и обработени.


 Profile  
 
Сготвено на: 24 Сеп, 2008 8:47 pm Сря 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Маца написа:
Алеко написа:
Ама вие защо все си мислите за мен, че не обичам постни манджи? Ето например снощи ЗМ беше сготвила един чудесен зелен фасул, който си хапнах с кеф. Така че от време на време и аз ям постно, но не мога два дни подред да се лиша от животински протеин, по възможност расъл на кокал!


О, ти си за завиждане. Аз не мога не два дни подред, а две яденета подред. Тоест, ако ям постно на обяд, вечерята задължително трябва да е с месо. Или обратният вариант.
Странно защо наистина ни мислят само за месоядни като аз лично съм голям фен на всички видове салати и пресни и обработени.


Мацо, за теб не знам, но на Алеко му е излезнало име на заклет месоядец.
И да ме извиниш, Алеко, но и ти усилено спомагаш за налагането на туй мнение. ;)
А за да ми е чиста съвестта - и аз съм от семейство хищници :lol: - не мога да мина без мръвка, било тя и рибешка.

Биски, с нетърпение отчаквам отзиви за ястието. Можеш да замениш кориандъра с магданоз или да го сложиш в началото и тогава не е толкова натрапчива миризмата му.

Когато за пръв път помирисах пресен кориандър, беше в големи количества (свекърва ми си приготвяше полуфабрикат, заедно с магданоз) и просто ми се зави свят - толкова силно омайващо миришеше. Наистина беше странно за българския ми нос. С течение на времето свикнах и сега е една от любимите ми треви - никога не оставам без него в хладилника.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2008 12:09 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 9:41 pm Вто
Мнения: 2213
Пресният кориандър много се ползва и от мексиканците. Слагат го по салати и ястия както ние магданоза. Не можахме да го залюбим.

Относно мръфките едва ли някой може да ме мине по приготвени количества. И аз ги обичам, но повечето имате представа как се справя Ипов с тях. :lol:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2008 2:46 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Kristi, направих го, но без зелените подправки много ми напомня муари-то на баба ми (което е хубаво, защото Шефът е фен на манджите на баба) ;)

Ядохме го топло с хляб, студено с хляб и студено с макарони. Всякак е вкусно ;).
Кристи, още веднъж благодаря, че споделяш с нас прекрасните си рецепти! :hug: :kiss:


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2008 6:09 pm Чет 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Biski, oт все сърце се радвам, че ви хареса. :) За мен е удоволствие да споделям рецепти тук. А и моята кухня се обогатява от вашите.
Тъй като вчера готвих спанак с маслини и тyршия от лимони (пак по марокански) ще ви я пусна и нея. Но незнам дали се намират такива лимони в Б-я.
Ако ли не, тъй като е сезона на туршиите, и ако има желаещи, ще пусна и рецептата за туршия от лимони.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2008 7:17 pm Чет 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Kristi, пускай и за спанака с маслини, много интересна комбинация е.


 Profile  
 
Сготвено на: 25 Сеп, 2008 8:30 pm Чет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
И аз като Маца искам и спанака с маслини, и туршията.
[hide]Ако няма лимони, ще пратим тайни агенти да вкарат някое друго дръвче или клонче (но повече не се наемам да вкоренявам :oops: )[/hide]


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 18 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB