Моят Кулинар Вход | Регистрация
В момента е 16 Апр, 2024 4:37 pm Вто

Всички времена са UTC + 2 часа




Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 
Message
Сготвено на: 15 Яну, 2010 9:31 pm Пет 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Много бързо, лесно и ефектно ястие. Много харесвам съчетанието от мед и лимон и смятам, че мястото му не е само в чая за болно гърло :mrgreen:

За 4 порции:

2 броя пилешки гърди
2 с.л. мед (следващия път ще сложа само една с.л.)
сока на един лимон плюс няколко резенчета за украса на готовото пилешко
2 с.л. бренди или нещо подобно, предполагам, с джин няма да е никак лошо
1 ч.л. накълцан пресен розмарин
1 глава стар чесън, изчистен и ситно накълцан (ако ви мързи да кълцате, прекарайте го през преса)
сол, пипер на вкус
1-2 с.л. олио

Фурната се включва да се загрее на 180 С.
Приготвя се сместа за мариноване: в една купа се смесва всичко, без пилешкото, олиото, солта и пипера.
Пилешките гърди се разделят на две и се слагат в марината.

Дъното на тавата се намазва с олио, леко се посолява и се наръсва с прясно смлян пипер (използвах смес от черен и бял; сложете какъвто обичате), отгоре се нареждат парчетата пилешко и се заливат с марината. Месото се посолява и поръсва с пипер и отгоре. Много леко се напръсква с олио, като е много важно мазнината да няма силно изразен аромат!

Съдът се покрива с фолио и се слага да се пече в загрятата фурна за около 30 минути.
Последните десетина минути фолиото се маха, за да се запече пилето, иначе стои като сварено. Без фолио пък медът прегаря.

Готовото ястие се поднася покрито с резенчета лимон и зеленчуци на пара или пюре.

По мотиви от един блог.


 Profile  
 
Сготвено на: 16 Яну, 2010 7:37 am Съб 

Гур(у)ман

Offline
Готви от: 23 Мар, 2005 10:57 am Сря
Мнения: 5234
Въй! Страхотно звучи!


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Яну, 2010 2:44 pm Пон 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Мда, аз от една година насам мариновам как ли не пилешки гърди и ги правя по н-на брой начина и съм установила едно просто правило: Ако се пекат по-дълго гърдите, независимо дали са под фолио или без, изсъхват и стават гадни за ядене. Печенето им 10 минути без фолио определено ще ги направи твърде сухи и жилави. Бе изобщо твърде деликатно е това месо, че да го докара човек на вкус.
Иначе маринатата е вкусна. Аз пропускам алкохола или го заменям с червено вино, като съответно намалявам лимона, да не стане твърде кисела историята. И понякога тръсвам и малко горчица, предимно за цвят :)


 Profile  
 
Сготвено на: 18 Яну, 2010 5:25 pm Пон 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 04 Яну, 2005 6:09 pm Вто
Мнения: 1172
Location: Пловдив
Маца написа:
Мда, аз от една година насам мариновам как ли не пилешки гърди и ги правя по н-на брой начина и съм установила едно просто правило: Ако се пекат по-дълго гърдите, независимо дали са под фолио или без, изсъхват и стават гадни за ядене. Печенето им 10 минути без фолио определено ще ги направи твърде сухи и жилави. Бе изобщо твърде деликатно е това месо, че да го докара човек на вкус.
Иначе маринатата е вкусна. Аз пропускам алкохола или го заменям с червено вино, като съответно намалявам лимона, да не стане твърде кисела историята. И понякога тръсвам и малко горчица, предимно за цвят :)


Невероятно сочните шишчета на скара от пилешко филе на Gotin


 Profile  
 
Сготвено на: 19 Яну, 2010 1:04 pm Вто 
User avatar
Шеф (Chef)

Offline
Готви от: 21 Фев, 2007 1:12 pm Сря
Мнения: 1760
Location: София
Готин, ако въображението ти играе шега, моля насочи го към по-креативни неща, като примерно рецептите, вместо да му позволяваш да се изказва.
Както и в поста съм посочила, пилешкото месо е деликатно и затова трябва да се подходи внимателно, иначе рискът от изсушаване е твърде голям. А при положиение, че от около година тъпча предимно бяло пилешко месо, очевидно го правя ядивно, особено след като домашните ми го изяждат.


 Profile  
 
Сготвено на: 26 Яну, 2010 4:01 pm Вто 
User avatar
Готвач

Offline
Готви от: 31 Мар, 2008 4:16 pm Пон
Мнения: 605
Location: France
Аз от години правя бялото месо само по 2 начина - няма значение, дали е мариновано или не (имам предвид за сочността, не за вкуса). Първи начин - сотирано. Нарязано на малки хапки, осолени и напиперено и запържено в малко силно сгорещено олио, около 2-3 мин, докато леко се зачервят хапките.
Втори начин - на горещ грил тиган, филетата разденели на две, леко намазани с олио, сол и пипер, и запечени, докато цвета се промени до средата на филето от едната страна и още толкова от другата - не повече от 4 мин общо. Пи същия начин процедирам и с пуешкото бяло месо. Резултата е неповторимо сочен.


 Profile  
 
Сготвено на: 27 Яну, 2010 4:05 pm Сря 
User avatar
Зъл кулинарен модератор

Offline
Готви от: 24 Авг, 2004 6:29 pm Вто
Мнения: 3395
Оспамихте темата :evil: !

Вчера направих това пиле за съучениците на Бирочерпеца (имахме час по здравословно хранене :P ), децата много го харесаха. Само че го направих без алкохол; алкохолният вариант е по-крехък обаче...

А за да не става месото сухо, се посолява точно преди да се приготви, с много малко сол. После се досолява.
Солта извлича соковете от клетките (принципа на осмотичното налягане).


 Profile  
 
Покажи мнения от преди:  Сортирай по  
Post new topic Reply to topic  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC + 2 часа



Подобни теми


Кой търси в готварската книга?

Рецептата се разглежда от: Нито един шеф-готвач и 1 гост


Не можете пускате нови теми
Не можете отговаряте на теми
Не можете редактирате мненията си
Не можете триете мненията си
Не можете прикачвате файлове

Търсене:
cron
Готвим с помощта на phpBB